Film Önerileri - En İyi Filmler

Unutulmaz Filmler Listesi: Tüm Zamanların En İyi Filmleri | IMDB 7.5 Üzeri En Güzel Film Önerileri | 2018

Unutulmaz filmler denildiğinde, eminim herkesin aklında bazı sinema filmleri hatta sahneleri canlanmaktadır. Öyle ki bazı sinema filmleri aklımızdan yıllar geçse dahi çıkmaz ve kimileri düşüncelerimizi şekillendirmede bile etkili olmaktadır.

Hepimiz film önerileri üzerine araştırmalar yaparak, bizler için en güzel filmler hangileri ise onları bulmaya çalışırız. İzlediğimiz ve etkilendiğimiz bu sinema filmlerini unutmamak adına ; en iyi filmler , efsane filmler , unutulmaz filmler vb… isimlerle listeler oluştururuz. İşte ben de sizlere film tavsiyeleri niteliğinde ; yerli ve yabancı filmler arasından oluşturduğum benim için en iyi filmleri , unutulmaz filmleri bir liste halinde sunmaya karar verdim.

Listemde yer verdiğim sinema filmlerinden izlemediklerinizi, izlemenize vesile olabilirsem ne mutlu bana. İyi seyirler dilerim.

50- El Cuerpo

Film Önerileri - Film Tavsiyeleri

Unutulmaz Filmler Listesi – El Cuerpo

IMDB Puanı: 7.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2012 – İspanya

Türü: Gerilim, Gizem

Filmin Süresi: 1 saat 48 dk

Yönetmen: Oriol Paulo

Senaryo: Oriol Paulo , Lara Sendim

Oyuncular: Jose Coronado (Jaime Peña)Hugo Silva (Álex Ulloa), Belén Rueda (Mayka Villaverde), Aura Garrido (Carla Miller) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 50. sırada, son yılların en iyi filmleri arasında gösterilen El Cuerpo var. Son yıllarda etkinliğini oldukça arttıran ve adından söz ettiren ispanyol sinemasının en güzel filmlerinden biri olan El Cuerpo, başarılı yönetmen Oriol Paulo‘nun imzasını taşımaktadır. Ünlü film eleştirmenlerinden de geçer not alan film, olağanüstü kurgusu ve ön görülemez finaliyle izleyiciyi baştan sona etkisi altına almayı başaran sinema filmlerinden biri.

Filmin Konusu

Mayka Villaverde, zengin ve oldukça hırslı bir iş kadınıdır. Beklenmeyen bir şekilde ölen Mayka’nın ölümü ardındaki sır perdesi nedir? Yoksa bu bir cinayet midir? Dava için görevlendirilen Jaime Peña için, olası cinayetin bir numaralı şüphelisi Mayka’nın kendisinden hem genç hem de toplumsal statüsü düşük eşi Alex’tir. Sıradan bir cinayet filmi gibi başlayan El Cuerpo, Mayka’nın morgdaki cesedinin aniden ortadan kaybolması ile bambaşka bir hikayenin başlangıcını yapıyor.

Eğer sizler de “ne izlesem ?” diye düşünürken en iyi gizem filmleri arasında gösterilen bu özel filme denk geldiyseniz; senaryosu doyurucu, heyecanı yüksek bu ispanyol gerilimine ortak olun. Hiç şüphesiz Oriol Paulo’nun ilk yönetmenlik deneyimi sizin için de unutulmaz filmler içerisinde yer alacaktır. İlerleyen zamanlarda, sadece ispanyol sinema filmleri üzerine film önerileri listesi hazırlamak da planlarım içerisinde. Kuşkusuz, bunda Oriol Paulo’nun etkisi de oldukça fazla.

49- Persona

Yabancı Filmler - Film Tavsiyeleri

Film Önerileri – En İyi Filmler – Persona

IMDB Puanı: 8.1 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1966 – İsveç

Türü: Dram, Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 25 dk

Yönetmen: Ingmar Bergman

Senaryo: Ingmar Bergman

Oyuncular: Bibi Andersson (Alma), Liv Ullmann (Elisabet Vogler), Margaretha Krook (The Doctor), Gunnar Björnstrand (Mr.Vogler) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 49.sırada, sinema dünyasının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından kabul edilen İsveçli yönetmen Ingmar Bergman‘ın en kıymetli eseri Persona var. Otoriter bir ailenin baskıcı tutumu altında yetişen ve travmatik çocukluğunun etkisini sürekli olarak hissettiğimiz Bergman, psikolojik analiz kuramıyla okunmaya oldukça uygun sinema filmleri ortaya koymuştur. Bu yönüyle Bergman sineması, yaşadığı dönemden bugüne izleyicide bıraktığı etkiye ek; Stanley Kubrick ve Andrei Tarkovsky gibi sinemanın ustalarının bulunduğu bir kitleyi de ciddi anlamda etkilemiş, unutulmaz filmlere farklı bir çehre kazandırmıştır.

Filmin Konusu

Dönemin en ünlü tiyatro oyuncularından Elisabet Vogler, Elektra isimli piyesini sahnelerken aniden susar.  Kimsenin anlam veremediği bu durum devam eder ve Vogler kendisini klinikte bulur. Doktoru; bu sessizliğin fiziksel bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığını ve bilinçli bir suskunluk hali olduğunu düşünür. Bunun üzerine, Elisabet ve yanında görevlendirilen Hemşire Alma, doktorun herkesten uzak yazlığında tedavi sürecine devam edecektir. Hemşire Alma’nın amacı Elisabet’in konuşmasını sağlamaktır, dolayısıyla kendisi sürekli konuşacaktır. Bir süre sonra hasta ve hemşire rolleri birbiri içinde erirken, Alma kendi benliğini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya gelir.

Film önerileri içerisinde yer vermekten büyük onur duyduğum, efsane filmler denildiğinde akla gelen yönetmenlerden Bergman’ın en önemli eseri Persona; izledikten sonra üzerinde okumalar yapılması gereken bir film hatta filmden daha da fazlası. IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 195.sırada yer alan ve unutulmaz filmlerden biri olan Persona, sinemanın eğitici ve öğretici dünyasına adım atmak isteyenler için belki de açılacak ilk kapılardandır. Bir yerlerde, En İyi Filmler Listesi varsa Bergman’ın adının geçmediği bir listenin ehemmiyeti yoktur.

48- Tale of Tales

Unutulmaz Filmler - Yabancı Filmler

Sinema Filmleri – Onedio Film – Tale of Tales

IMDB Puanı: 6.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2015 – İtalya/Fransa/İngiltere

Türü: Dram, Fantastik

Filmin Süresi: 2 saat 14 dk

Yönetmen: Matteo Garrone

Senaryo: Giambattista Basile , Edoardo Albinati , Ugo Chiti

Oyuncular: Salma Hayek (Queen of Longtrellis), Vincent Cassel (King of Strongcliff), Toby Jones (King of Highhills), John C. Reilly (King of Longtrellis)  … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 48.sırada, 17.Yüzyılda yaşamış italyan şair ve masal yazarı Giambattista Basile‘in karanlık bir peri masalından uyarlanmış olan, yönetmenliğini Cannes film festivalinin gediklisi Matteo Garrone ‘in yaptığı ve türkçeye Masalların Masalı adıyla çevrilmiş ” Tale of Tales ” var. Ülkemizde gösterimini Filmekimi ile yapan film, izleyiciler tarafından tam not almıştır. Filmekimi gösteriminde oldukça dikkat çeken Tale of Tales, o yılki festivalin en iyi filmleri arasında kabul edilmektedir.

Filmin Konusu

Kaynağını Pentemerone’den alan ve peri masallarına farklı bir bakış açısı getiren film ; Kraliçe, İki Yaşlı Kadın, Pire adlı üç farklı masalın birleşiminden oluşuyor. Bu masallar, ne kadar eş zamanlı ilerlese de birbiriyle bağlantıları dirsek temasında bulunmaktan öteye geçmiyor.  Çocuk özlemiyle her şeyini feda etmeye hazır bir Kraliçe, bir Kralı kendisine aşık etmek isteyen iki gizemli kız kardeş, Dev bir pire besleyen kralın hikayesi temelinde dallanan film ; etkileyici görsel öğeleri ve masalsı anlatımıyla büyüleyici bir sinema deneyimi sunuyor.

Fantastik film önerileri arıyorsanız, elbette ulaşabileceğiniz çok fazla film önerileri var. Fakat Cannes film festivalinden her ne kadar ödülsüz dönmüş olsa da, büyük takdir kazanmış Tale of Tales ; kesinlikle izlenecek filmlerden olup, nacizane film önerilerim arasındadır. İzlediğim günden itibaren unutulmaz filmlerim arasında gördüğüm kıymetli yapım, film arşivimde de yerini kısa süre içerisinde aldı. Masalsı anlatımıyla, izlediğim en güzel filmlerden biridir, kesinlikle gözden kaçmamalı.

47- Hachi: A Dog’s Tale

Efsane Filmler - Unutulmaz Filmler

En Güzel Filmler – Yabancı Filmler – Hachi A Dog’s Tale

IMDB Puanı: 8.1 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2009 – İngiltere/Amerika

Türü: Dram, Aile

Filmin Süresi: 1 saat 33 dk

Yönetmen: Lasse Hallström

Senaryo: Stephen P. Lindsey , Kaneto Shindô

Oyuncular: Richard Gere (Parker Wilson), Joan Allen (Cate Wilson), Cary-Hiroyuki Tagawa (Ken), Sarah Roemer (Andy) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 47.sırada, yaşanmış bir olaydan uyarlanan Hachi: A Dog’s Tale var. Japonya’da 1923-1935 yılları arasında yaşamış Akita cinsi yavru köpek Hachi‘nin hikayesini anlatan film, içimizi ısıtan sıcacık bir dostluk öyküsü. 1987 yılında Seijirô Kôyama ‘nın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Hachiko Monogatari filmiyle beyazperdeye aktarılan öykü ; 2009 yılında ise Hollywood yapımıLasse Hallström yönetmenliğinde Hachi: A Dog’s Tale adıyla tekrar yorumlandı. Yaşanmış hikayesiyle en iyi filmler arasında gösterilen yapım sinemaseverleri, orijinalini ve Hollywood versiyonunu sevenler olarak ikiye ayırsa da bu sıkça karşılaşılan bir durum. Malumunuz, Hollywood sinema filmlerini uyarlama konusunda epey tecrübeli.

Filmin Konusu

Japonya’dan gönderilen ve taşıma esnasında tren istasyonunda kaybedilen yavru köpek Hachi ve bir üniversitede profesör olan Parker’ın arasındaki dostluğu konu alan filmde, Parker’in eşi ve ailesini sahiplenmeye ikna etmesi hiç de kolay olmayacaktır. Öncesinde; sahibini bulana kadar yanımızda kalabilir denilen Hachi, kısa sürede ailenin her ferdine kendisini sevdirecek ve aralarında inanılmaz bir bağ kurulacaktır. Hachi, her sabah Parker’a tren istasyonuna kadar eşlik eder ve iş dönüşü de onu karşılamaya gider. Bir gün Parker, kalp krizi geçirecek ve bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Ana iskeletini yaşanmış bir olaydan oluşturan filmler, şüphesiz hepimiz için daha etkileyici olmaktadır. Hachi: A Dog’s Tale filmi başarılı oyunculuk performansları ve büyüleyici senaryosuyla, en iyi yabancı filmler içerisindedir. Öyle ki IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de de kendisine 210.sırada yer bulmuştur. Film önerileri listelerinde de sıkça karşımıza çıkan, bilinirliği oldukça yüksek unutulmaz filmlerden biri olan Hachi: A Dog’s Tale, size dostluk kavramını silbaştan öğretecek en güzel filmlerdendir.

46- Her

Film Tavsiyeleri - 2018 Filmleri

Film Öneri – En İyi Filmler Onedio – Her

IMDB Puanı: 8.0 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2013 – Amerika

Türü: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Filmin Süresi: 2 saat 6 dk

Yönetmen: Spike Jonze

Senaryo: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix (Theodore), Lynn Adrianna (Letter Writer #1), Lisa Renee Pitts (Letter Writer #2), Gabe Gomez (Letter Writer #3) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 46.sırada, 2013 yılının en özgün senaryolarından birine sahip olan Her filmi var. Spike Jonze ‘un hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlendiği film, 2013 yılı itibariyle gösterime girdiğinde her ne kadar hayalgücümüzün sınırlarını zorluyor gibi görünse de, 2015 yılında hayatımıza giren Siri başta olmak üzere teknolojinin ve yapay zekanın gelişimi aslında tüm bu senaryonun ilerleyen yıllarda gerçek olabileceğini göstermektedir. Teknolojinin gelişimi ve insanların yalnızlaşması ekseninde ilerleyen film, konuyu ele alış biçimi ve üstün oyunculuk performansları ile kısa zamanda en iyi filmler arasında kendisine yer bulmuştur. 2018 filmleri itibariyle teknoloji ve insan eksenindeki filmler giderek artsa da, bunun ilk örneklerinden biri olan Her filmi birçok sinemasever için yıllar geçse de, unutulmaz filmlerden biri olacaktır.

Filmin Konusu

Theodore bir süre önce karısından boşanmış, sıradan hayatı içerisinde mutsuz ve yalnız bir adamdır. İnsanların işlerinin büyük çoğunluğunu bilgisayar programlarının yaptığı bir dönemde, el yazımı mektuplar yazarak para kazanmaktadır. Hayatında yeni bir heyecan arayan Theodore , bir gün kusursuz bir yapay zekaya sahip olan bir işletim sisteminin reklamını görür ve satın alır.

Yeni işletim sistemini açtığında ise, sadece sesten ibaret ve sanal bir varlık olan Samantha ile tanışacak, Samantha’nın hayat, insanlar ve duygular üzerine sorduğu sorularla bambaşka bir gerçekliğe yelken açacaktır. Kısa zaman içerisinde, Theodore ve Samantha arasındaki bağ kuvvetlenecek, aralarında giderek tuhaflaşan bir ilişki başlayacaktır.

Yapım yılını ve teknolojinin gidişatını göz önünde bulundurursak,  güncel yabancı filmler arasında oldukça değerli olan Her, sinemaseverlerin film arşivi içerisinde çoktan yerini aldı. 2013 yılının en iyi filmleri arasında olan Her, En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı başta olmak üzere, özellikle senaryo dalında birçok ödüle layık görüldü. Ben de böylesine değerli bir filme listemde yer verirken, sizlere de film önerileri olarak sunmaktayım.

45- Masumiyet

En Güzel Filmler - Onedio Film

Efsane Filmler – Film Tavsiyeleri – Masumiyet

IMDB Puanı: 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1997 – Türkiye

Türü: Dram

Filmin Süresi: 1 saat 50 dk

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Senaryo: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Güven Kiraç (Yusuf), Haluk Bilginer (Bekir), Derya Alabora (Uğur) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 45.sırada, yeni dönem türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz’un Masumiyet’i var. Kendisinin de sıkça dile getirdiği gibi Dostoyevski‘den oldukça etkilenmiş, bu etki filmlerine ve karakterlerine sirayet etmiştir. Zeki Demirkubuz sinemasının en belirgin özelliği “Pencereden dışarıyı izlemek” gibi gündelik konulara gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşmasıdır ve Masumiyet filmi de tüm bu gerçeklikten fazlasıyla nasibini almıştır. Festivallerden birçok ödülle dönmüş olan film, üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hala oyunculuk performansları ile adından söz ettirmektedir ve türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

Filmin Konusu

“Suça aşık bir adam, adama aşık bir kadın, kadına aşık bir başka adam” belki de bu filmin konusunu anlatmak için en kısa yoldur. Zagor suç işlemekten çekinmeyen ve ömrü hapislerde geçen bir adamdır. Zagor’a aşık olan Uğur , hayatını pavyonlarda kazanmaktan gocunmadan, Zagor’un sürüldüğü her şehre, onun arkasından gitmektedir. Bekir’in de Uğur’a duyduğu aşk, hayatını büyük bir kasırga misali yıkıp yerle bir etse de, dinmemektedir.

Bekir ve Uğur’un arasında yıllar yılı devam eden bu süreç ; çekilen acılar, yaşanmışlıklar açıklamayan bir bağlılığı beraberinde getirmiştir. Bütün bu olaylara ise, yıllar sonra hapisten çıkan ve dışarıdaki hayata karşı korkuları olan Yusuf’un gözleriyle tanıklık edeceğiz. Aslında herkes içten içe bu kirlilikte masum kalma savaşındadır peki kadere boyun eğmemek mümkün mü?

Film önerileri hatta yerli film önerileri arıyorsanız , kesinlikle Masumiyet ilk tercihlerinizden birisi olmalı. Türk sineması denildiğinde unutulmaz filmler arasında yer alan film, gerçekçi anlatımıyla üzerinde çok da fazla düşünmediğimiz birçok kavramı tekrardan gözden geçirmemizi sağlamaktadır. Sahiden doğru ve yanlış tam olarak nedir?

44- Taare Zameen Par

Unutulmaz Filmler - En İyi Filmler

En Güzel Filmler Listesi – Taare Zameen Par

IMDB Puanı: 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2007 – Hindistan

Türü: Dram, Aile

Filmin Süresi: 2 saat 45 dk

Yönetmen: Aamir Khan , Amole Gupte

Senaryo: Amole Gupte 

Oyuncular: Darsheel Safary (Ishaan Awasthi), Aamir Khan (Ram Shankar Nikumbh), Tanay Chheda (Rajan Damodaran), Sachet Engineer (Yohan Awasthi) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 44.sırada, son yıllarda çıkardığı harika işlerle Dünya sinemasında önemli bir yer edinmiş Bollywood sinemasının en iyi filmlerinden Taare Zameen Par var. Başta Aamir Khan olmak üzere, birçok önemli oyuncuya sahip olan Bollywood sinemasının belki de en kuvvetli yönü senaryo kalitesidir. Özellikle eski türk sinemasıyla bağdaşan yönleriyle kısa zamanda Türkiye’de de hatrı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Hatta son zamanlarda en çok film önerileri de Bollywood sinemasından olmaktadır.

Filmin Konusu

Disleksili olan Ishaan; harfleri – sayıları algılama ve öğrenme güçlüğü çeken, dolayısıyla derslerinde başarısız olan, 1.sınıfı tekrar eden bir çocuktur. Onun bu özel durumunu okuldaki hocaları fark etmez , tembel olduğunu düşünürler. Bu konuda sıkça şikayet alan ailesi artık bıkmıştır, özellikle babasının ısrarı ile Ishaan yatılı okula gönderilir.

Gönderildiği yatılı okulda, resim öğretmeni Ishaan’da ki farklılığı görür. Göstereceği ekstra ilginin ve sevginin sayesinde, onun iç dünyasına ulaşabileceğini bilmektedir. Disleksinin bir rahatsızlık değil, aksine bir farklılık olduğunun bilincinde olan öğretmen; Ishaan’ın hayatı için büyük bir şans , bir dönüm noktası olacaktır.

Sinema filmleri için ne düşünürsünüz bilmem fakat, her sanat özünde insana bir şeyler katar, bir yönüne katkıda bulunur. Taare Zameen Per ‘in izlenecek en iyi filmler içerisinde olmasının yegane sebebi eğitici olmasıdır. Eğitici filmler sıkıcıdır algısını kıran, başta eğitimciler olmak üzere herkesin muhakkak izlemesi gereken en güzel filmlerin başında gelmektedir. IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 83.sırada yer alan Yerdeki Yıldızlar, film önerileri listemdeki çok kıymetli bir film önerisidir. İzledikten sonra sizin için de unutulmaz filmlerden biri olacağına yürekten inanmaktayım.

43- The Man From Earth

En İyi Filmler Listesi

Sinema Filmleri – Film Tavsiyeleri – The Man From Earth

IMDB Puanı: 7.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2007 – Amerika

Türü: Dram, Bilim Kurgu

Filmin Süresi: 1 saat 27 dk

Yönetmen: Richard Schenkman

Senaryo: Jerome Bixby

Oyuncular: David Lee Smith (John Oldman), Tony Todd (Dan), John Billingsley (Harry), Ellen Crawford (Edith), Annika Peterson (Sandy) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 43.sırada, üzerinde saatlerce tartışma yapılabilecek dolulukta olan yabancı filmlerden biri, The Man From Earth var. Başarılı tek mekan sinema filmlerinin, şüphesiz en büyük ortak özelliği tatmin edici diyaloglarıdır. Felsefeden Psikanalize, Dinler tarihinden Evrim Teorisine birbiriyle ilişkilendirilmiş birçok konunun tam ortasında konumlandırılmış senaryosuyla, The Man From Earth kitap gibi bir film. Tek mekan sinema filmlerini seven bir sinemasever olarak, bu alanda izlediğim en iyi filmler arasındadır.

Filmin Konusu

John Oldman, bir üniversitede tarih profesörlüğü yapmaktadır. Bir gün, ani bir kararla görevinden istifa eder ve taşınma kararı alır. Bunun üzerine, üniversitede beraber çalıştığı profesör arkadaşları hem John’a veda etmek hem de bu ani kararın nedenini öğrenmek için John’un evine gelirler.

Oldukça farklı karakterdeki meslektaşları; arkeoloji, tarih, psikoloji, biyoloji ve teoloji gibi çeşitli alanlarda uzman olup çalışmalar yapmaktadırlar. John, ısrarlara dayanamaz ve daha önce kimseye anlatmadığı sırrını anlatmaya başlar. John, 14.000 yıldır yaşayan ve yaşlanmayan birisidir. Ayrıca ölümsüzdür. Başlarda tüm bu anlattıkları inandırıcı gelmese de, arkadaşlarının sorularına aldıkları tutarlı cevaplar ile birlikte durum giderek tuhaflaşmaya başlar.

Oldukça düşük bütçe ile çekilmiş olan filmin asıl reklamını da izleyiciler yapmıştır. Özellikle konunun ele alınış biçimi, izleyiciyle arasındaki duvarı ilk dakikadan itibaren ortadan kaldırmıştır. Film önerileri özellikle bilim kurgu film önerileri arayanlara hiçbir özel efektin kullanılmadığı, ilginç bir film önerisi olarak sunuyorum. İzledikten sonra sizin de unutulmaz filmlerinizden biri olacağını düşünmekteyim.

42- Amores Perros

Sinema Filmleri - Tavsiye Edilen Filmler

IMDB En İyi Filmler Listesi – Amores Perros

IMDB Puanı: 8.1 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2000 – Meksika

Türü: Dram, Gerilim

Filmin Süresi: 2 saat 34 dk

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Senaryo: Guillermo Arriaga

Oyuncular: Emilio Echevarría (El Chivo), Gael García Bernal (Octavio), Goya Toledo (Valeria), Álvaro Guerrero (Daniel), Vanessa Bauche (Susana) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 42.sırada, olağanüstü kurgusuyla bir şaheser olan Amores Perros var. 2015 yılında tüm dünyayı kasıp kavuran Di Caprio’lu The Revenant’ın yönetmeni Alejandro G. Iñárritu‘nun ilk sinema deneyimi olan Amores Perros, kesişen hayatları konu alan etkileyici bir zeka ürünü. Yönetmenin sonraki sinema filmleri 21 Grams ve Babel ile ölüm üçlemesi tamamlanmaktadır. Meksika sinemasının dünyaya açılan penceresi olan bu üçleme, tema olarak benzer noktalara sahip olsa da birbirinden tamamen bağımsız ve efsane filmler desek yanlış olmaz. En iyi filmler listemde diğer iki filme yer vermemiş olsam da, film önerileri olarak değerlendirebilirsiniz.

Filmin Konusu

Birbirinden oldukça farklı hayat hikayelerine sahip üç insanın hayatı bir noktada kesişir. İlk bölümde, anlaşamadığı abisi ve yengesiyle yaşayan Octavio hayatında dikiş tutturamamış, köpek dövüşlerinden para kazanan bir gençtir. Yengesine beslediği aşk ve onunla kaçma hayalleri içerisindedir. Bu yasak aşk, geri dönülemez bir hale gelecektir.

İkinci bölümde; Daniel , gizli aşkı Valeria için eşi ve çocuklarını terk eder. Yeni hayatlarının ilk gününde beklemedikleri bir kaza her şeyi yerle bir edecektir. Üçüncü bölümde; ömrü hapislerde geçmiş, eski komünist gerilla El Chivo, Octavio’nun köpeği Cofi’yi ölmek üzereyken bulur ve iyi eder. El Chivo’nun geçmişe dair çektiği acılara ve hayatına tanıklık edeceğimiz bu bölümde, izleyicilere daha farklı bir pencere açılıyor. Arzu ve isteklerimiz uğruna gözümüzü bile kırpmadan vazgeçtiğimiz hayatlar, sonrasında büyük pişmanlıkları beraberinde mi getirir ?

Her canlının özünde şiddet barındırdığı düşüncesine ek; aşk , sadakat ve adalet kavramlarıyla süslenen unutulmaz filmlerden biri olan Amores Perros , vizyona girdiği döneme göre gişedeki rekor hasılat ve kazandığı 30’a yakın ödülle başarısını taçlandırmıştır. Buna ek, IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 209.sırada yer almaktadır. Üzerinden tam 18 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu denli özgün kurguları, 2018 filmleri içerisinde dahi çoğu zaman göremiyoruz. Bu nedenle Amores Perros , efsane filmler arasındadır ve aradan yıllar geçse de konuşulmaya devam edilecektir. İzlememin üzerinden tam 10 yıl geçmesine rağmen, film büyük oranda hafızamda ve benim için kesinlikle unutulmaz filmlerden.

41- Ladri Di Biciclette

Onedio Film Önerileri

En Güzel Filmler – Efsane Filmler – Ladri Di Biciclette

IMDB Puanı: 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1948 – İtalya

Türü: Dram

Filmin Süresi: 1 saat 29 dk

Yönetmen: Vittorio De Sica

Senaryo: Cesare Zavattini , Luigi Bartolini

Oyuncular: Lamberto Maggiorani (Antonio), Enzo Staiola (Bruno), Lianella Carell (Maria), Elena Altieri (The Charitable Lady) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 41.sırada, İtalyan Toplumcu Gerçekçi sinemasının mihenk taşı Ladri di Biciclette var. Vittorio De Sica‘nın dünya sinemasına bıraktığı en büyük hediyesi, hiç şüphesiz en iyi filmlerden biri olarak kabul edilen Bisiklet Hırsızları’dır. Filmin ilginç detaylarından biri başrolleri paylaşan Lamberto Maggiorani ve Enzo Staiola aslında aktör değillerdir. İlk oyunculuk deneyimleri olan ve baba-oğul rolüne hayat veren bu iki isim, üzerinden yıllar geçse de halen konuşulacak etkileyici bir performans ortaya koymuştur.

Filmin Konusu

Film, ikinci dünya savaşı sonrası Roma’da geçmektedir. Yoksulluğun ve işsizliğin kol gezdiği bu dönemde Antonio, geçimini sağlamak ve ailesine bakabilmek için iş aramaktadır. Sonunda beklediği an gelmiş ve iş bulma kurumu ona bir iş ayarlamıştır. Yapacağı bu iş, duvarlara afiş asmaktır. Kurumun tek şartı ise Antonio’nun bir bisiklete sahip olmasıdır. Her ne kadar bisikleti olmasa da artık düzenli olarak para kazanacağını düşünen Antonio, türlü fedakarlıklarla bir bisiklet satın alır.

Tam da hayatında bir şeylerin yoluna gireceğini düşünürken, ilk iş gününde hırsızlar bisikletini çalar. Bu karanlıktan çıkmanın tek yolu ise, oğlu Bruno ile birlikte çalınan bisikletini bulmaktır.

Çaresizlik başta olmak üzere sefalet, ayrımcılık ve aile bireyleri arasındaki bağlılık gibi temaların üzerine oturtulan film, muazzam gerçekçiliği ile en iyi sinema filmleri arasındadır. IMDB En İyi Sinema Filmleri Listesi Top 250’de 97.sırada yer almaktadır. Film önerileri arıyorsanız ve henüz bu filmi izlemediyseniz, en kısa zamanda bu özel film için zaman yaratmalısınız. Unutulmaz filmlerden birisi olan Ladri di Biciclette , ayıracağınız bu zamanı sonuna kadar hak ediyor. Çünkü kelimenin tam anlamıyla unutulmaz filmlerden biriyle karşı karşıyasınız, her sahnesiyle.

40- Contratiempo

2018 Filmleri - Yabancı Filmler

Unutulmaz Film Önerileri – Contratiempo

IMDB Puanı: 8.1 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2016 – İspanya

Türü: Polisiye , Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 46 dk

Yönetmen: Oriol Paulo

Senaryo: Oriol Paulo

Oyuncular: Mario Casas (Adrián Doria), Ana Wagener (Virginia Goodman), Jose Coronado (Tomás Garrido), Bárbara Lennie (Laura Vidal) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 40.sırada, Oriol Paulo‘nun yönetmenliği ve senaristliğini üstlendiği bir diğer ispanyol filmi Contratiempo var. Tıpkı El Cuerpo gibi kurgusuyla ön plana çıkan başarılı yapım, oldukça etkileyici senaryosu ve oyuncu performanslarıyla gözlerin hızlı bir şekilde ispanyol sinemasına çevrilmesinde büyük bir rol üstlenmiştir. En iyi filmler listemde yer verdiğim El Cuerpo’da da bahsettiğim üzere, yakın zamanda ispanyol sineması üzerine film önerileri listesi hazırlamayı planlıyorum, hiç şüphesiz unutulmaz filmlerden olan Contratiempo da bu listede kendisine yer bulacaktır.

Filmin Konusu

Adrián Doria oldukça başarılı ve kariyeri hızla yükselişte olan genç bir iş adamıdır. Evli ve çocuklu bir adam olan Adrián’ın hayatı, fotoğrafçı sevgilisi Laura’nın öldürülmesi ile bir anda kabusa dönecektir. Cinayetin en büyük şüphelisi olan Adrián, iyi bir savunma hazırlamak zorundadır ve bunun için adli bildirimlerde uzman deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman ile yolları kesişir. Virginia olayları en başından dinlemek ister ve bazı uyumsuz noktalar dikkatini çeker. Virginia gerçeğin üzerine gittikçe, artık hiçbir şey gizli kalamayacaktır.

En iyi gizem filmleri düşünüldüğünde Oriol Paulo sineması gerçekten parıl parıl parlıyor. Son yıllarda en çok izlenen yabancı filmler genellikle, gizem unsurları barındıran ve zekice kurgulanmış sinema filmleri oluyor. İzleyicinin dikkatini film boyunca toplayan ve heyecanın bir an olsun düşmediği Contratiempo, başarılı senaryosu da göz önüne alındığında, önemli sinema filmleri arasında hızlı bir şekilde yerini almıştır. Sizler de merak unsurunun bu denli yoğun olduğu film önerileri arıyorsanız , burada tam sizlik bir film var. İzledikten sonra, sizin için de unutulmaz filmlerden birisi olacağına dair hiç şüphem yok.

39- Kader

Unutulmaz Filmler Listesi

En İyi Filmler Listesi – Film Tavsiyeleri – Kader

IMDB Puanı: 7.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2006 – Türkiye

Türü: Dram

Filmin Süresi: 1 saat 43 dk

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Senaryo: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Ufuk Bayraktar (Bekir), Vildan Atasever (Uğur), Engin Akyürek (Cevat) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 39.sırada, Zeki Demirkubuz‘un türk ve dünya sinemasına kazandırdığı bir diğer önemli filmi Kader var. Unutulmaz filmler listemizde yer alan Masumiyet filmi aslında Kader filminin devamı niteliğindedir, fakat Zeki Demirkubuz devam filmi olarak nitelendirdiği Masumiyet’i , Kader’den tam 9 yıl önce çekmiştir. Bu iki film her ne kadar birbiriyle ilişkili olsa da, birbirinden ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken, farklı iki başyapıttır. Türk sinema filmleri arasında en iyi filmler arasında gösterilen iki film de, Demirkubuz sinemasının mihenk taşlarıdır.

Filmin Konusu

Masumiyet filminde tanık olduğumuz, Bekir ve Uğur’un arasındaki patolojik ilişkinin geçmişine göz atacağımız ve bu kördüğümün ilk düğümlerini izleyeceğimiz Kader filmini de Masumiyet’teki bir cümleyle özetleyebiliriz: “Suça aşık bir adam, adama aşık bir kadın, kadına aşık bir başka adam”

Uğur Zagor’a aşıktır. Bekir ise Uğur’u gördüğü ilk andan itibaren ona, büyük bir platonik aşk beslemeye başlamıştır. Zagor, hapisten çıktığı günün akşamında işlediği bir başka cinayetle tekrardan kayıplara karışır ve bu kez yanında Uğur’u da götürmüştür. Bekir aylarca beklese de Uğur’dan herhangi bir haber alamaz. Sonunda ailesinin ısrarlarına dayanamaz ve ailesinin de uygun gördüğü bir kişiyle evlenir. Bir gün işyerinin kapısı açılır ve gelen Uğur’dur.

Yeni dönem türk sinemasında oldukça önemli bir yeri olan Kader, adeta Demirkubuz sinemasının tüm gerçekçiliği ve toplumsal travmalarıyla bezenmiş, izleyiciye tokat atan sinema filmlerinden birisi. Şüphesiz izleyen herkes için unutulmaz filmlerden biri olan Kader, birçok sinemaseverin en iyi filmler listesi içerisinde de kendisine yer bulmaktadır. Film önerileri hatta yerli film önerileri arayanların, Demirkubuz sinemasını tanıması için iyi bir tercih olacaktır.

38- What Dreams May Come

Film Önerileri - Onedio Film Tavsiyeleri

En Güzel Filmler Listesi – Önerilen Filmler – What Dreams May Come

IMDB Puanı: 7.0 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1998 – Amerika / Yeni Zelanda

Türü: Dram, Fantastik, Romantik

Filmin Süresi: 1 saat 53 dk

Yönetmen: Vincent Ward

Senaryo: Richard Matheson , Ronald Bass

Oyuncular: Robin Williams (Chris Nielsen), Cuba Gooding Jr. (Albert Lewis), Annabella Sciorra (Annie Collins-Nielsen), Max von Sydow (The Tracker) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 38.sırada , Richard Matheson‘un aynı adlı romanından uyarlanan What Dreams May Come var. Geçtiğimiz yıllarda hayata gözlerini yuman, dünya sinemasında büyük yer edinmiş usta oyuncu Robin Williams’ın başrolünde bulunduğu en iyi filmlerden Aşkın Gücü; büyük bir aşk hikayesi , ölüm ve ölüm sonrasındaki hayatın üzerine resmedilmiş. Resmedilmek kelimesini özellikle kullandım çünkü çekildiği döneme göre (20 yıl önce) oldukça başarılı görsel efektlerle kendinizi adeta büyük bir resmin ortasında hissedeceksiniz. Unutulmaz filmlerden biri olan What Dreams May Come, bu başarısını 1999 En İyi Görsel Efekt Oscar’ını alarak taçlandırmıştır.

Filmin Konusu

Chris ve Annie , çocuklarıyla birlikte kendi dünyalarında mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. Hayatlarında her şey yolunda giderken, bir gün trafik kazası geçirirler ve iki çocuğu da bu kazadan sağ kurtulamaz. Chris ve Annie için artık ızdırap ve acı dolu günler başlar. Chris her şeyden çok sevdiği eşinin hayata tekrar tutunması için ona var gücüyle destek olmaktadır.

Bir gün Chris’in de ölümüyle Annie kahrolur. Bu acıya da dayanamayan Annie, Chris ile aralarındaki aşkın gücüne inanmaktadır, ona ve çocuklarına kavuşmanın tek yolu intihar etmektir. Bu kararı, her şeyi iyice çıkmaza sokacaktır.

What Dreams May Come salt bir aşk filmi olmayıp başka öğeler barındırsa da, filmin vermek istediği mesaj ve konunun ele alınış şekliyle, romantik film önerileri arayanlar için iyi bir film önerisi olacaktır. Aşk temalı en güzel filmlerden biri olduğunu düşünüyorum. Siz de, izlerken büyüleyen unutulmaz sinema filmlerinden birisine hazır olun. Sizce aşk ne kadar güçlüdür ?

37- Antichrist

En İyi Filmler - Unutulmaz

Onedio Film Önerileri – Efsane Filmler – Antichrist

IMDB Puanı: 6.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2009 – Danimarka / Almanya / Fransa

Türü: Dram, Korku

Filmin Süresi: 1 saat 48 dk

Yönetmen: Lars von Trier

Senaryo: Lars von Trier

Oyuncular: Willem Dafoe (He), Charlotte Gainsbourg (She), Storm Acheche Sahlstrøm (Nic) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 37.sırada, olaylara bakış açısı ve cesur tavırlarıyla, dünya sinemasına apayrı bir pencere açmış olan yönetmen Lars von Trier‘in Antichrist filmi var. 2009 Cannes film festivalinde gösterilen film, izleyicilerin azımsanmayacak bir çoğunluğu tarafından yuhalanmış ve tepki görmüştü. Tepki gösteren kesim, Lars von Trier’i  kadın düşmanı olmakla suçlamışken, filmi başyapıt olarak değerlendiren ciddi bir kesim de vardı.

Bir hayli tartışmaya yol açan filmle ilgili Lars von Trier : ” Antichrist için, hiçbir özürüm yok. Tam tersine benim kariyerimin en önemli yapıtı olduğuna dair kesin bir inancım var.” demiştir. Ayrıca filmin Nietzsche’nin Deccal kitabından esinlendiği açıktır ve Nietzsche felsefesine göre bu kavram olumlu bir anlam taşımaktadır.

Filmin Konusu

Öncelikle filmdeki karakterlerin isimlerinin izleyiciyle paylaşılmadığını belirtelim. Eşlerin ateşli bir sevişme sahnesiyle başlayan film, tam da bu esnada 3-4 yaşlarındaki oğullarının yaşadıkları evin penceresinden düşerek hayatını kaybetmesiyle devam ediyor. Bu basit ihmalin sonucunda ailenin yaşadığı travma çok büyük olacaktır. Anne içindeki suçluluk duygusuyla çok şiddetli bir depresyona girerken , baba daha metanetli olmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda terapist olmanın avantajıyla, eşinin doğa ile iyileşebileceğini düşünmektedir. Eşini ikna eder ve yolculuğa çıkarlar. Gittikleri kulübede , olaylar pek de beklenildiği gibi gitmeyecek, travma daha da şiddetlenecektir.

Nymphomaniac filminden de hatırlayacağımız yönetmen Lars von Trier’in sinema dili sert ve alışılagelmişin dışındadır. Buna rağmen, sinema filmlerinde kuvvetli bir alt metin vardır. Film sonrası yapılan araştırma ve okumalarla büyüleyici detayları yakalayabilirsiniz. Bu nedenle her ne kadar bir kesim tarafından Antichrist sert bir dille eleştirilse de, unutulmaz filmler arasında yerini almıştır. Yönetmenin en iyi filmleri arasında gösterilmesi kesinlikle yadırganacak bir durum değil. Farklı film önerileri arayanlar için kesinlikle iyi bir tercih olacak. Önyargılarınız varsa kenara bırakıp, sinema filmleri arasında farklı özellikler taşıyan Lars von Trier sinemasına mutlaka şans tanımalısınız.

36- Big Fish

Efsane Filmler - Onedio Film Önerileri

En İyi Filmler – En Güzel Filmler – Big Fish

IMDB Puanı: 8.0 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2003 – Amerika

Türü: Dram, Macera, Fantastik

Filmin Süresi: 2 saat 5 dk

Yönetmen: Tim Burton

Senaryo: Daniel Wallace , John August

Oyuncular: Ewan McGregor (Ed Bloom – Young), Albert Finney (Ed Bloom – Senior), Billy Crudup (Will Bloom), Jessica Lange (Sandra Bloom – Senior), Helena Bonham Carter (Jenny – Young / Jenny – Senior / The Witch)  … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 36.sırada, harika bir hayalgücünün ürünü olan Big Fish var. Bu filmi ilk kez izlemiş birine filmin yönetmenini tahmin et deseler, sanırım büyük bir çoğunluğun aklına ilk gelecek isim Tim Burton olur. Sinema filmlerinde sadece ona özgü bir şey var ama tam olarak kelimelere dökülemiyor. Bu da hiç şüphesiz, hayranlığımızı daha da arttırıyor.

Film; Amerikalı yazar Daniel Wallace’ın, 1998 yılında yayımlanan ” Big Fish: A Novel of Mythic Proportions ” adlı romanından uyarlanmıştır. Oldukça masalsı bir dille anlatılmış olan film; müzikleri ve görsel şöleniyle damaklarda enfes bir tat bırakmaktadır. Tim Burton’ın en iyi filmleri arasında görülen Big Fish, her sahnesiyle kelimenin tam anlamıyla unutulmaz filmlerden.

Filmin Konusu

Will Bloom, kanser hastası olan babası Edward Bloom’u son günlerinde ziyarete gelir. Babası ile iyi bir iletişimi olmayan Will, babasının kendi yaşamına dair anlattıklarını dinler. Edward’ın her zaman fantastik bir dille anlattığı hayat hikayesi, Will için çocukluktan yetişkinliğe doğru inandırıcılığını yitirmiştir. Artık bu hikayeleri dinlemekten bile sıkılmıştır.

İşin aslı, anlatım biçimi ne kadar süslü olsa da, anlatılan şeyler büyük oranda gerçektir. Will ise tüm bunların farkına vardığında Edward artık hayatta değildir. Edward eşi Sandra’yı ilk gördüğü andan itibaren ona aşık olmuştur. Bu aşkı evliliğe taşımak için elinden gelen her şeyi fazlasıyla yapmaya kararlıdır. Zaman zaman türlü aksilikler yaşansa da aşkını kanıtlamak için uğraş verecektir çünkü Edward’ın gözü Sandra’dan başkasını görmemektedir.

Sinema hayatına efsane filmler sığdırmış ve halen sığdırmakta olan Tim Burton özellikle ; ” Bettlejuice, Batman, Ed Wood, Edward Scissorhands , Big Fish ” gibi sinema filmleri ile dikkat çekmektedir. Film önerileri hatta fantastik film önerileri arayanlar için Tim Burton sinemasının her bir parçası oldukça kıymetli olmakla birlikte, Big Fish’in yeri bambaşkadır. Aşk temasının da yoğun bir şekilde işlendiği en güzel filmlerden biri olan Big Fish, ayrıca Türkiye’de en çok izlenen yabancı filmler arasında da yer almaktadır.

35- Back to the Future (Serisi)

En İyi Filmler Listesi

Sinema Filmleri – Film Önerileri – Back to the Future

IMDB Puanı: 8.5 – 7.8 – 7-4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1985/1989/1990 – Amerika

Türü: Macera, Komedi, Bilim Kurgu

Filmin Süresi: ortalama 1 saat 50 dk

Yönetmen: Robert Zemeckis

Senaryo: Robert Zemeckis , Bob Gale

Oyuncular: Michael J. Fox (Marty McFly), Christopher Lloyd (Dr. Emmett Brown), Lea Thompson (Lorraine Baines), Thomas F. Wilson (Biff Tannen), Elisabeth Shue (Jennifer), Mary Steenburgen (Clara Clayton) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 35.sırada, birçok sinemaseverin gönüllerini fethetmiş Back to the Future serisi var. Özellikle serinin ilk filminin 1985 yılında olması ve dönemin şartlarına göre düşünüldüğünde, zamanda yolculuk gibi bir konuyu cesurca ele alması takdire şayan. Projeyle ilgilenen isim aslında Steven Spielberg iken, sonrasında projeyi hayli güvendiği dostu Robert Zemeckis‘e emanet etmiştir. Robert Zemeckis ise Spielberg’in güvenini boşa çıkarmamış, sinema tarihine bu seriyle unutulmaz filmler kazandırmıştır.

Filmin Konusu

Çılgın bir bilimadamı olan Dr.Brown, uzun uğraşları sonucu zaman yolculuğuna imkan tanıyan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kez kullanacak kişi ise lise öğrencisi genç Marty McFly’dır.

Serinin ilk filminde, ufak bir hata ile kendisini tam 30 yıl öncesinde bulan Marty, anne ve babasının tanışmasını engeller ve geçmişte yaptığı hatalar geleceği fena halde etkileyecek sonuçlar doğuracaktır.

Serinin ikinci filminde, 1985 yılına tekrar dönen Marty , Dr.Brown ile karşılaşır. Doktor, Marty’yi gelecekte olacak birtakım problemlerden ötürü uyarır ve 2015 yılına gitmeleri gerektiğini söyler. Dr.Brown , Marty ve Jennifer geleceğe yani tam 30 yıl sonrasına giderler. Orada onları daha büyük sürprizler beklemektedir.

Serisinin üçüncü filminde, 1955 yılında kalmış olan Marty ve Dr.Brown kendi dönemlerine dönmeye çalışırken zaman makinelerinin üzerine yıldırım düşer. Doktor ve zaman makinesi bir anda ortadan kaybolur. Marty’e bir mektup gelir. Kendisini 1855 yılında bulan Doktor, Marty’den yardım istemektedir. İşler pek de beklenildiği şekilde gitmeyecek ve birçok engelle karşılaşacaklardır.

Dünya sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan ve efsane filmlerden oluşan Back to the Future serisine, film tavsiyeleri içerisinde yer vermekten büyük haz duyduğumu belirtmeliyim. Serinin ilk filmi, IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 42.sırada yer almaktadır. Özellikle paralel evren ve zamanda yolculuk filmlerini çok seven birisi olarak bilim kurgu film önerileri , komedi filmleri ve komedi film önerileri arayanlar başta olmak üzere, tüm sinemaseverlere tavsiyemdir. En iyi filmler arasında olması kesinlikle tesadüf olmayan harika bir seri sizleri bekliyor.

34- Babam ve Oğlum

Efsane Filmler - Sinema Filmleri

Unutulmaz Filmler Listesi – Babam ve Oğlum

IMDB Puanı: 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2005 – Türkiye

Türü: Dram

Filmin Süresi: 1 saat 48 dk

Yönetmen: Çagan Irmak

Senaryo: Çagan Irmak

Oyuncular: Çetin Tekindor (Hüseyin), Fikret Kuskan (Sadık), Hümeyra (Nuran), Ege Tanman (Deniz), Serif Sezer (Gülbeyaz) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 34.sırada, vizyona girdiği dönem tüm Türkiye’yi kasıp kavuran, senaryosu ve duygu geçişliliğiyle izleyenlerin aklına kazınan Babam ve Oğlum var. Çağan Irmak’ın geçmişle gelecek arasındaki köprüyü baba-oğul-torun düzleminde anlattığı yapım, dayandırıldığı tarihi gerçeklikler göz önünde bulundurulduğunda yıllar sonra dahi geçerliliğini yitirmeyecek gibi görünmektedir. Babam ve Oğlum, türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilmekte olup, bu övgüyü sonuna kadar hak etmektedir.

Filmin Konusu

80 darbesinin olduğu gece, sancılanan eşini hastaneye götüremeyen Sadık, Deniz’i kucağına aldığında eşini de kaybetmiştir. Bir gazetede yazar olan Sadık, oğlunu tek başına büyütecektir. Yıllar sonra bir gün Sadık, Deniz’e bir ailesi olduğunu ve doğduğu büyüdüğü kasabada yaşayacaklarını söyler. Baba oğul yola çıkarlar.

Köye vardıklarında, şaşkınlık ve mutluluğun yanı sıra tedirginlik göze çarpmaktadır. Bu tedirginliğin asıl nedeni, Sadık’ın, babası Hüseyin Efendi ile küs oluşudur. Sadık’ın okuduğu dönemde, siyasi birtakım olaylara karıştığını duyan Hüseyin Efendi, oğlunu evlatlıktan silmiştir. Baba ve oğlun arasındaki gerilim kısa sürede açık bir tartışmaya dönüşecektir. Sadık’ın ise herkesten sakladığı bir sır vardır.

Deniz’in babasına sorduğu ” İnsanlar büyüdükçe hayalleri küçülür mü ? ” sorusu aslında filmin bir nevi özüdür. En çok beğenilen filmler denildiği zaman akla muhakkak gelen, herkesi az ya da çok etkilemiş olan, şüphesiz birçokları için en iyi filmler arasında yer alan Babam ve Oğlum filmini film önerileri listesine yine de yazmasak olmazdı. IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 127.sırada yer alan film, kesinlikle gelmiş geçmiş en unutulmaz filmlerden.

33- Black

Unutulmaz Filmler - Tavsiye Filmler

Efsane Filmler – Onedio Film Önerileri – Black

IMDB Puanı: 8.2 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2005 – Hindistan

Türü: Dram

Filmin Süresi: 2 saat 2 dk

Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali

Senaryo: Sanjay Leela Bhansali , Bhavani Iyer

Oyuncular: Amitabh Bachchan (Debraj Sahai), Rani Mukerji (Michelle McNally), Shernaz Patel (Catherine ‘Cathy’ McNally), Ayesha Kapoor (Young Michelle McNally) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 33.sırasında, oldukça özel bir film olan Black yer alıyor. Film, 20 yüzyılın başlarında yaşamış olan Helen Keller’ın gerçek hayat hikayesini anlattığı ” The Story of My Life “ adlı otobiyografi kitabından uyarlanmıştır. Hint sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilen Black, gerçek bir başyapıt. İzleyenleri derinden etkilemiş olan filmin ayrıca, Uğur Yücel‘in yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve aynı zamanda Beren Saat ile başrollerini paylaştığı ” Benim Dünyam “ adlı bir türk uyarlaması da bulunmaktadır.

Filmin Konusu

Paul ve Catherine yeni evli mutlu bir çifttir. Evliliklerinden kısa bir süre sonra Michelle isimli kızları dünyaya gelir. Fakat Michelle, duyma ve görme engelleri olan bir çocuktur. Ailenin korumacı tutumu ve böyle bir durumda nasıl eğitim vereceklerini bilmemeleri bir araya gelince, Michelle giderek çığrından çıkan ve hırçınlaşan bir kız çocuğu haline gelir.

Paul’un sabrı giderek taşmaktadır. Bunun üzerine, özel bir öğretmen olan Debraj Sahai ile görüşülür. Debraj, Michelle’i eğitmek için gönüllü olur. Bu günden sonra, Michelle için karanlık ve sessizlik anlam kazanmaya başlayacaktır.

Yabancı filmler arasında, içimizi ısıtan senaryosu ile en iyi filmler içerisinde yer vermekten büyük mutluluk duyduğum bir başka film olan Black, özellikle eğitim ile ilgilenen herkes tarafından mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde olmalı. En çok izlenen yabancı filmler arasında yer alan film, gözlerin Hint sinemasına çevrilmesinde de büyük pay sahibi oldu. Film önerileri arıyorsanız, izledikten sonra sizler için de unutulmaz filmler arasında yerini alacağına emin olduğum Black, kesinlikle doğru seçim.

32- Cinderella Man

2018 Filmleri - Film Tavsiyeleri

Yabancı Filmler – Onedio Film Önerileri – Cinderella Man

IMDB Puanı: 8.0 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2005 – Amerika

Türü: Biyografi, Dram, Spor

Filmin Süresi: 2 saat 24 dk

Yönetmen: Ron Howard

Senaryo: Cliff Hollingsworth , Akiva Goldsman

Oyuncular : Russell Crowe (Jim Braddock), Renée Zellweger (Mae Braddock), Paul Giamatti (Joe Gould), Craig Bierko (Max Baer), Paddy Considine (Mike Wilson) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 32.sırada, İrlanda asıllı ünlü boksör James J.Braddock‘un gerçek hayat hikayesini konu edinen bir başyapıt Cinderella Man var. Yapımcısından, oyuncusuna Oscar ödüllü olan geniş bir kadronun bir araya gelmesiyle ortaya çıkan biyografi film, üç dalda Oscar ödülünün de sahibi olmuştu. En güzel filmler arasında gösterilen Cinderella Man, üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen olağanüstü oyunculuk performanslarıyla hala konuşulmaktadır ve unutulmaz filmler arasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

Filmin Konusu

Zamanında gelecek vaad eden boksörler arasında gösterilen J.Braddock , hiç nakavt olmamış fakat talihsiz bir kaza sonucu elini kırmış ve boks kariyeri sona ermiştir. Ülkedeki büyük ekonomik krizin neticesinde, eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşam mücadelesi veren Braddock, limanlarda günlük işler bulabilirse para kazanabilmektedir. Düzenli bir geliri olmadığından, her geçen gün fakirleşen ve borca batan Braddock’un eşiyle birbirine olan sevgi ve saygıları ise hiç sekteye uğramaz ve Braddock için en büyük güç budur.

Menajer arkadaşı Joe Gould’un yoğun çabaları ve ısrarı üzerine boksa tekrar dönecek olan J.Braddock nam-ı diğer Cinderella Man, boks şampiyonu Max ile dövüşecektir. Bu maç Jim’in hayatında bir dönüm noktası olacaktır. Yoksa tüm bunlar sadece bir başlangıç mıdır ?

Şüphesiz gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında olan Cinderella Man, bir başkaldırının bir kişisel savaşın hikayesini konu edinen unutulmaz filmlerden birisi. Yıllar geçtikçe böylesine kaliteli filmler giderek azalırken, bu sinema filmlerinin kıymetini bilmeliyiz diye düşünüyorum. Film önerileri arıyorsanız, ne izlesem diye düşünüyorsanız ve J.Braddock’un hikayesini henüz izlemediyseniz, izleyeceğiniz filmi buldunuz bile. 

31- Good Will Hunting

En Çok İzlenen Yabancı Filmler Listesi

En Güzel Filmler – En Çok Beğenilen Filmler – Good Will Hunting

IMDB Puanı: 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1997 – Amerika

Türü: Dram

Filmin Süresi: 2 saat 6 dk

Yönetmen: Gus Van Sant

Senaryo: Matt Damon , Ben Affleck

Oyuncular : Robin Williams (Sean), Matt Damon (Will), Ben Affleck (Chuckie), Stellan Skarsgård (Lambeau), John Mighton (Tom), Rachel Majorowski (Krystyn) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 31.sırada, özellikle bazı tiradlarıyla akıllara kazınmış Good Will Hunting var. Senaryosunu yazan ve başrolleri paylaşan Matt Damon – Ben Affleck ikilisine, Robin Williams gibi bir usta eşlik edince ortaya sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri çıkmıştır. Birçok dalda Oscar adayı olmuş film, En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında heykelciğe ulaşırken, Altın Küre’de de En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştır. Ayrıca film, IMDB En İyi Sinema Filmleri Listesi Top 250’de 101.sırada yer almaktadır ve gerçek manada unutulmaz filmlerden biridir.

Filmin Konusu

Will Hunting, dahi seviyesinde yüksek bir IQ ‘ya sahip olmasının yanı sıra başıboş arkadaşlarıyla eğlencesine bakan, yer yer kavgacı bir serseridir. Massachuset Üniversitesi’nde hademelik yapan Will, bir akşam sınıfların birinde tahtada yazılı olan matematik sorusunu görür. Soru çözülmesi oldukça zor bir sorudur ve Will çok kolay bir şekilde çözer. Ertesi gün, matematik profesörü Prof. Gerald Lembau sorunun çözüldüğünü görür ve şaşkınlık içerisinde soruyu çözenin ortaya çıkmasını ister ama kimseden çıt çıkmaz.

Kısa süre içinde soruyu çözenin Will olduğu ortaya çıkar. Profesör bu yetenekli gençle ilgilenir ve onu doğru şekilde yönlendirmek ister. Buna rağmen, Will o kadar istekli değildir. Fakat karıştığı bir kavga neticesinde hapis cezası alan Will, artık profesörün yardımına muhtaçtır. Böylelikle hayatını değiştirecek olan terapist Sean Maguire ile tanışacaktır.

Önemli festivallerden En İyi Senaryo ödülleri almış bir filmin senaryosu için çok da bir şey söylemeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Fakat filmin verdiği mesajlar, anlatmak istedikleri o denli içten ve samimi bir şekilde izleyiciye geçiyor ki; nerede film önerileri , en iyi filmler listesi , efsane filmler listesi , en güzel filmler listesi , unutulmaz filmler listesi diye başlık görsem gözüm istemsizce Good Will Hunting’i arar. Aşk ve dostluk daha ne kadar güzel anlatılabilir ki ?

30- A Clockwork Orange

En Güzel Filmler - Film Öneri

Film Tavsiyeleri – Yabancı Filmler – A Clockwork Orange

IMDB Puanı: 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1971 – Amerika

Türü: Suç, Dram, Bilim Kurgu

Filmin Süresi: 2 saat 16 dk

Yönetmen: Stanley Kubrick

Senaryo: Stanley Kubrick , Anthony Burgess

Oyuncular : Malcolm McDowell (Alex), Patrick Magee (Mr.Alexander), Michael Bates (Chief Guard), Warren Clarke (Dim), John Clive (Stage Actor) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 30.sırada, Anthony Burgess’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve Stanley Kubrick‘in senaryolaştırdığı, bir kült A Clockwork Orange var. 1962 yılında basımı tamamlanan kitabın , 1971 yılında sinema uyarlaması usta yönetmenin elinden çıktığında, kitaptan farklı birçok nokta mevcuttur. Film anlaşılması ve anlatılması ne kadar zor bir yapım olsa da, tüm dünyada ciddi bir hayran kitlesine kavuşmuştur. Öyle ki IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 86.sırada yer almaktadır. Eleştirdiği toplum düzeni ise üzerinden 47 yıl geçmiş olmasına rağmen geçerliliğini korumakta olup, film zamanının çok ötesine geçmiştir. Bu da onun gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olmasını sağlamıştır.

Filmin Konusu

Film, farklı bir zaman diliminde, farklı bir ortamda, toplumsal ahlaksızlığın tavan yaptığı, şiddetin kanıksandığı bir dönemde geçmektedir. Alex DeLarge ve arkadaşlarının çetesini ve yaşadıklarını konu edinir. Alex’in şefliğini yaptığı ve oldukça şiddet eğilimli olan bu çete, geceleri Korova Sütbarı’nda buluşur ve süt – uyuşturucu karışımı içeceklerini içer. Sonrasında; soygun, haneye tecavüz, şiddet, kavga, taciz ve tecavüz gibi akla gelebilecek her türlü eyleme başvururlar.

Bir gece girdikleri evin birinde; ev sahibini sakatlayarak, karısına tecavüz ederler. Şiddetlerin dozu arttıkça grup içerisinde liderlik tartışmaları baş gösterir. Alex’in kontrolden çıkan bireysel davranışlarından memnun olmayan çete üyeleri, onu ihbar eder. Hapis cezası alan Alex’e, uyumlu davranışlarından ötürü bir şans tanınacaktır. Suçluların içindeki şiddet eğilimini yok etmeye yönelik oluşturulan  ” Suçluları, Yeniden Topluma Kazandırma” projesinin kobayı olacaktır.

“Şiddet, Suç ve Ceza” kavramlarının ele alındığı ve modern dünya düzenine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan film, aslında değişen dengelerin ve birtakım normların köküne ışık tutmaktadır. Rahatsız edici bazı sahnelere sahip olsa da, böyle bir konu daha yumuşak anlatılırsa gerçeklikten uzaklaşabilir. Unutulmaz filmlerden olan ve kesinlikle berrak bir kafayla, dikkatli bir şekilde izlenmesi gereken A Clockwork Orange, en iyi sinema filmleri arasındaki yerini daha uzun yıllar korumaya devam edecek gibi görünüyor. Bize de film önerileri olarak sunmak , tavsiye filmler listesinde yer vermek kalıyor.

29- A Separation

Film Tavsiyeleri - Güncel Filmler

En Güzel Filmler Listesi – Efsane Filmler – A Separation

IMDB Puanı: 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2011 – İran

Türü: Suç, Dram, Aile

Filmin Süresi: 2 saat 3 dk

Yönetmen: Asghar Farhadi

Senaryo: Asghar Farhadi

Oyuncular : Payman Maadi (Nader), Leila Hatami (Simin), Sareh Bayat (Razieh), Shahab Hosseini (Hojjat), Sarina Farhadi (Termeh) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 29.sırada, İran sinemasının yenilikçi yönetmeni Asghar Farhadi‘nin en iyi filmlerinden biri, A Separation var. Ülkemiz de dahil, birçok ülkede vizyona girmiş olan film, dünyanın saygıdeğer film festivallerinde, sayısız ödüle layık görüldü. Bu ödüllerden öne çıkanlar hiç şüphesiz; 2012 Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı , 2011 Berlin Film Festivalinde Altın Ayı ve 2012 Altın Küre En İyi Yabancı Dilde Film Ödülüdür.

Filmin Konusu

İran’da yaşayan Nader ve Simin, boşanmanın eşiğine gelmiş bir çifttir. 11 yaşında Termeh adında bir de kızları vardır. Aslında şiddetli bir geçimsizlik yada sevgisizlik söz konusunu değildir. Anlaşamadıkları husus, gelecekleri üzerinedir. İngilizce öğretmenliği yapan Simin, ülkeyi kalıcı olarak terk etmek istemektedir. Nader ise bakıma muhtaç , Alzheimer hastası babasını bırakıp gidemeyeceğini söyler. Simin için, artık bu işin tek çıkar yolu boşanmaktır.

Boşanma talebi reddedilen Simin, anne ve babasının yanında yaşamaya başlar. Termeh ise, ailesini tekrar bir araya getirme umuduyla babasının yanında kalmayı tercih eder. Bir bankada çalışan Nader, hem kızına hem hasta babasına bakması için hamile bir genç kadını işe alır. Yaşanan talihsiz bir olay, işleri daha da karmaşık bir hale getirecektir.

Asghar Farhadi’nin filmlerindeki gerçeklik olgusu o kadar kuvvetli ki, büyüleyici bir şekilde izleyiciyi kendisine bağlamaktadır. Elbette gerçekliğin bu denli içimize işlemesinde, başarılı oyunculuk performanslarının da payı bir o kadar büyüktür.

IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 110.sırada kendisine yer bulan film, ayrıca 2011 yılının en çok izlenen yabancı filmleri arasındadır. Yabancı filmler denildiğinde akla gelen Hollywood algısı ; yükselişte olan İspanya, İran, Hindistan vb… ülkelerinin sinema sektörleri ile yavaş yavaş kırılmaya başlamıştır. Bu algının kırılmasında ve İran Sineması’nın önplana çıkmasında büyük pay sahibi olan Asghar Farhadi’nin diğer sinema filmleri de film önerileri olarak değerlendirilmelidir. Benim için İran sinemasının unutulmaz filmlerinin çoğunun altında Asghar Farhadi’nin imzası vardır.

28- American Beauty

En Güzel Filmler - En İyi Filmler Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi – American Beauty

IMDB Puanı: 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1999 – Amerika

Türü: Dram

Filmin Süresi: 2 saat 2 dk

Yönetmen: Sam Mendes

Senaryo: Alan Ball

Oyuncular : Kevin Spacey (Lester Burnham), Annette Bening (Carolyn Burnham), Thora Birch (Jane Burnham), Wes Bentley (Ricky Fitts), Mena Suvari (Angela Hayes) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 28.sırada, ders niteliğinde okutulacak bir film, American Beauty var. Birçok ülkede tez konusu olan ve adeta bir psikoloji kitabı kadar dolu bir alt metne sahip olan bir sanat eseridir. Ana iskeleti ise Freud’un Psikanaliz kuramı oluşturmaktadır. Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilen ve 2000 Oscar ödüllerini adeta süpüren film; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’larının yanı sıra Kevin Spacey’nin olağanüstü performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscarını da kazanmıştır.

Filmin Konusu

Lester Burnham, bir magazin dergisinde uzun yıllardır çalışan, orta yaş bunalımına hızla yaklaşan bir aile babasıdır. Hırslı bir kadın olan eşi Carolyn ve ergenlik dönemini oldukça şiddetli bir şekilde yaşayan kızı Jane ile birlikte rutin hayatını sürdürmektedir. Oldukça sıkıcı hayatına, sevmediği işinde devam etmek istemeyen Lester, yüklü bir tazminat ile işinden ayrılır ve kendini genç hissettirecek bazı radikal kararlar almaya başlar.

Bunun yanı sıra eşi Carolyn başka bir ilişki yaşamaktadır. Evlerinin karşısına yeni taşınan ailenin garip oğlu Ricky ile Lester’in kızı Jane arasında yakınlaşmalar başlar. Jane’in yakın arkadaşı ve henüz 16 yaşındaki Angela ile Lester arasında ise tuhaf bir cinsel çekim olur. Ailedeki bu başıbozukluk ve değişim akıllara şu soruyu getirir: ” Amerikan rüyası bir kabustan mı ibarettir ? “

American Beauty , büyük bir derinliğe sahip, oldukça katmanlı bir sinema filmlerinde biridir. İzledikten sonra adeta kitap okumuş hissi uyandıran film, tavsiye filmler listemizin olmazsa olmazlarından. En iyi psikolojik filmler listesi oluşturulsa en tepeye oynayacağı hiç şüphesiz, fakat hali hazırda unutulmaz filmler listemde de kendisine yer bulmaktadır. IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 66.sırada yer alan, üzerine onlarca makale yazılan bu özel filmi henüz izlemediyseniz, film önerileri olarak değerlendirip en kısa zamanda izlemelisiniz.

27- Memento

Onedio Film - Sinema Filmleri

En İyi Filmler Listesi – Onedio Film Önerileri – Memento

IMDB Puanı: 8.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2000 – Amerika

Türü: Gizem, Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 53 dk

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher Nolan , Jonathan Nolan

Oyuncular : Guy Pearce (Leonard), Carrie-Anne Moss (Natalie), Joe Pantoliano (Teddy), Mark Boone Junior (Burt), Russ Fega (Waiter) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 27.sırada, Nolan kardeşlerin zaman kavramını allak bullak ettiği filmi Memento var. Özellikle son dönemde Interstellar , Inception ve Batman Serisi gibi dünya sinema tarihi için önem arz eden unutulmaz filmleriyle adından sıkça söz ettiren Christopher Nolan’ın ilk sinema filmlerinden olan Memento, oldukça düşük bütçeyle çekilmiştir. Başarılı senaryo ve olağanüstü kurgu , Nolan zekası ile birleşince ortaya bir başyapıt çıkmış desek yanlış olmaz. Memento, özellikle senaryo dalında olmak üzere birçok uluslararası ödül kazanmış ve unutulmaz filmler arasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

Filmin Konusu

Leonard, eskiden bir sigorta şirketi çalışanıdır. Bir gün hayatını alt üst edecek bir olay meydana gelir. İki uyuşturucu satıcısı Leonard’ın evine girer ve eşine tecavüz ederek öldürmeye çalışır. Eşini kurtarmak isteyen Leonard, adamlardan birini öldürürken, diğeri arkadan gelerek onu bayıltacak darbeyi vurur ve kaçar. Aldığı darbe neticesinde kısa süreli hafıza sorunları yaşamaya başlayan Leonard, artık yaşadığı olayları ve tanıştığı kişileri kolaylıkla unutmaktadır.

Ucuz ve kalitesiz otellerde konaklayan Leonard için artık yegane hedef, kaçan adamı bulmak ve eşine yapılanların intikamını almaktır. Onu katile götürecek önemli bilgileri ve kişileri aklında tutabilmek için; fotoğraflar çeker, notlar alır veya dövmeler yaptırır. Bu büyük yapbozu birleştirmek ve asıl kişiyi bulmak için her yolu deneyecektir.

Doğrusal olmayan zamansal akışı ve kendine has kurgusuyla, efsane filmler arasında gösterilen Memento, izleyicinin damağında da oldukça farklı bir tat bırakmaktadır. Çektiği sinema filmleri ile izleyiciye her zaman farklı bir dünya yaratan Christopher Nolan , dönemin en büyük yönetmenleri arasında gösterilmektedir. Sinema filmleri anlaşılması zor olduğu için, dikkatli ve odaklanmış bir izleyici olmayı gerektiriyor. Film, IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 50.sırada yer almaktadır. Film tavsiyeleri arıyorsanız, Nolan’ın en iyi filmlerinden Memento sizler için harika bir tercih olacak.

26- A Beautiful Mind

En Güzel Filmler - Yabancı Filmler

Sinema Filmleri – Efsane Filmler – A Beautiful Mind

IMDB Puanı: 8.2 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2001 – Amerika

Türü: Biyografi , Dram

Filmin Süresi: 2 saat 15 dk

Yönetmen: Ron Howard

Senaryo: Akiva Goldsman , Sylvia Nasar

Oyuncular : Russell Crowe (John Nash), Ed Harris (Parcher), Jennifer Connelly (Alicia Nash), Christopher Plummer (Dr.Rosen), Paul Bettany (Charles) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 26.sırada, efsane filmler denildiğinde akla gelen ilk filmlerden birisi olan A Beautiful Mind var. Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayatını konu edinen film, en iyi biyografi filmleri arasında gösterilmektedir. The New York Times muhabiri Sylvia Nasar’ın yazdığı biyografinin senaryolaştırılmasıyla beyazperdeye aktarılmıştır.

2015 yılında, ABD’nin New Jersey eyaletinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden John Nash’in biyografisi A Beautiful Mind, En İyi Film ve En İyi Yönetmen Oscar’ları başta olmak üzere sayısız ödüle layık görülmüştür. Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilen Akıl Oyunları; öne çıkan oyuncu performansları, etkileyici hikayesi ve sahne geçişleri ile izleyici de büyük bir etki bırakmaktadır.

Filmin Konusu

John Nash, oldukça başarılı bir öğrencidir ve Princeton Üniversitesi’nde kazandığı bursla öğrenim görmeye başlar. Matematik dehası ve sayılara olan ilgisi ne kadar fazla ise, sosyal becerileri ve insan ilişkileri o denli az olan John, hedefleri olan bir insandır. Diğer arkadaşlarının aksine bilinen konular yerine farklı bir konuyu ele almak istemektedir. Adam Smith’in “Game Theory”si üzerine çalışmalar yapar ve kanıtlama aşamasındadır. Sonunda hedeflediği başarıyı elde eder ve ünü yayılır.

Hayatında insan ilişkilerini bile formülize eden bir adam olan John , zamanla kendi iç dünyasında hapis olacak ve gerçeklik algısından hızla uzaklaşacaktır. Şizofrenik belirtiler giderek artarken, eşi Alicia için de bu durum kabullenilemeyecek bir noktaya gelir. Büyük bir matematik dahisi için bile çözülemeyecek bir problem, hayatlarının tam ortasında ağırlığını hissettirmeye başlar.

Yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği teoriler ile dünyaya büyük katkıda bulunmuş bir dahinin biyografisi, elbette dünya sinema tarihinde de önemli bir yer tutmaktadır. IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 141.sırada yer alan ve efsane yabancı filmlerden kabul edilen A Beautiful Mind, film önerileri listelerinde sıkça karşımıza çıkar. Her ne kadar bilinirliği bu denli yüksek efsane filmlerin birinden bahsediyor olsak da, henüz izlemeyenlere film önerisi olarak sunmakta fayda görüyorum. İzledikten sonra, sizler için de unutulmaz filmlerden biri olacağına dair inancım tam.

25- Whiplash

Film Tavsiyeleri - En İyi Filmler Listesi

Yabancı Filmler – Güncel Filmler – Whiplash

IMDB Puanı: 8.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2014 – Amerika

Türü: Dram , Müzik

Filmin Süresi: 1 saat 47 dk

Yönetmen: Damien Chazelle

Senaryo: Damien Chazelle

Oyuncular : Miles Teller (Andrew), J.K. Simmons (Fletcher), Paul Reiser (Jim Neimann), Melissa Benoist (Nicole), Austin Stowell (Ryan) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 25.sırada, tam anlamıyla hem görsel hem işitsel bir şölen olan Whiplash var. Damien Chazelle’nin ikinci uzun metraj filmi olan Whiplash, aslında oldukça şaşırtıcı bir serüvene sahip. 2013 yılında film, aynı oyuncularla önce kısa film olarak çekilir. Sonrasında filmle, Sundance Film Festivali’ne katılan yönetmen, filmi için aradığı yapımcıyı bu sayede bulur. Bir yıl sonrasında ise, film uzun metraj haliyle izleyiciyle buluşur.

2016 yılında tamamlanan ve gösterime giren La La Land filmiyle de dikkatleri üzerine çeken yönetmen Chazelle’nin sinema filmlerinin ortak teması ise müzik. Geçmişinde müzik eğitimi olan yönetmen, iki sanat arasındaki duvarları ustalıkla kırarak izleyiciye bambaşka deneyimler yaşatmaktadır. Whiplash , 5 dalda Oscar Adayı olarak 3 dalda (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı, En İyi Ses Miksajı Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı) heykelciğe uzanmış, birçok festivalden de ödülle dönmeyi başarmıştır. Ayrıca film, IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 44.sırada yer almaktadır.

Filmin Konusu

19 yaşındaki Andrew Neiman’ın hayattaki yegane amacı, caz müziğin ünlü bateristi Buddy Rich gibi efsane bir davulcu olmaktır. Çocukluk çağlarından beri bateri çalan Andrew, oldukça hırslı ve çalışkandır. New York’un prestijli müzik okullarından Shaffer Konservatuarı’nı kazanır. Konservatuarın caz orkestrasının şefi Terrence Fletcher tarafından kısa sürede fark edilen Andrew, orkestraya alınır. Fletcher gibi bir eğitmen tarafından beğenilmek ve orkestraya alınmak harika bir gelişme olsa da, Fletcher’in aşırı disiplinli ve katı eğitim prensipleri ile kabus başlar. Andrew hayatındaki her şeyi kenara bırakıp büyük bir çaba sarf etse de, kısa süre içerisinde Andrew – Fletcher arasındaki gerilim giderek bambaşka bir boyut kazanacaktır.

Olağanüstü bir seyir zevkine sahip ve izlediğim en güzel filmlerden olan Whiplash , özellikle Fletcher karakterine hayat veren J.K.Simmons ‘un oyunculuğu ile dillere destan bir sanat eseri haline gelmiştir. 2014 yılının en iyi filmleri arasında gösterilen Whiplash, film önerileri arayanlar için harika bir seçenek. İzleyicide bıraktığı doyum hissi ile yıllar sonra da adından efsane filmler arasında söz ettireceğine eminim. Bu filmi beğenenler, film tavsiyeleri listemde yer vermemiş olsam da yönetmenin bir diğer filmi La La Land ‘i de muhakkak izlemeliler. Her iki filmde, kesinlikle unutulmaz filmlerden.

24- Bir Zamanlar Anadolu’da

En İyi Filmler Listesi

Yerli Film Önerileri – Sinema Filmleri – Bir Zamanlar Anadolu’da

IMDB Puanı: 7.8 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2011 – Türkiye

Türü: Dram , Suç

Filmin Süresi: 2 saat 37 dk

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Ercan Kesal , Ebru Ceylan , Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular : Muhammet Uzuner (Doktor Cemal), Yilmaz Erdogan (Komiser Naci), Taner Birsel (Savcı Nusret), Ahmet Mümtaz Taylan (Şoför Arap Ali), Firat Tanis (Katil Kenan), Ercan Kesal (Muhtar) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 24.sırada, yeni dönem türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi var. Yönetmenin ezberden sayabileceğimiz; Uzak, İklimler, Üç Maymun, Kış Uykusu ve Ahlat Ağacı gibi sinema filmleri de var. Hepsi de oldukça önerilen filmler. Hiç şüphesiz, Nuri Bilge Ceylan sinemasında herkesin en iyi filmleri farklıdır, benim favorim ise Bir Zamanlar Anadolu’da. Uluslararası film festivalleri içerisinde oldukça kıymetli bir yere sahip olan, Cannes Film Festivali gediklisi yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filminin ilk uluslararası gösterimini yaptığı 64.Cannes Film Festivali’nden de “Jüri Büyük Ödülü” ile dönmeyi başarmıştır. Filmin kazandığı ödül bununla sınırlı kalmamış, ulusal ve uluslararası birçok festivalden de ödülle dönmeyi bilmiştir.

Filmin Konusu

İki kardeş bir cinayet işler ve cesedi bir tarlaya gömer. Savcı, doktor, polisler ve diğer görevliler yanlarına katil ve kardeşini de alarak, gömülen cesedi bulmak üzere sabaha kadar sürecek bir arama çalışmasına başlarlar. Anadolu’nun tam orta yerinde, bir grup adamın bu tuhaf gecesine tanık olduğumuzda, aslında her birinin sırtında birbirinden farklı yükleri olduğunu görmeye başlıyoruz. En büyüğünden en küçüğüne dertlere sahip olan bu insanlar için bu olay ve benzeri olayların aslında bir kıymeti yoktur. Dün vardır ve yarın da var olacaktır. Bu tekdüzelik ve sıradanlığın ortasında, birçok şey anlamını yitireli çok olmuştur.

Nuri Bilge Ceylan’ın geçmişindeki fotoğrafçılık tecrübelerini, tüm sinema filmlerinde görmek ve hissetmek mümkün. Fakat sosyolojik çıkarımları konusunda her zaman bu denli cömert olmuyor. Bir Zamanlar Anadolu’da bu noktada oldukça dengeli bir film diyebiliriz. İzlediğim en güzel filmler arasında olan ve sahip olduğu katmanlı anlatımıyla türk sinemasına şekil verecek güçteki bu filme, film tavsiyeleri arasında yer vermekten büyük bir mutluluk duymaktayım. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden ve unutulmaz filmlerden birisi.

23- Interstellar

2018 Filmleri - En Güzel Filmler

Film Tavsiyeleri – Unutulmaz Filmler – Interstellar

IMDB Puanı: 8.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2014 – Amerika / İngiltere

Türü: Macera , Dram , Bilim-Kurgu

Filmin Süresi: 2 saat 49 dk

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Jonathan Nolan , Christopher Nolan

Oyuncular : Ellen Burstyn (Murpy – Older), Matthew McConaughey (Cooper), Mackenzie Foy (Murpy – 10 Yrs.), John Lithgow (Donald), Timothée Chalamet (Tom – 15 Yrs.), Anne Hathaway (Brand) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 23.sırada, usta yönetmen Christopher Nolan’ın büyüleyici bilimkurgusu Interstellar var. Nolan sinemasında, Christopher Nolan ve Jonathan Nolan’ın birlikte senaristliği üstlenmelerine artık alıştık. Benzer bir tablo bu film için de geçerli. Fizikçi Kip Thorne’nun “Solucan Delikleri” teorisinden yola çıkarak hazırlanan senaryoyu yazabilmek adına; Jonathan üniversitede izafiyet dersleri alırken, Christopher NASA’ya ziyaretlerde bulunmuş. Başarılı senaryoya ek, etkileyici görsel efektlere ve güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan Interstellar , kısa süre içerisinde efsane filmler arasında yerini almayı başardı. Ayrıca IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 31.sırada yer alan film, son yılların en çok tavsiye edilen filmleri arasında.

Filmin Konusu

Yakın gelecekte, dünyada kuraklık artmış ve iklimlerde değişiklikler baş göstermiştir. Yaşam giderek zorlaşırken, doğal kaynaklar tükenme noktasına gelmiş ve Küf adı verilen bir tarımsal salgın neticesinde kıtlık yaşanmaktadır. Teknolojik gelişmeler sekteye uğrarken, diğer gezegenlerde yaşamak aramak da eskisi kadar mümkün değildir. Eski bir NASA pilotu olan Cooper, her ne kadar teknik bilgi ve becerisi yüksek olsa da hayallerinden vazgeçmiş, çiftçilik yaparak iki çocuğu ve kayınpederi Donald ile yaşamını sürdürmektedir. Cooper’in yaşına rağmen şaşırtıcı bir zekaya sahip olan kızı Murpy, bir çeşit manyetizmanın odasındaki tozlara etki ettiğini ve bunun bir anlam ifade ettiğini fark eder. Cooper, bu ilginç durumu araştırır ve sonucunda edindiği koordinatla, NASA’nın gizli bir üssüne varacaktır. NASA tarafından keşfedilen bir solucan deliği insanlık için yeni bir umut olmuşken, Cooper’ın zor bir karar vermesi gerekmektedir.

İlk çıktığı günden itibaren büyük ses getiren Interstellar , bütün dünyada yoğun bir ilgi gördü. Özellikle, yönetmen Christopher Nolan’ın gün geçtikçe artan popülaritesinin payı elbette çok büyük. Usta yönetmenin, kıvrak zekası ve farklı kurgu anlayışı daha önceki sinema filmlerinde olduğu gibi bu filminde de karşımıza çıkıyor. En İyi Görsel Efekt Oscar’ı başta olmak üzere çeşitli festivallerden ödüllerle dönen ve unutulmaz filmlerden olmaya aday Interstellar , birçok sinemasever tarafından 2014 yılındaki en iyi filmler arasında yer almaktadır. Salt bir bilimkurgudan ibaret olmayan filmi, ne izlesem diye kararsızlık yaşayan herkese film önerileri olarak sunmaktayım.

22- Léon: The Professional

Efsane Filmler - Unutulmaz Filmler

En Güzel Filmler Listesi – Leon the Professional

IMDB Puanı: 8.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1994 – Fransa

Türü: Suç , Dram , Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 50 dk

Yönetmen: Luc Besson

Senaryo: Luc Besson

Oyuncular : Jean Reno (Leon), Gary Oldman (Stansfield), Natalie Portman (Mathilda), Danny Aiello (Tony), Peter Appel (Malky) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 22.sırada, Luc Besson‘un hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği filmi Leon: The Professional var. Efsane filmler arasına çoktan girmiş olan Leon, tüm dünyada inanılmaz bir hayran kitlesine sahip sinema filmlerinden biridir. Natalie Portman’ın ilk oyunculuk deneyimi olup, dünya çapında bir üne kavuşmasını da sağlamıştır. Oldukça başarılı senaryosuna , Jean Reno ve Gary Oldman’ın olağanüstü oyunculuk performansları da eklenince ortaya kusursuza yakın bir iş çıkmış desek yanlış olmaz. Öyle ki, filmin yapımının üzerinden tam 24 yıl geçmiş olmasına rağmen hala, en beğenilen filmler arasında yerini korumakta olan unutulmaz filmlerden biridir.

Filmin Konusu

Leon, New York’ta yaşamakta olan profesyonel bir katildir. Mathilda ise, aynı binada üvey ailesi ile yaşamakta olan küçük bir kızdır. Annesi hayat kadını , babası uyuşturucu satıcısı olan Mathilda’yı bu berbat hayatından kaçmaktan alıkoyan tek şey, küçük erkek kardeşidir. Babasının bir uyuşturucu meselesi üzerine; aynı zamanda polis olan ve mesleğini kötüye kullanan Stansfield ve ekibi evlerini basar , tüm ailesini katleder. Mathilda ise tesadüfen orada değildir ve hayatta kalır. Bunun üzerine Leon’un evine sığınacaktır. Leon bu davetsiz misafire başlarda alışamasa da zamanla aralarında kuvvetli bir bağ oluşacaktır. Mathilda küçük kardeşinin öldürülmesine çok üzülmüştür ve Leon’un profesyonel bir katil olduğunu öğrendikten sonra almak istediği intikam için yardım isteyecektir.

Sting – Shape of My Heart şarkısıyla ve hayat dersi verecek nitelikteki replikleriyle akıllara kazınmış olan film, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasındaki yerini hiçbir zaman kaybetmeyecek gibi görünüyor. İzlediğim en güzel filmlerden biri olup, IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de de 29.sırada yer almaktadır. Birçok sitede film önerisi olarak sıkça adına rastlayacağınız Leon: The Professional , en çok izlenen yabancı filmler arasındadır. Fakat aranızda izlememiş olup film önerileri arayanlar varsa, daha fazla geç kalmadan unutulmaz filmlerden Leon’u izlemeliler.

21- Citizen Kane

Film Arşivi - Tarih Filmleri

En Çok Beğenilen Filmler – Kaliteli Filmler – Citizen Kane

IMDB Puanı: 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1941 – Amerika

Türü: Dram , Gizem

Filmin Süresi: 1 saat 59 dk

Yönetmen: Orson Welles

Senaryo: Herman J. Mankiewicz , Orson Welles

Oyuncular : Orson Welles (Kane), Joseph Cotten (Jedediah Leland / Screening Room Reporter), Dorothy Comingore (Susan Alexander Kane), Agnes Moorehead (Mary Kane), Ruth Warrick (Emily Monroe Norton Kane), Ray Collins (James W. Gettys) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 21.sırada, Orson Welles’in zamana meydan okuyan filmi Citizen Kane var. Sinema tarihine çağ atlattığı herkes tarafından kabul görmüş, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında üst sıralarda yer alan, başyapıt niteliğindeki film, ikinci dünya savaşı zamanında çekilmiştir. Döneme hakim olan faşizm tehlikesini ve Amerika’nın sosyo-politik bilinçaltını ustalıkla işler. Orson Welles’in ; yönetmeni, senaristi, yapımcısı ve başrol oyuncusu olduğu film, sinemaya teknik ve senaryo anlamında büyük yenilikler getirmiştir. Citizen Kane, IMDB En Güzel Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 72.sırada yer almaktadır ve gerçek manada unutulmaz filmlerden biridir.

Filmin Konusu

Charles Kane , Colorado’da ailesiyle birlikte yaşamını sürdürmektedir. Henüz yedi yaşında, annesi tarafından daha iyi yetişmesi için, bir vasi ile New York’a gönderilir. Charles tam da evden gönderildiği esnada, karlar içerisinde kızağıyla kaymaktadır ve ailesinden koptuğu bu an asla aklından çıkmaz. Pansiyon işleten Kane ailesine, ödeme yapamayacak olan bir müşterisi, değersiz bir madenin hisselerini vermeyi teklif eder. Bayan Kane, bu madenin işletmesini aldığı gibi bir bankaya verir ve işletilir. Gel zaman git zaman, değerlenen bu maden işletmesi ile 25 yaşındaki Charles Kane’e büyük bir miras kalır.

Kane, tirajı diplerde olan New York Inquirer gazetesini satın alır ve yükselişini başlatır. Kane’in yegane amacı ; zengin – fakir arasındaki baskı ve ayrımcılıkları ön plana çıkarmak, dürüst bir şekilde haber yaparak halkın yanında olmaktır. Zamanla büyük bir medya patronu olan Kane için her şey yolunda gitmeyecek ve rüzgar tersine dönecektir. İhtişamlı sarayı Xanadu’da ölmeden önce söyleyeceği “Rosebud” kelimesinden yola çıkan gazeteci bu gizemli kelimeyi çözebilmek için, Kane’in hayatına yönelik büyük bir yapbozu birleştirmek zorundadır.

Amerikan rüyasını, siyasi iktidar – güç dengesini , medya gücünü , faşizmin etkilerini ve paranın insan ilişkilerindeki karşılığını bütünüyle ele alan ve döneminin çok ötesinde tekniklere sahip olan Citizen Kane, şüphesiz gerçek bir başyapıt ve büyük bir hiciv örneğidir.

1942 yılında 9 Dalda Oscar adaylığı olan film, sadece En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını alabilmiştir. Bunun en büyük nedeni, filmdeki Kane karakterinin dönemin en büyük medya devi Hearst Corporation’ın sahibi Randolph Hearst olduğu yönündeki düşüncelerdir. Hatta o dönem Randolph Hearts’ın, filmin ün kazanmasını ve öne çıkmasını engellemek için de var gücüyle çaba gösterdiği söylenmektedir. Filmin dünya sinemasına adını altın harflerle yazdırmasına engel olamasa da, Orson Welles’in Hollywood’dan aforoz edilmesini sağlamıştır.

Böylesine önemli sinema filmleri , şüphesiz eskimez aksine yıllanıp değerlenmekte ve efsane filmler haline gelmektedir. Ne mutlu ki ben de film önerileri listesi hazırlıyor ve böyle değerli bir filmden kendimce bahsetme imkanı buluyorum. İzledikten sonra, sizler için de unutulmaz filmlerden biri olacağına canı gönülden inanmaktayım.

20- Psycho

En İyi Filmler Listesi - Unutulmaz Film

Sinema Filmleri – Onedio Film Tavsiyeleri – Psycho

IMDB Puanı: 8.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1960 – Amerika

Türü: Korku , Gizem , Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 49 dk

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Senaryo: Joseph Stefano , Robert Bloch

Oyuncular : Anthony Perkins (Norman Bates), Vera Miles (Lila Crane), John Gavin (Sam Loomis), Janet Leigh (Marion Crane), Martin Balsam (Det. Milton Arbogast) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 20.sırada, korku sinemasının devrim niteliğindeki filmi Psycho var. Kuşkusuz, Alfred Hitchcock dünya sinema tarihinin en önemli yönetmenlerini saymaya kalksak ilk sıralara yazacağımız yönetmenlerden birisi. Sinema dünyasına: ” Rear Window, Psycho, North by Northwest, The Birds, Vertigo ” başta olmak üzere efsane filmler kazandıran usta yönetmenin , başyapıt kabul edilen eseri ise Psycho’dur. Gelmiş geçmiş en iyi unutulmaz filmler arasında gösterilen, psikolojik gerilimin bir an olsun düşmediği filmde, her detayda mükemmeliyetçilik hissedilmektedir. Öyle ki, meşhur banyo sahnesi tam 7 günde çekilmiştir.

Filmin Konusu

Marion Crane, sevgilisi Sam ile evlenmek istemektedir fakat ekonomik durumları buna müsaade etmemektedir. Bir gün Marion’un çalıştığı emlak şirketine gelen Cassidy isimli zengin bir adam, ona patronuna iletmesi için 40 bin dolar verir. Marion için bu para Sam ile hayalini kurdukları hayat için yeterlidir ve parayı çalmaya karar verir. Sam ile buluşmayı planlarken, yolda bir otelde konaklamak durumunda kalır. Bates Motel isimli oteli işleten Norman Bates, saplantılı ve tuhaf bir adamdır. Marion ise patronu ve Cassidy’nin durumun kısa süre içerisinde farkına varacağının, polislerin onu takip edeceğinin tedirginliği içerisinde kıvranmaktadır. Kısa süre sonra odasının yolunu tutar.

Özellikle  alt metni ve katmanlı anlatımıyla içerisinde adeta bir hazine barındıran Psycho, aslında Psikanaliz üzerine de derin çıkarımlara yer vermektedir. Unutulmaz filmler listemizde yer verdiğimiz Persona ve American Beauty filmleri gibi Freud ve Psikanaliz üzerine güçlü ayaklara sahip olan film, anlaşılacağı üzere salt bir korku gerilim filminden ibaret değildir. İnsan psikoloji üzerine inşa edilen bu korku ise, kendisinden sonra gelecek büyük bir korku sinemasına rehberlik edecektir. IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 33.sırada bulunan  ve efsane filmlerden olan Psycho, film boyunca yarattığı gizem duygusu ile de, en iyi gizem filmleri içerisinde yerini almaktadır. Film önerileri olarak değerlendirilmesi gereken unutulmaz filmlerden birisidir.

19- The Good, the Bad and the Ugly

Efsane Filmler - Kaliteli Filmler

En İyi Filmler Listesi – The Good, the Bad and the Ugly

IMDB Puanı: 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1966 – İtalya / İspanya / Batı Almanya

Türü: Western

Filmin Süresi: 2 saat 41 dk

Yönetmen: Sergio Leone

Senaryo: Luciano Vincenzoni , Sergio Leone

Oyuncular : Clint Eastwood (Blondie), Eli Wallach (Tuco), Lee Van Cleef (Sentenza / Angel Eyes), Aldo Giuffrè (Alcoholic Union Captain), Luigi Pistilli (Father Pablo Ramirez) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 19.sırada, her şeyiyle gerçek bir şaheser olan The Good, the Bad and the Ugly var. Dollars Trilogy olarak geçen Dolar Üçlemesi ; a Fistful of Dollars , For a Few Dollars More , The Good the Bad and the Ugly filmlerinden oluşmaktadır. Üçünün de unutulmaz filmler olduğunu kabul edelim fakat serinin son halkası içlerinde en özel olanıdır. Western filmler hakkında ne düşünürsünüz bilemem fakat, ben hiç sevmeyen birisi olarak bu üçlemeyle western filmlere olan önyargımı kırmayı başarmıştım. Clint Eastwood ve Eli Wallach başta olmak üzere muazzam oyunculuklara sahne olan film, doyurucu senaryosu ve olağanüstü güzellikteki müzikleriyle gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilmekte ve insanı gerçekten büyülemektedir.

Filmin Konusu

Üzerine ödül konulan azılı bir kanun kaçağı olan Tuco ile keskin nişancı Blondie biraz riskli bir işbirliği içerisindedirler. Blondie ; Tuco’yu kanun adamlarına teslim eder, ödülü alır ve Tuco’yu asılma esnasında kurtararak diğer kasabaya yola koyulurlar. Bu riskli iş, bir kasabada patlak verir ve ortaklık bozulur. Melekgöz lakabıyla tanınan Sentenza ise, Bill Carson adında eski bir askerin peşindedir. Çünkü bu asker, büyük miktarda altın ele geçirmiş ve saklamıştır. Tuco ve Blondie ; bu altınların nerede gömülü olduğuyla ilgili edindikleri bilgiler neticesinde tekrardan işbirliği yapmak zorunda kalırlar. Fakat bu kez, hesaba katmadıkları üçüncü bir kişi planları komple değiştirecektir.

Üzerinden yarım asır geçmiş olmasına rağmen,  yabancı film önerileri listelerinde muhakkak yer alan The Good, the Bad and the Ugly , izlenilmesi gereken filmler arasında başı çekmektedir. Dünya sinemasında çok önemli bir yere sahip olan film, Clint Eastwood’un da ününe ün katmış ve dönemin aranılan ismi haline getirmiştir. İşin ilginç yanı, IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 9.sırada yer alan ve yıllardır yerini büyük oranda koruyan unutulmaz filmler biri olan İyi Kötü ve Çirkin , hiçbir ödüle layık görülmemiştir. Sizin de western filmlerine karşı benim gibi önyargılarınız varsa bir kenara bırakıp İyi, Kötü ve Çirkin’e şans tanımalısınız. Film önerileri listemizde yer almasa da dolar üçlemesinin diğer iki filmi de unutulmaz filmlerdendir ve izlenmelidir.

18- Kramer vs. Kramer

Tavsiye Filmler - En Beğenilen Filmler

Unutulmaz Filmler Listesi – Film Arşivi – Kramer vs. Kramer

IMDB Puanı: 7.8 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1979 – Amerika

Türü: Dram

Filmin Süresi: 1 saat 45 dk

Yönetmen: Robert Benton

Senaryo: Avery Corman , Robert Benton

Oyuncular : Dustin Hoffman (Ted Kramer), Meryl Streep (Joanna Kramer), Jane Alexander (Margaret Phelps), Justin Henry (Billy Kramer), Howard Duff (John Shaunessy) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 18.sırada, Robert Benton‘un senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği ödül avcısı filmi Kramer vs. Kramer var. Çekildiği yıl sinema dünyasına yıldırım misali düşmüş olan film, senaryosu ve oyunculuk performanslarıyla gerçek bir başyapıt niteliğindedir. Dustin Hoffman ve Meryl Streep’in ışık saçan oyunculuklarına da ayrıca hayran kaldığımı belirtmeden geçemeyeceğim. Peki neden ödül avcısı tabirini kullandım ? Film, 1980 yılı En İyi Film Oscar’ı , En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı , En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı , En İyi Yönetmen Oscar’ı ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını kazanarak adeta ödülleri süpürmüştür. Akademi ödüllerine ek, birçok saygıdeğer uluslararası film festivalinden de sayısız ödüle layık görülmüş Kramer vs. Kramer , gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biridir.

Filmin Konusu

Ted Kramer, işine oldukça düşkün bir reklamcıdır. Ailesini ne kadar sevse de işi her şeyin önünde gelmektedir. Eşi Joanna ise iyi bir eşi ve dünyalar tatlısı bir oğlu olsa da yaşadığı monoton hayattan sıkılmış ve radikal bir kararın eşiğindedir. Ted , bir gece eve geldiğinde Joanna evi terk etme kararı almıştır ve kendisini bulmaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek evden ayrılır. Ted, önemli bir proje üzerine çalışırken bu ayrılık ile sarsılmıştır. Ayrıca oğlu Bill ile de tek başına ilgilenmesi gerekecektir. Her ne kadar bu ayrılık kararının geçici olduğunu düşünse de, Joanna bir süre sonra oğlu için velayet davası açacaktır. Hem işiyle hem oğluyla ilgilenmekte oldukça zorlanan Ted, zamanla oğluna daha da bağlanırken, işteki sorumluluklarını daha geri plana atar. Bunun üzerine işinden kovulan Ted’i velayet konusunda sıkıntılı günler beklemektedir.

Günümüz itibariyle, benzer konularda sinema filmleri çekilmiş olsa da Kramer vs. Kramer bu türün ilk örneklerindendir. Tipik bir aile dramının, nasıl bu denli doğal ve sımsıcak anlatıldığına şahit olduğunuzda sinemaya duyduğunuz sevgi katlanarak artacak. Kramer vs. Kramer ; hayatımda önemli bir yere sahip olan , güzel günlere olan inancımı arttıran ve hayattaki her olumsuzluğun yeni bir fırsat yaratacağını düşündüren bir film. Bu sebeple, en iyi filmler listesi oluştururken aklıma gelen ilk filmlerden birisi oldu. Film önerileri listemin en kıymetli parçalarından. İzledikten sonra sizler için de unutulmaz filmlerden biri olacağına eminim. Bu arada, sizin de hayatınızda böyle pozitif etki yaratan sinema filmleri varsa alttaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. 

17- The Pianist

Efsane Filmler - Kaliteli Filmler

En İyi Tarih Filmleri – Onedio Film Önerileri – The Pianist

IMDB Puanı: 8.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2002 – Fransa / Polonya / Almanya / İngiltere / Amerika

Türü: Biyografi , Dram , Müzik

Filmin Süresi: 2 saat 30 dk

Yönetmen: Roman Polanski

Senaryo: Ronald Harwood , Wladyslaw Szpilman

Oyuncular : Adrien Brody (Wladyslaw Szpilman), Emilia Fox (Dorota), Michal Zebrowski (Jurek), Ed Stoppard (Henryk), Maureen Lipman (Mother), Frank Finlay (Father) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 17.sırada, beş ülkenin ortak yapımı olan gerçek bir başyapıt The Pianist var. Polonyalı ünlü yahudi piyanist Wladyslaw Szpilman’ın yaşadıklarını anlattığı, otobiyografi türündeki kitabından senaryolaştırılan film, ikinci dünya savaşı zamanında geçmektedir. Filmin olağanüstü güzellikteki müziklerini ise Wojciech Kilar bestelemiştir. Film; En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı , En İyi Yönetmen Oscar’ı , En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı, Altın Palmiye başta olmak üzere birçok uluslararası film festivalinden de sayısız ödüle layık görülmüş ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerdendir.

Filmin Konusu

1939 yılında, Varşova’da yaşayan yahudi piyanist Wladyslaw Szpilman, savaş başladığında Polonya’nın geleceği en parlak piyanistlerinden biri olarak görülmektedir. Polonya Radyosu’nda, Chopin’in C minor Nocturne’nü çalarken istasyon bombalanır. Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşam giderek zorlaşmışken, savaşın başlamasıyla her şey daha da kötü bir hal alır. Anne , baba ve kardeşleriyle birlikte yaşayan Szpilman, eve geldiğinde ailesi gitmek için hazırlanmaktadır. Szpilman gitmek konusunda ailesiyle aynı fikirde değildir. Tam da bu sırada, radyodaki habere göre İngiltere ve Fransa , Almanya’ya karşı savaşa girmeye karar verirler. Bu haber, ailenin gitme kararından vazgeçmesini sağlar.

Fakat Almanya, Varşova’yı işgale başlamıştır. Yahudiler üzerine birçok katı kural getirilir ve sosyal hayattan uzaklaşmaları sağlanır. Bununla da sınırlı kalmaz, yahudiler için toplama kampları oluşturulmaya başlanır. Szpilman bir şekilde bu toplama kamplarına alınmaktan kurtulur. Fakat bu şartlar altında, hayatta kalmak hiç de kolay olmayacaktır.

İkinci dünya savaşı dönemini oldukça iyi bir şekilde yansıtan The Pianist, en iyi tarih filmleri arasında gösterilmektedir. Çaresizliği iliklerimize kadar hissettiren ve savaşın etkilerini net bir şekilde görmemizi sağlayan film, her detayı ile izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. En çok beğenilen filmler arasında olan The Pianist, uzun yıllardır IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 39.sıradaki yerini korumaktadır. Film önerileri olarak değerlendirilmesi elzem olan The Pianist, kelimenin tam anlamıyla unutulmaz filmlerden.

16- Taxi Driver

İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Efsane Filmler – Film Tavsiyeleri – Taxi Driver

IMDB Puanı: 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1976 – Amerika

Türü: Suç , Dram

Filmin Süresi: 1 saat 54 dk

Yönetmen: Martin Scorsese

Senaryo: Paul Schrader

Oyuncular : Robert De Niro (Travis Bickle), Jodie Foster (Iris), Cybill Shepherd (Betsy), Diahnne Abbott (Concession Girl), Victor Argo (Melio) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 16.sırada, tüm dünyada kült kabul edilen bir film noir örneği Taxi Driver var. Usta yönetmen Martin Scorsese‘nin sinema dünyasındaki saygınlığı su götürmez bir gerçektir. Özellikle: ” The Wolf of Wall Street, Hugo, Shutter Island, The Departed, Casino, Goodfellas, Raging Bull, Taxi Driver ” sinema filmleri başta olmak üzere birçok unutulmaz filmlerin altında imzası bulunmaktadır. Sinemaseverler nezdinde büyük bir çoğunluk için Taxi Driver, yönetmenin başyapıtı olarak kabul görmektedir. IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 92.sırada yer alan , gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri kabul edilen ve 4 dalda Oscar adayı olan film, hiçbir heykelciğe uzanamamıştır. Filmle ilgili bir diğer ilginç detay ise, Travis rolü için Dustin Hoffman düşünülmüş fakat Hoffman teklifi kabul etmemiştir.

Filmin Konusu

New York’un arka sokaklarında hayat bulan film, Travis Bickle’in taksi şoförlüğü yapmak için işe başvurmasıyla başlar. Travis, Vietnam gazisidir ve savaşın izlerini atabilmiş değildir. Geceleri taksi şoförlüğü yaparken, tanık olduğu kirli ve adaletsiz dünya onu oldukça rahatsız etmeye başlar. Kendisini yüksek ahlak sahibi addeden Travis, tesadüfen tanıştığı Betsy’e saplantılı bir şekilde bağlanır. Betsy ise Travis’in çelişkili karakterini fark ettikten sonra kendisini geri çeker. Bu durum Travis’in hayatında büyük açmazlar yaratır. Sosyal hayata adapte olmakta zorlanan ve başarısızlıklar yaşayan Travis için artık, dünyayı pisliklerden kurtarmak yegane amaçtır ve buna da karşılaştığı çocuk fahişe Iris’i kurtarmakla başlamayı düşünür.

Bu filmden 2 yıl önce The Godfather 2 ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını alan Robert De Niro, kariyerinin altın çağında Taxi Driver filminde de olağanüstü bir oyunculuk performansına imza atmıştır. Cybill Shephard ve o zamanlar henüz 14 yaşındaki Jodie Foster’in başarılı performansları , etkileyici kurgusu, detaylı alt metni ve senaryosu da eklenince ortaya efsane filmlerden biri çıkmış diyebiliriz. Toplumsal değerlerin yok oluşuna ayna tutan film, psikolojik temellere dayandırılarak güçlü bir duruş sergilemektedir. Bize de unutulmaz filmlerden biri olan Taxi Driver’a , film önerileri listesinde yer vermek kalıyor.

15- 12 Angry Men

Film Önerileri - Ne İzlesem

En Güzel Filmler Listesi – 12 Angry Men

IMDB Puanı: 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1957 – Amerika

Türü: Suç , Dram

Filmin Süresi: 1 saat 36 dk

Yönetmen: Sidney Lumet

Senaryo: Reginald Rose

Oyuncular : Henry Fonda (Jüri 8), Lee J. Cobb (Jüri 3), Martin Balsam (Jüri 1), John Fiedler (Jüri 2), E.G. Marshall (Jüri 4), Jack Klugman (Jüri 5) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 15.sırada, önyargılara savaş açan bir film 12 Angry Men var. Yönetmen Sidney Lumet’in ilk uzun metraj filmi, Reginald Rose’un aynı adlı televizyon oyunundan beyazperdeye uyarlanmıştır. Tek mekan özelliği taşıyan film, başarılı tek mekan sinema filmleri göz önüne alındığında gücünü elbette diyaloglardan almaktadır. Güçlü bir alt metnin üzerine inşa edilen, dönemin Amerika’sının psikolojik ve sosyolojik altyapısının toplumsal izdüşümünü etkileyici bir şekilde gözler önüne seren 12 Angry Men, nihayetinde evrensel olan önyargı kavramıyla güncelliğini asla yitirmemiş ve zamana meydan okumaya devam etmektedir. Gelmiş geçmiş en iyi unutulmaz filmler denildiğinde, şüphesiz akla gelen sinema filmlerinden biridir.

Filmin Konusu

On sekiz yaşında bir genç, babasını öldürme suçundan yargılanmaktadır. Hakim’in yönlendirmesi ile jüri üyeleri yasalar gereği nihai kararı vermek için odaya girerler. Birbirlerini daha önce hiç görmemiş olan bu 12 jüri üyesi, hep birlikte verecekleri karar neticesinde gencin kaderini tayin edeceklerdir. Sekizince Jüri hariç geri kalan 11 jüri üyesi genci tartışmasız suçlu olarak kabul etmektedir. Yasalar gereği 12 jürinin de ortak karar alması gerektiğinden, hararetli bir tartışma başlayacaktır. Gencin savunması zayıftır ve suçlu bulunması halinde idam edilecektir. Öyle ki sekizinci jüri, düşüncesine tepki gösteren diğer jüri üyelerine ” Bir çocuğu ölüme göndermek benim için pek kolay değil. “ diyerek kendisini savunur. Tartışma devam ettikçe, jüri üyelerinin bambaşka kişisel sebeplere dayanarak karar aldığı görülecektir.

Jüri üyelerinin izleyiciye isimleriyle değil sayılarla aktarılması da her birinin kişileri değil düşünceleri temsil ettiğini göstermektedir. Toplumsal bir ayna görevi gören 12 Angry Men, ” Olayı nereye çekerseniz çekin, önyargı gerçeği hep saklar “ repliğiyle de önyargılar üzerine açıktan bir savaş başlatmaktadır. Film, IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 5.sırada yer almakta olup, izlediğim en güzel tek mekan sinema filmleri arasında ilk sıradadır. Yapımının üzerinden 60 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen, güncel filmler arasında kıyaslanabilecek kalitede tek mekan film bulmak epey zor görünüyor. Siz de bu tür üzerine film tavsiyeleri arıyorsanız, 12 Angry Men tam da aradığınız unutulmaz filmlerden.

14- Life is Beautiful

Film Yorumları - Efsane Filmler Listesi

En Çok Beğenilen Filmler – Muhteşem Filmler – Life is Beautiful

IMDB Puanı: 8.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1997 – İtalya

Türü: Komedi , Dram , Romantik , Savaş

Filmin Süresi: 1 saat 56 dk

Yönetmen: Roberto Benigni

Senaryo: Vincenzo Cerami , Roberto Benigni

Oyuncular : Roberto Benigni (Guido), Nicoletta Braschi (Dora), Giorgio Cantarini (Giosué), Giustino Durano (Zio), Marisa Paredes (Madre di Dora) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 14.sırada, kült kategorisine erişmiş bir başyapıt Life is Beautiful yani orijinal adıyla La Vita è Bella var. Ben bilinirliğinden ötürü Life is Beautiful adını kullanmayı tercih ediyorum. Roberto Benigni; filmin yönetmeni, senaristi ve başrol oyuncusu olarak filme adeta kendisini adamıştır. Film tavsiyeleri listemizde bulunan bir diğer film The Pianist gibi ikinci dünya savaşı zamanını konu almaktadır. Filmin müzikleri ise Nicola Piovani’ye ait olup, filme katkısı üst düzeydedir. Film başarısını ; En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı , Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı , En İyi Film Müziği Oscar’ı başta olmak üzere seçkin uluslararası film festivallerinden ödüllerle taçlandırmış ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Filmin Konusu

Hayat enerjisi yüksek ve tasasız Guido, İtalya’da yaşayan amcası Eliseo’nun yanına çalışmak için gider. Yahudi bir kitapçı olan Guido, tesadüf sonucu tanıştığı Dora’ya ilk görüşte aşık olur. Dora ise aristokrat bir ailenin öğretmen kızıdır ve yahudi değildir. Ayrıca Dora yakın zamanda nişanlanacaktır ve önlerinde sayısız engel vardır. Tüm bunlara rağmen Guido’ya karşı koyamaz ve kaçarak evlenirler. Bulutların üzerinde olan çift, Joshua adındaki oğullarıyla mutlu mesut yaşamlarını sürdürmektedir.

2.Dünya savaşının başlamasıyla, Almanlar İtalya’ya girerler. Gün geçtikçe Yahudilere yapılan baskılar giderek artacak ve zamanla toplama kampları oluşturulacaktır. Yahudi olduğu için Guido ve oğlu Joshua toplama kampına götürülürken, yahudi olmayan eşi Dora’da ailesinin peşinden gönüllü olarak toplama kampına gidecektir. Kampta oğlu Joshua’yı korumak için yoğun çaba sarf eden Guido, oğluna da bunun büyük bir oyundan ibaret olduğunu ve başarılı olmaları halinde gerçek bir tank kazanacaklarını söyler.

Hayatın karşımıza neler çıkaracağını belli olmaz ama mevcut durumu güzel kılmak yine bizim elimizdedir. Life is Beautiful, tüm zorluklara ve olumsuzluklara rağmen hayata bakış açımızın ne kadar önemli olduğunu vurgulayan , insana umudun tükenen bir şey olmaması gerektiğini anlatan unutulmaz filmlerden biridir. IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 25.sırada yer alan ve uzun yıllardır benzer sıralardaki yerini koruyan Life is Beautiful , 20 milyon dolar bütçesiyle gişede 229 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştır. Film önerileri arayanlar için harika bir seçenek gibi görünüyor ne dersiniz ?

13- The Dark Knight

Efsane Filmler - 2018 Filmleri

En Güzel Yabancı Filmler – Aksiyon Film Önerileri – The Dark Knight

IMDB Puanı: 9.0 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2008 – Amerika / İngiltere

Türü: Aksiyon , Suç , Dram , Gerilim

Filmin Süresi: 2 saat 32 dk

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Jonathan Nolan , Christopher Nolan

Oyuncular : Christian Bale (Bruce Wayne), Heath Ledger (Joker), Aaron Eckhart (Harvey Dent), Michael Caine (Alfred), Maggie Gyllenhaal (Rachel) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 13.sırada, Batman filmleri içerisinde açık ara en büyük hayran kitlesine sahip olan The Dark Knight var. Sinema tarihine dönüp baktığımızda birçok Batman uyarlaması olduğunu hatırlarız ve hangisinin daha iyi olduğu her daim tartışma konusudur. Günümüzde artık bu kıyaslama, iki adaya indirgenmiş durumdadır : Tim Burton’lı Batman ve Christopher Nolan’lı Batman. Tim Burton sinemasının dinamikleri olan fantastik anlatım Batman serisine de sirayet etmiştir. Film önerileri listemizde Memento ve Interstellar sinema filmlerine de yer verdiğimiz başarılı yönetmen Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinde, daha gerçekçi bir Batman portresi çizilmektedir.

Christopher Nolan’ın üçlemesi: Batman Begins , The Dark Knight ve The Dark Knight Rises sinema filmlerinden oluşmaktadır. Serinin tüm sinema filmleri büyük beğeni toplasa da , gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında kabul edilen The Dark Knight filminde Heath Ledger’in hayat verdiği Joker karakteri tüm dünyada öylesine sevildi ki, ilk kez bir Batman filminde ön plandaki isim Batman değildi. Henüz 28 yaşında kalp krizinden hayatını kaybeden Heath Ledger’in ölümünden 7 ay sonra seyirciyle buluşan film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Heath Ledger’e çeşitli uluslararası film festivallerinden tam 32 ödül kazandırmıştır.

Filmin Konusu

Gotham şehri, eski kaos dolu günlerine dönmeye başlamıştır. Sokaklar halk için güvenilir bir yer olmaktan giderek uzaklaşmış ve tehdit altındadır. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile işbirliği içerisinde suça karşı mücadele etmekte ve büyük oranda da başarılı olmaktadır. Fakat birden ortaya çıkan Joker, planları alt üst eder. Çünkü bu kez plan sırası ondadır ve şeytani zekası Gotham sokaklarında öngörülemez bir karmaşanın fitilini ateşler. Joker sadece karmaşa yaratmakla kalmayacak, Batman’in bazı şeyleri sorgulamasını da sağlayacaktır.

Christopher Nolan’ın sinema filmlerinde öne çıkan öğeler, senaryo ve kurgudur. The Dark Knight filminde de oldukça başarılı bir senaryo ve olağanüstü bir kurgu görmekteyiz. Buna ek olarak etkileyici bir görsellik sunan film, Christian Bale ve Aaron Eckhart’ın da oyunculuk performanslarında Heath Ledger’e eşlik etmesiyle, seyircinin damağında oldukça lezzetli bir tat bırakmaktadır. IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 4.sırada bulunan film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı ve En İyi Ses Kurgusu Oscar’ı başta olmak üzere birçok uluslararası film festivalinde sayısız ödüle layık görülmüştür. İzlediğim en güzel filmlerden biri olan The Dark Knight, 2008 yılında seyirciyle buluştuğu ilk günden itibaren en çok beğenilen filmler arasında yerini almayı başarmıştır. Kelimenin tam anlamıyla unutulmaz filmlerden biridir ve film önerileri arayanlar için büyüleyici bir seçenektir.

12- Schindler’s List

Önerilen Filmler - Ne İzlesem

En İyi Tarih Filmleri – Film Önerisi – Schindler’s List

IMDB Puanı: 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1993 – Amerika

Türü: Biyografi , Dram , Tarih

Filmin Süresi: 3 saat 15 dk

Yönetmen: Steven Spielberg

Senaryo: Thomas Keneally , Steven Zaillian

Oyuncular : Liam Neeson (Oskar Schindler), Ben Kingsley (Itzhak Stern), Ralph Fiennes (Amon Goeth), Caroline Goodall (Emilie Schindler) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 12.sırada, bir kahramanlık öyküsünü konu alan Schindler’s List var. Usta yönetmen Spielberg’in başyapıtı olarak kabul edilen kült film, Thomas Keneally’nin 1982 yılında yayımlanan “Schindler’s Ark (Schindler’in Gemisi)” kitabından uyarlanarak beyazperdeye aktarılmıştır. Sıkça merak edilen konulardan birisi; 93 yılındaki imkanlar göz önünde bulundurulduğunda, filmin neden siyah beyaz çekilmiş olduğu. Spielberg’in siyah beyaz tercihinin esas nedeni, filmi 2.dünya savaşı zamanında çekilmiş olan gerçek belgesel görüntülerine benzetmek ve filme belgesel havası katmaktı.

Gösterime girdikten sonra oldukça ses getiren ve kısa süre içerisinde efsane filmler arasında anılmaya başlayan Schindler’in Listesi; 1994 Akademi ödüllerinde 12 dalda Oscar’a aday olurken, 7 Oscar ödülü (En İyi Film Oscar’ı , En İyi Yönetmen Oscar’ı , En İyi Film Müziği Oscar’ı , En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı , En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’ı , En İyi Film Kurgusu Oscar’ı , En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ı) ile adeta törene damga vurdu. Bu ödüllere ek, Altın Küre ve BAFTA başta olmak üzere birçok seçkin uluslararası festivalden de sayısız ödüle layık görüldü ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olduğunu kanıtladı.

Filmin Konusu

Oskar Schindler, Nazi Partisi’ne üye olan Alman bir işadamıdır. Ticari zekası ve pazarlama gücü oldukça yüksek olan Schindler, 2.Dünya Savaşı olduğu esnada Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle doğacak fırsatları öngörür ve Krakow’a gelir. Beş parasız olarak geldiği Krakow’da iş kurmak ister ve pazarlama gücünün de etkisiyle yahudilerden alınan bir fabrikanın başına geçerek askerler için metal kaplar üretmeye başlar. Toplama kamplarında çalıştırılan ve katledilecek olan yahudiler için Schindler’in fabrikası bir kurtuluş ümididir. Schindler diğer taraftan, şehirdeki üst düzey Nazi subaylarıyla ve yetkilileriyle arasını iyi tutmaya özen gösterir ve işleri yolunda gider. Böylelikle fabrikasında yahudilerin çalışmasını sağlar, hem hayatlarını bir süre daha güvence altına alır hem de ucuz iş gücü elde eder. Oskar Schindler için zamanla, yanında çalışan 1100 yahudinin hayatını kurtarabilmek yegane amaç olacaktır.

Schindler’s List, hem dönemin ruhunu yansıtabilmesi açısından hem de yaşanan bir olayı dayanak almasından ötürü, unutulmaz filmlerden biridir. Olağanüstü oyunculuk performansları , etkileyici müziği ve başarılı kurgusuyla izleyici için tarihsel bir zaman yolculuğunun kapılarını açan film; IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 6.sırada yer almaktadır. Film tavsiyeleri arayanların, 3 saatlik ve siyah beyaz bir film olması dolayısıyla izlemek konusunda genelde tereddütler yaşadığını görmekteyim. Kesinlikle izlenilmesi gereken filmler arasında yer alan Schindler’s List için bu tereddütlerin anlamsız olduğunu izlemeye başladığınızda fark edeceksiniz.

11- Star Wars (Serisi)

Sinema Filmleri - Yabancı Filmler

En İyi Film Önerileri – Star Wars

IMDB Puanı: 6.5 – 6.6 –  7.6 – 8.6 – 8.8 – 8.3 – 8 – 7.2 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1999 – 2002 – 2005 – 1977 – 1980 – 1983 – 2015 – 2017 / Amerika

Türü: Aksiyon , Macera , Fantastik

Filmin Süresi: ortalama 2 saat 20 dk

Yönetmen: George Lucas , Irvin Kershner , Richard Marquand , J.J. Abrams , Rian Johnson

Senaryo: George Lucas , Jonathan Hales , Leigh Brackett , Lawrence Kasdan , J.J. Abrams , Rian Johnson

Oyuncular : Ewan McGregor – Alec Guinness (Obi-Wan Kenobi), Natalie Portman (Queen Amidala / Padmé), Liam Neeson (Qui-Gon Jinn), Jake Lloyd – Hayden Christensen (Anakin Skywalker), Christopher Lee (Count Dooku / Darth Tyranus), Samuel L. Jackson (Mace Windu), Mark Hamill (Luke Skywalker), Harrison Ford (Han Solo), Carrie Fisher (Princess Leia Organa), Billy Dee Williams (Lando Calrissian), Daisy Ridley (Rey), John Boyega (Finn), Oscar Isaac (Poe Dameron), Domhnall Gleeson (General Hux) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 11.sırada, geçmişten günümüze uzanan nefes kesici bir serüven Star Wars serisi var. George Lucas‘ın hayalgücüyle yarattığı büyüleyici evren, nesiller boyu izlendi ve okundu. İlk filmin gösterime girdiği 1977 yılından bugüne 41 yıllık bir maziye sahip olan Star Wars, dünyanın her yanından ve her yaştan milyonlarca hayran kitlesine sahip olan bir modern zaman masalıdır. Öyle ki filmin hayranları tarafından 4 Mayıs “Dünya Star Wars Günü” olarak kabul edilmiştir.

Sinemanın endüstriyelleşmesinin yegane örneklerinden olan Star Wars; çizgi romanları, dizileri, bilgisayar oyunları, oyuncakları, giyim sektörü ürünleri, dekorasyon eşyaları ve mutfak gereçleri başta olmak üzere akla gelebilecek her alanda lisanslı ürün pazarlamaktadır. Sevenleri tarafından da büyük rağbet görmeye devam etmektedir.

Sinema dünyasındaki birçok oyuncunun adeta yıldız olmasını sağlayan Star Wars serisi, gişe hasılatında da aşılması güç rekorlara sahip. Ana hikayenin yer aldığı altı filmin, 2008 verilerine göre toplam yaptığı hasılat 4.5 milyar dolara yakındır.

Serinin ilk filmiyle, 1978 Oscar ödüllerine damga vuran Star Wars tam 10 dalda adaylığa sahipken, En İyi Film Müziği Oscar’ı, En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, En İyi Ses Miksajı Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı, En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ı ve En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ı olmak üzere 6 dalda heykelciğe uzanmıştır. Serinin ikinci filmiyle En İyi Ses Miksajı Oscar’ını kazanmıştır. Bunun dışında serinin diğer filmleri, çeşitli dallarda Oscar adayı gösterilse de ödüle uzanamamıştır. Akademi ödülleriyle yıldızı pek de barışık olmayan Star Wars serisinin her filmi , uluslararası saygınlığı yüksek birçok film festivalinde sayısız ödüle layık görülmüş ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden olduğunu kanıtlamıştır.

Filmin Konusu

” Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside “ (A long time ago in a galaxy far far away …) yazısı ile başlayan film, tamamen kurgusal bir evrende hayat bulmaktadır. Bu evreni çevrelediğine inanılan bir enerji unsuru var ve Güç adı veriliyor. Gücü kullananlar; kehanet, zihin kontrolü ve telekinezi gibi birtakım doğaüstü yeteneklere ulaşabiliyordu. Evrende korunması gereken iki önemli şey : Barış ve Adalet

Jedi’ler , Güç denilen bu kuvveti nasıl kullanacağını öğrenirler ve öğrenmelerinin yegane amacı barış ve adaleti korumaktır. Onlar; duygularını hiçe sayan, kimseye bağlanmayan ve yaptıkları için ödüllendirilmeyecek olan koruyuculardır. Bir nevi alt benliğimizi temsil etmektedir.

Sith’ler , Galaksiyi ele geçirmek için karanlık tarafta yer alan ve kötülüğe hizmet edenlerdir. Güçlerini ; nefret , korku ve öfke gibi duygulardan almaktadırlar. Aslında Jedi’lere kimi özellikleriyle benzeseler de ; içgüdülerle beslenen ve yıkıcı dürtüleri doyurulan karanlık yanları ağır basmaktadır. Bir nevi içsel otoritemizi temsil etmektedir.

Temelde Light Side (Aydınlık Taraf) ve Dark Side (Karanlık Taraf) arasındaki çatışmayı konu edinen film ; sayısız dinden , farklı kültürlerden ve mitolojik unsurlardan oluşturduğu sapasağlam alt yapısı da göz önünde bulundurulduğunda basit bir iyi – kötü savaşından ibaret değildi. Bu savaş ; hayatımızda gördüğümüz tüm karşıtlıkların savaşıydı.

Unutulmaz filmlerden oluşan Star Wars serisini genel bir şekilde özetlemek ancak bu şekilde mümkün. Serinin en çok tartışılan konusuna da açıklık getirelim. Subjektif bir yorum olmakla birlikte, kronolojik olarak ele alındığında, konunun en iyi şekilde anlaşılması için 4-5-6-1-2-3 şeklinde izlenmesi gerektiği kanaatindeyim. İlk 6 film ana hikayeyi oluşturan temel iskelettir. 2015 ve 2017 yıllarında seyirciyle buluşan devam niteliğindeki sinema filmlerine de, 2019 yılında vizyona girmesi beklenen Star Wars Episode IX katılacaktır. Dünya sinema tarihi için çok büyük bir değere sahip olan Star Wars serisinin özellikle birkaç filmi, sinemaseverler tarafından en iyi filmler arasında çoktan yerini almıştır. IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de serinin 5.filmi 13.sırada, 4.filmi 22.sırada, 6.filmi 78.sırada yer almaktadır. Film önerileri arayan ve ne izlesem diye düşünenler için sekiz filmlik bir başyapıt serisi sizleri bekliyor.

10- The Shawshank Redemption

Tavsiye Filmler - Film Önerileri

Sinema Filmleri – Efsane Filmler – The Shawshank Redemption

IMDB Puanı: 9.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1994 – Amerika

Türü: Dram

Filmin Süresi: 2 saat 22 dk

Yönetmen: Frank Darabont

Senaryo: Stephen King , Frank Darabont

Oyuncular : Tim Robbins (Andy Dufresne),  Morgan Freeman (Ellis Boyd ‘Red’ Redding), Bob Gunton (Warden Norton), William Sadler (Heywood), Clancy Brown (Captain Hadley) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 10.sırada, dünyada bilinirliği en yüksek sinema filmlerinden biri olan The Shawshank Redemption yani  Esaretin Bedeli var. ” Rita Hayworth and The Shawshank Redemption ” , Stephen King’in korku ögeleri barındırmayan üç hikayesini bir araya getirdiği  ” Different Stories ” isimli kitabının ilk hikayesidir. Frank Darabont , Stephen King ile olan dostluğu sayesinde bu hikayeyi oldukça cüzi bir ücrete satın alır ve senaryolaştırır. Sonrasında tereddütler yaşasa da filmi kendisi çekmeye karar verir ve film 35 milyon dolara mal olur. Birçok sinema eleştirmeni olumlu yazılar yazsa da gişede istediğini bulamaz ve zarar eder.

Aralarında En İyi Film adaylığının da bulunduğu 7 Dalda Oscar adayı olan film, 1995 Akademi Ödülleri’nde hiçbir dalda Oscar’a uzanamaz. Film gösterimden kaldırıldıktan sonra, 95 yılının en çok kiralanan filmi olup , TV satışlarıyla ve ilerleyen dönemde DVD sektörüyle birlikte büyük bir kar elde eder. Değeri biraz geç de olsa anlaşılan film, sinemaseverlerin en beğenilen filmler listelerinde yer almaya başlar ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak kabul görür.

Filmin Konusu

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne , eşinin kendisini aldattığını öğrenir ve tepetaklak olur. Bir gece, eşi ve eşinin sevgilisi yatakta öldürülmüş olarak bulunur ve bu cinayetin en kuvvetli zanlısı Andy’dir. Bazı deliller ışığında yargılanan Andy suçsuz olduğunu iddia etse de bunu kanıtlayamaz. Mahkemede iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verilir ve Shawshank Hapishanesi’ne götürülür. Andy , geçirdiği bunca badire ve kötü hapishane koşullarına rağmen umut etmekten asla vazgeçmeyen güçlü bir insandır. Kısa zamanda Red başta olmak üzere hapishanedeki tüm mahkumları etkilemeye başlar. Andy ile Red arasındaki dostluk ise giderek daha da güçlenecektir.

The Shawshank Redemption filmini bu kadar özel kılan şey, umudun gücüdür. Hayatta karşımıza çıkabilecek birtakım zorluklar direncimizi kırsa da, umut hep var olmalıdır. Film işte bu olguyu çok basit ama bir o kadar etkileyici şekilde işlemektedir.  Uzun yıllardır IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’nin ilk sırasında yer alan ve En İyi Film kabul edilen Esaretin Bedeli , sinema filmleri arasında oldukça bilindik olsa da , böyle bir listede yer vermemek olmazdı. Eminim defalarca kez izlemiş olanlar vardır ama henüz izlememiş olanlar ve film önerileri arayanlar , en iyi filmler listelerinin en tepesinde yer alan bu başyapıt için uygun zaman yaratmalılar. İzledikten sonra, sizler için de unutulmaz filmlerden biri olacağına hiç şüphem yok.

9- Donnie Darko

Önerilen Filmler - Güncel Filmler

Onedio Film Önerileri – En Güzel Filmler Listesi – Donnie Darko

IMDB Puanı: 8.1 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2001 – Amerika

Türü: Dram , Bilim Kurgu , Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 53 dk

Yönetmen: Richard Kelly

Senaryo: Richard Kelly

Oyuncular : Jake Gyllenhaal (Donnie Darko), Holmes Osborne (Eddie Darko), Maggie Gyllenhaal (Elizabeth Darko), Daveigh Chase (Samantha Darko), Mary McDonnell (Rose Darko), James Duval (Frank), Jena Malone (Gretchen Ross) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 9.sırada, etkileyici bir başyapıt olan Donnie Darko var. Richard Kelly‘nin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği film, aynı zamanda yönetmenin ilk uzun metraj filmidir. İlgi çekici senaryosu ve başarılı kurgusuna, harika oyunculuk performansları da eklenince ortaya başyapıt niteliğinde bir film çıkmıştır. Özellikle, filmin başkahramanı Donnie Darko rolünü üstlenen Jake Gyllenhaal büyük takdir toplamış ve  bu filmle yıldızını parlatmıştır.

Gary Jules – Mad World parçası, filmin soundtrack’ı olup başlı başına bir makale konusu olacak güzelliktedir. Filmle ilgili ilginç bir anekdot ise, 2001 yılında meydana gelen İkiz Kuleler saldırısı ile aynı yılda vizyona girmiş olması. Öyle ki bu olaydan en çok etkilenen eğlence sektörü ve sinema filmleri olmuş, Donnie Darko ise beklenenin çok altında bir gişe hasılatı kazanmıştır. Sonrasında popülerliği artan film, DVD satışlarıyla kar etmeyi başarmıştır. Festivallerde toplam 33 adaylığı olan film, 11 ödüle layık görülmüştür. Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilen Donnie Darko’nun listelerde daha üst sıraları hak ettiğini düşünenlerdenim.

Filmin Konusu

Donnie Darko ; sosyal hayata adapte olmakta zorlanan , ailesiyle problemler yaşayan ve psikolojik sorunlarından ötürü tedavi gören 16 yaşında bir lise öğrencisidir. Bir gece Donnie’nin odasına, nereden geldiği belli olmayan bir uçak motoru düşer. Uçakla ilgili ise hiçbir iz yoktur. Uyurgezer olan Donnie ise o gece, olması gereken yerde yani odasında değildir ve şans eseri (!) hayatta kalır. O gece ona, Frank isminde tavşan kostümlü bir adam, 28 gün 6 saat 42 dakika 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Bu yaşananlardan oldukça etkilenen Donnie, dünyanın sonu yaklaşırken, sık sık görmeye başladığı Frank’in gizemli yolunu tercih edecektir.

Zamanda yolculuk temasıyla, özgün bir bilim kurgu – gerilim örneği olan Donnie Darko filminde merak unsuru her geçen dakika giderek artmaktadır. Düşmeyen heyecanı ve gerilimi ile izleyiciyi diri tutmayı başaran film, güçlü alt metni ile aslında bittiğinde daha yeni başlıyor diyebiliriz. Çünkü film bittiğinde akıllardaki soru işaretlerinin sayısı hiç de az değil. Hani bir kez izlemenin yetmediği sinema filmleri vardır, Donnie Darko da o sinema filmlerinden biri. İyi bir çıkarım yapmak için birkaç kez izlemek gerekiyor. Buna ek, film sonrası okumalar yapmak da olmazsa olmazlardan.

İzlediğim en güzel filmlerden biri olmakla birlikte, IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 223.sırada yer almaktadır. Hayatımda büyük bir öneme sahip olan ve çok sevdiğim Donnie Darko filmine, en iyi filmler listemde yer vermekten büyük mutluluk duymaktayım. Film tavsiyeleri arayanlar için asla es geçilmemesi gereken yapımların başında yer alıyor. İzledikten sonra, filmi anlamak adına araştırmalar ve okumalar yaparsanız, sizler için de unutulmaz filmlerden biri olacağına tüm kalbimle inanıyorum.

8- Fight Club

Efsane Filmler - İzlenesi Filmler

Unutulmaz Filmler Listesi – Fight Club

IMDB Puanı: 8.8 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1999 – Amerika

Türü: Dram

Filmin Süresi: 2 saat 19 dk

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: Chuck Palahniuk , Jim Uhls

Oyuncular : Edward Norton (The Narrator), Brad Pitt (Tyler Durden), Meat Loaf (Robert ‘Bob’ Paulsen), Zach Grenier (Richard Chesler), Richmond Arquette (Intern), Helena Bonham Carter (Marla Singer) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 8.sırada, sinema dünyasının güzide parçalarından biri olan Fight Club var. Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarlanan film, usta yönetmen David Fincher’ın elinde gerçek bir başyapıt haline gelmiştir. Brad Pitt , Edward Norton ve Helena Bonham Carter başta olmak üzere oldukça dikkat çekici bir oyuncu kadrosuna sahip olan Fight Club, izleyiciyle buluştuğu ilk günden bugüne dek tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Olağanüstü senaryosuna , usta yönetmen Fincher’in subliminal mesajları ve kullandığı teknikler (en bilineni 25.kare tekniği) de eklenince, her izlediğimizde farklı ayrıntıları yakalamamız mümkün. Modern toplum yaşantısına ve yeni dünya düzenine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan film, kısa süre içerisinde efsane filmler arasında yerini almış ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Filmin Konusu

Jack, ünlü bir otomobil firmasında çalışmaktadır. Dışarıdan bakıldığında iyi bir hayatı var gibi görünürken, aslında kendi içinde oldukça yalnız, ailesi ve arkadaşları olmayan, birtakım problemlerinin yanı sıra hayatının sıradanlığında kaybolmuş bir adamdır. Insomnia yani uykusuzluk rahatsızlığı ile ayyuka çıkan psikolojik sıkıntıları üzerine grup terapilerine katılmaya karar verir. Burada tanıştığı Marla ile birçok ortak noktası vardır. İkisi de bu tüketim toplumunun anlamsızlığının farkında ve kalabalıklar içerisinde yalnız insanlardır.

Bir uçak seyahati esnasında tanışacağı Tyler Durden ise Jack’in hayatını bütünüyle değiştirecektir. Kısa zamanda Tyler ile çok yakın bir dostluk kuran Jack, olmak istediği insana dönüşmeye başlar. Bu ikili , zehirlenmiş ve ölü diye tabir ettikleri jenerasyonlarını etkileyecek bir oluşumun yani ” Dövüş Kulübü “nün temellerini atarlar.

Fight Club, tüm dünyayı etkisi altına alan ve içinde bulunduğumuz tüketim toplumunu çok etkileyici bir dille eleştirmiş unutulmaz filmlerden biridir. Her kült filmde olduğu gibi, izleyiciye farklı bakış açıları kazandıran ve ufuk açan dinamiklere sahiptir. Filmi izledikten sonra, muhakkak filmle ilgili araştırmalar ve okumalar yapmalısınız. Gerçekten çok şaşıracağınız noktalar bulacaksınız. IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 10.sırada yer alan Fight Club, en çok izlenen yabancı filmler arasında olmakla birlikte, film önerileri arayanlar için bulunmaz bir nimet.

7- The Matrix (Serisi)

İzlenecek Filmler - Güncel Filmler

En İyi Filmler Listesi – Film Önerisi – The Matrix

IMDB Puanı: 8.7 – 7.2 – 6.7 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1999 – Mayıs 2003 – Kasım 2003 / Amerika

Türü: Aksiyon – Bilim Kurgu

Filmin Süresi: ortalama 2 saat 13 dk

Yönetmen: Lana Wachowski , Lilly Wachowski

Senaryo: Lana Wachowski , Lilly Wachowski

Oyuncular : Keanu Reeves (Neo), Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 7.sırada, gerçek dünyanın kapılarını aralayan The Matrix serisi var. Wachowski kardeşlerin hem yazıp hem de yönettiği seri, 3 filmden oluşmaktadır : The Matrix , The Matrix Reloaded , The Matrix Revolutions. Serinin ilk filmi, dünya çapında büyük ses getirmiştir. Tüm dikkatleri üzerine çeken The Matrix, gerek çekim teknikleri gerek senaryosu gerek de vermek istediği mesajlar ile sinema dünyasında deprem etkisi yaratmıştır. Yaşanılan dünyanın gerçekliğini sorgulatan film, yakın geleceğe de ışık tutmaktadır. Üzerine tezler yazılacak kadar geniş bir bakış açısıyla çekilen The Matrix serisi, en çok beğenilen filmler arasında kısa zamanda yerini almıştır.

Serinin ilk filmi; tam 4 dalda Oscar ödülüne (En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı, En İyi Ses Miksajı Oscar’ı, En İyi Ses Kurgusu Oscar’ı) uzanırken, saygın festivallerden de birçok ödüle layık görülmüştür. Serinin ikinci ve üçüncü filmleri, ilk filmin başarısının yanında nispeten sönük kalsa da, kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasındadır. The Matrix, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer almakta ve sonuna kadar hak ettiği kanaatindeyim.

Filmin Konusu

Thomas Anderson, büyük bir yazılım şirketinde çalışan bir bilgisayar programcısıdır. Geceleri ise, “Neo” kod adlı bir hacker olarak, Matrix’i araştırmaktadır. Bir gece Neo, gizemli bir yabancı Trinity ile tanışır. Aklındaki soruların cevabını bulmak için Trinity’nin yardımına ihtiyacı olan Neo, kendini bir anda bambaşka bir dünyada bulur. Burada karşılaştığı Morpheus, ona anlaşılması zor ve inanması güç bilgiler verir. İçinde yaşadığımızı sandığımız dünya, beynimizdeki bir simülasyondan ibarettir.

” Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Ya bu rüyadan hiç uyanamasaydın o zaman gerçek dünya ile rüya arasındaki farkı nasıl ayırt ederdin? “ diyen Morpheus , Neo’ya Matrix hakkında bilgiler vermeye başlar. Verdiği bilgiler doğrultusunda, yapay zeka tüm insanlığı esir almıştır ve bu düzen yıkılmalıdır. Neo aradığı cevapların tamamını henüz bulamamış olsa da, Morpheus’un ekibine katılmayı kabul eder. Bu düzeni yıkmak mümkün müdür ? Matrix tam olarak nedir ?

The Matrix , birçok sinemasever ve eleştirmen tarafından , sinema tarihinin miladı kabul edilmektedir. Sinemaya getirdiği teknik ve düşünsel yenilikleriyle kendisinden sonraki sinema filmlerinin çoğunu etkilemeyi başarmıştır. Alt metnini, belirli konularla sınırlamak doğru olmasa da, belirgin bir kapitalizm eleştirisi görülmektedir. Bunun dışında teknolojik gelişmeleri ve yapay zekayı da farklı bir bakış açısıyla ele alan film, akla gelebilecek her alanda çıkarımlara ve temellere de sahip olan efsane filmlerdendir. IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 18.sırada yer alan The Matrix, sadece bilim kurgu film önerileri arayanların değil, film önerileri arayan tüm sinemaseverlerin izlemesi gereken bir unutulmaz filmlerden biridir ve gerçek bir başyapıttır. Sizce de bu dünya koca bir simülasyondan ibaret olabilir mi ?

6- One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Onedio Film Önerileri - En İyi 10 Film

Sinema Filmleri – Film Tavsiyeleri – One Flew Over the Cuckoo’s Nest

IMDB Puanı: 8.7 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1975 – Amerika

Türü: Dram

Filmin Süresi: 2 saat 13 dk

Yönetmen: Milos Forman

Senaryo: Lawrence Hauben , Ken Kesey , Bo Goldman

Oyuncular : Jack Nicholson (R.P.McMurphy), Louise Fletcher (Nurse Ratched), Will Sampson (Chief Bromden), Michael Berryman (Ellis) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 6.sırada, kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir film One Flew Over the Cuckoo’s Nest türkçeye çevrilen adıyla Guguk Kuşu var. Ken Kesey’in aynı adlı romanından uyarlanan ve senaryolaştırılan film, Milos Forman’ın başarılı yönetmenliği ve Jack Nicholson’ın unutulmaz oyunculuğu ile sinema tarihindeki en güzel filmler arasına girmiştir. Seyirciyle ilk buluştuğu günden itibaren büyük ses getiren film başarısını ; 5 Büyük Dalda Oscar ödülü (En İyi Film Oscar’ı, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı, En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı, En İyi Yönetmen Oscar’ı, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı) başta olmak üzere , Altın Küre Ödülleri ve uluslararası saygın festivallerden birçok ödülle taçlandırmış ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olduğunu ispatlamıştır.

Filmin Konusu

Randle McMurphy ; otoriteye gelemeyen, çalışmaktan hoşlanmayan, ağzı iyi laf yapan, özgür ruhlu ve oldukça zeki bir adamdır. Emirlere uymadığı için ordudan kovulmuş, serkeş bir hayat sürmektedir. Sarhoşluk, kumar oynama ve kavga çıkarma gibi suçlardan defalarca kez gözaltına alınmış ve son yaşadığı olay neticesinde tutuklanmıştır. Aykırı tavırları cezaevinde de göze batmaya başlayınca, teşhis için gönderildiği akıl hastanesi, en nihayetinde son durağı olur. McMurphy , akıl hastanesinin kendisi için daha rahat olacağını düşündüğü için karardan memnundur. Fakat hesaba katmadığı bir kişi vardır: Hemşire Ratched.

Oldukça soğuk yapılı ve otoriter bir görevli olan Hemşire Ratched, Randle’in uyumsuz ve aykırı hareketlerini sürekli takip etmektedir. Bir süre sonra Randle ile Hemşire Ratched arasındaki gerilim giderek tırmanacak ve bu gerilimden herkes nasibini alacaktır.

Bazı filmler ilk dakikasından itibaren izleyiciyle sımsıcak bir bağ kurar ya, Guguk Kuşu işte o filmlerden biri. Kısa sürede, özgür ve aykırı ruh haliyle ya McMurphy oluyorsunuz ya da McMurphy’nin kırk yıllık dostu. Onun bir akıl hastanesinden başlattığı hareket, aslında tek tipleşen ‘normal’ bireylerin arasında kendine yer bulamayan, toplumun dışına itilmiş insanların mücadelesidir. İzledikten sonra uzun süre aklınızdan çıkmayacak, hatırladıkça yüzünüze bir tebessüm konduracak yabancı filmlerden Guguk Kuşu, IMDB Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 16.sırada yer almakta olup , uzun yıllardır yerini koruyan ender sinema filmlerindendir. Henüz izlememiş olan ve film önerileri arayanlar için, unutulmaz filmlerden biri olan Guguk Kuşu , olağanüstü bir seçenek.

5- The Usual Suspects

2018 Filmleri - En İyi 10 Film

Onedio Film Önerileri – The Usual Suspects

IMDB Puanı: 8.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1995 / Amerika – Almanya

Türü: Suç , Gizem , Gerilim

Filmin Süresi: 1 saat 46 dk

Yönetmen: Bryan Singer

Senaryo: Christopher McQuarrie

Oyuncular : Stephen Baldwin (McManus), Gabriel Byrne (Keaton), Benicio Del Toro (Fenster), Kevin Pollak (Honkney), Kevin Spacey (Verbal) …  (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 5.sırada, sinema dünyasının klasiklerinden The Usual Suspect türkçeye çevrilen adıyla Olağan Şüpheliler var. Yönetmen Bryan Singer ve Senarist Christopher McQuarrie liseyi birlikte okuyan iki arkadaştır. Birlikte yaptıkları ” Public Access “ adlı film, 1993 yılında Sundance Film Festivali’nde büyük ödüle layık görülür. İkilinin sonraki sinema filmleri ise The Usual Suspect olur. Özellikle senaryosu ve kurgusuyla buram buram kalitesini hissettiren film, olağanüstü oyunculuk performansları ile de çıtasını bir üst seviyeye çıkarmıştır. Film başarısını ; 2 Dalda Oscar ödülü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı , En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı) başta olmak üzere, çeşitli uluslararası film festivalinden birçok ödülle taçlandırmış ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Filmin Konusu

Kaliforniya San Pedro Limanı’nda gizemli bir patlama meydana gelir. Olay yerine gelen polisler, patlamanın meydana geldiği gemide 27 ceset , 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası ve yaşayan 2 kişi bulur. Bu iki kişiden birisi ağır yaralı olan ve hastaneye kaldırılan macar bir terörist, diğeri ise Verbal Kint adlı sabıkalı bir suçludur. Aksak bir adam olan Verbal, savcılıkla bir anlaşma yapar. Bu anlaşma gereği, bildiği tüm bilgileri anlatacak ve dokunulmaz olacaktır. Olayları 6 hafta öncesinden yani en başından anlatmaya başlayan Verbal, oldukça yetenekli olan 5 sabıkalı adamın bir plan dahilinde bir araya geldiğinden , kaçırılan bir kamyondan ve bir suç liderinden bahseder. Özel ajan Kujan’ın elindeki tüm sonuçlar bir kişiyi işaret etmektedir. Verbal’ın da adını verdiği suç lideri : Keizer Soze

En iyi gizem filmleri arasında gösterilen The Usual Suspects , aslında büyük bir yapbozdur. Zamanla elimize geçen parçaları birleştiririz ve son parçası tam ortadaki parçadır. Tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip efsane filmlerden biri olan Olağan Şüpheliler, IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de 26.sırada yer almaktadır. Film önerileri arayanlar, unutulmaz filmlerden biri olan The Usual Suspects’i mutlaka izlemeliler. Başarılı kurgusu ile son ana kadar merak unsurunun katlanarak arttığı filmin, hafızalara kazınacak güzellikteki replikleri ise başlı başına ele alınması gereken yönlerinden bir diğeri: ” Şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık tüm dünyayı yaşamadığına inandırmakmış. “

4- Stalker

En Çok İzlenen Yabancı Filmler

Unutulmaz Filmler Listesi – En İyi Filmler – Stalker

IMDB Puanı: 8.1 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1979 – SSCB

Türü: Dram , Bilim Kurgu

Filmin Süresi: 2 saat 42 dk

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Senaryo: Arkadiy Strugatskiy , Boris Strugatskiy

Oyuncular : Alisa Freyndlikh (Zhena Stalkera), Aleksandr Kaydanovskiy (Stalker), Anatoliy Solonitsyn (Pisatel), Nikolay Grinko (Professor) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 4.sırada, sinema dünyasının en felsefi filmlerinden biri Stalker var. Farklı bakış açısı ve ele alış biçimleriyle, sinemaya yeni bir soluk getirmiş bilge bir yönetmen olan Andrei Tarkovsky’nin dünyasına her sinemaseverin er ya da geç girmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

İnsanın ruhsal bir varlık olduğunun farkında olan yönetmen, bu ruhun derinliklerine sanatıyla inmektedir. Diyalogların ön planda olduğu ve ağır bir tempoda ilerleyen Stalker filmi, izleyiciyi tam da ruhunun derinliklerinden yakalayan , aklın tek başına hiçbir anlam ifade etmediğini yüzüne çarpan, sert ve vurucu bir filmdir. Herkese hitap edecek bir film olmamakla birlikte, manevi bir deneyim ve yolculuktur. Usta yönetmen sadece düşünmemizi değil hissetmemizi de ister. Tarkovsky’nin Stalker filminin yanı sıra ” Solaris , Ayna , Nostalghia , Andrey Rublyov , Zamanda Yolculuk , Ivan’ın Çocukluğu ” sinema filmleri de sinema tarihinin mihenk taşlarıdır ve izlenmelidir. Tarkovsky’nin her filmi benim gözümde, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasındadır.

Filmin Konusu

Bilinmeyen bir ülkede, uzak bir gelecekte , post – apokaliptik bir dönemdeyiz. Dünyaya düşen dev bir meteor yaşamı yerle bir etmiştir. Yarattığı etki açıklanamayacak boyutlarda iken, Zone adı verilen gizemlerle dolu bir yer oluşturmuştur. Bu yasaklı bölgenin tam ortasında bir oda yer almaktadır ve rivayete göre odaya girebilen insanların en derin tutkuları gerçeğe dönüşmektedir. Fakat odaya ulaşmak da , odaya girmek de pek kolay değildir. Bölgenin insanların hareketlerine ve davranışlarına göre şekil değiştirdiği, tuzaklar kurduğu söylenmektedir. Hakikati idrak etmek kadar, hakikate saygı duyulması da gerekmektedir. Stalker yani iz sürücü olan kahramanımız ise, bölgeye ulaşmak isteyen bir bilim adamı ve bir yazara, hakikate ulaşma yolculuğunda eşlik edecektir.

İzlediğim en güzel filmlerden olan Stalker, bir yolculuğun hikayesidir. Unutulmaz filmlerin yönetmeni Andrei Tarkovsky, gerek gerçekçi görselliği gerek teknik detayları gerek de hikayeyi ele alış biçimiyle izleyiciyi de bu yolculuğa ortak etmeyi düşünmüştür. Film boyunca ele alınan bir diğer konu, inançtır. İnsan psikolojisi bir şeylere inanma içgüdüsüne sahiptir. Peki inanç duygusu olmadan yaşamak mümkün müdür? İşte Tarkovsky sinemasının dinamikleri budur, aslında bu ruhun derinliklerine ve insan psikolojisine yönelik bir yolculuktur. Film önerileri listemde yer verdiğim en efsane filmlerden birisi olan Stalker, izlenilmesi gereken filmlerden ve unutulmaz filmlerden biridir. Odaklanabileceğiniz bir zaman diliminde kesinlikle bir şans vermelisiniz.

3- The Lord of the Rings (Serisi)

Onedio Film Önerileri

İzlenecek Filmler – Film Tavsiyesi – The Lord of the Rings

IMDB Puanı: 8.8 – 8.7 – 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 2001 – 2002 – 2003 / Yeni Zelanda – Amerika

Türü: Macera , Dram , Fantastik

Filmin Süresi: ortalama 3 saat 5 dk

Yönetmen: Peter Jackson

Senaryo: J.R.R. Tolkien , Fran Walsh , Philippa Boyens , Peter Jackson

Oyuncular : Elijah Wood (Frodo), Ian McKellen (Gandalf), Orlando Bloom (Legolas), Viggo Mortensen (Aragorn), Sean Bean (Boromir), Christopher Lee (Saruman), Andy Serkis (Gollum), Hugo Weaving (Elrond), Cate Blanchett (Galadriel), Miranda Otto (Eowyn) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 3.sırada, tüm dünyayı kasıp kavuran bir efsane The Lord of the Rings var. Yönetmen koltuğunda Peter Jackson’ın olduğu, J.R.R Tolkien‘in aynı adlı kitabından uyarlanan film serisi, 3 filmden oluşmaktadır:  The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzük Kardeşliği) , The Lord of the Rings: The Two Towers (İki Kule) , The Lord of the Rings: The Return of the King (Kralın Dönüşü)

J.R.R. Tolkien’in muazzam zekasının ve hayalgücünün ürünü olan destansı hikaye, dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Bambaşka bir dünyanın yaratıldığı ve kusursuzca aktarıldığı böyle bir hikaye, Peter Jackson gibi usta bir yönetmenin ellerinden beyazperdeye aktarılınca, ortaya bu denli büyük bir şaheser çıkması pek de şaşırtıcı değil. Dünya çapında yoğun bir hayran kitlesine sahip olan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi , başarılı senaryosu ve olağanüstü görsel efektleri ile en iyi yabancı filmler arasında yerini almıştır. Başarısını ise ;

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzük Kardeşliği) , 4 Dalda Oscar Ödülü (En İyi Film Müziği Oscar’ı, En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’ı, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar’ı) başta olmak üzere toplam 114 ödül ve 100 kez adaylık

The Lord of the Rings: The Two Towers (İki Kule) , 2 Dalda Oscar Ödülü (En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, En İyi Ses Kurgusu Oscar’ı) başta olmak üzere toplam 105 ödül ve 100 kez adaylık

The Lord of the Rings: The Return of the King (Kralın Dönüşü) , 11 Dalda Oscar Ödülü (En İyi Film Oscar’ı, En İyi Yönetmen Oscar’ı, En İyi Film Müziği Oscar’ı, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı, En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı, En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ı, En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ı, En İyi Ses Miksajı Oscar’ı, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar’ı, En İyi Özgün Şarkı Oscar’ı) başta olmak üzere toplam 173 ödül ve 87 kez adaylık

ile taçlandırmış ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden olduğunu ispatlamıştır.

Filmin Konusu

Güç yüzükleri, çok eski çağlarda Celebrimbor tarafından büyük ustalıklarla yapılmıştır. Orta dünyayı kana bulayan bu yüzüklerden birisi ise tüm yüzüklere hükmedecek kudrete sahiptir ve Karanlıkların Efendisi Sauron tarafından güç ile donatılmıştır. Karanlık güçler, nerede olduğunu bilmedikleri bu yüzüğe ulaşmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır. Orta Dünya’nın kaderini belirleyecek ve geleceğini tayin edecek olan, uğrunda büyük savaşların çıkacağı bu yüzük, Bilbo Baggins adlı bir hobbittedir. Bilbo Baggins, 112.yaş gününde bu yüzüğü yeğeni Frodo Baggins’e bırakır.

Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün gücünden bihaber olan Frodo, büyücü Gandalf’ın anlattıkları karşısında oldukça şaşırır. Frodo ve arkadaşları, Gandalf’ın yönlendirmesiyle Ayrık Vadi’ye ulaşmak için yola çıkarlar. Burada kurulan heyetin kararı ile böyle bir güce sahip olan yüzüğün yok edilmesi gerekmektedir. Yüzük uğruna çıkacak savaşlar ve daha da kötüsü bu yüzüğün karanlık güçlerin eline geçme ihtimali, telafisi olmayacak sonuçlar doğuracaktır. Fakat yüzük, sadece var edildiği yer olan Mordor’daki Hüküm Dağı’nda yok edilebilmektedir. Bu uzun ve zorlu yolculuk için bir ekip kurulur. Yüzük Kardeşliği adı verilen ekip ; dört Hobbit, bir Elf, bir Cüce, bir Büyücü ve iki insandan oluşmaktadır. Orta Dünya’nın kaderini belirleyecek olan ekibin, karşılarına ne zorluk çıkarsa çıksın tek bir hedefi vardır.

Efsane filmlerden oluşan The Lord of the Rings üçlemesi dünya sinema tarihine damga vurmuş olup, en iyi fantastik filmler arasında kuşkusuz zirvededir. IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de ise; serinin ilk filmi olan Yüzük Kardeşliği 11.sırada, ikinci filmi olan İki Kule 15.sırada, üçüncü filmi olan Kralın Dönüşü ise 7.sırada yer almaktadır. Bu yazıyı okuyan sinemaseverlerin çoğunun bu üçlemeyi izlediğine emin olsam da, izlemeyen ve film önerileri arayanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Böylesine hayranlıkla izlenecek filmler, tekrar ne zaman çekilir bilinmez ama sıkı takipçilerin bildiği güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Amazon, unutulmaz filmlerden olan Yüzüklerin Efendisi’nin 5 sezonluk bir dizisinin çekileceğini onayladı ve dizinin yapımına iki yıl içinde başlanacağını bildirdi. Ne haber ama !

2- The Godfather (Serisi)

İzlenecek Filmler - Film Tavsiyesi

En Güzel Filmler – Yabancı Filmler – The Godfather

IMDB Puanı: 9.2 – 9.0 – 7.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1972 – 1974 – 1990 / Amerika

Türü: Suç , Dram

Filmin Süresi: ortalama 3 saat

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Senaryo: Francis Ford Coppola , Mario Puzo

Oyuncular : Marlon Brando (Don Vito Corleone), Al Pacino (Micheal Corleone), James Caan (Sonny Corleone), Robert De Niro (Vito Corleone), Robert Duvall (Tom Hagen), Diane Keaton (Kay Adams Michelson), Andy Garcia (Vincent Mancini) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 2.sırada, hafızalardan asla silinmeyecek bir başyapıt The Godfather var. Mario Puzo‘nun 1969 yılında yayımlanan aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılan filmin yönetmenlik koltuğunda usta yönetmen Francis Ford Coppola oturmaktadır. Sinema tarihine damga vurmuş olan The Godfather üçlemesinin ilk filmi , 6.5 milyon dolar bütçe ile çekildi ve gişede 245 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Bu, sinema filmleri için o yıl itibariyle gelmiş geçmiş en büyük rekor anlamına geliyordu. İlk filmin elde ettiği bu başarı, ikinci filmin habercisiydi. Öyle ki The Godfather: Part II , muhteşem bir devam filmiyle tam 2 yıl sonra seyirciyle buluştu. Serinin üçüncü ve son filmi ise sevenlerini tam 16 yıl bekletecekti.

The Godfather üçlemesi; büyüleyici senaryosu , etkileyici detayları ve olağanüstü oyunculuk performansları ile adını efsane filmler arasına altın harflerle yazdırmıştır. Bu başarısını ;

 The Godfather: Part I , 3 dalda Oscar ödülü (En İyi Film Oscar’ı, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı)  başta olmak üzere ulusal ve uluslararası saygın festivallerden birçok ödül

The Godfather: Part II , 6 dalda Oscar ödülü (En İyi Film Oscar’ı, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı, En İyi Yönetmen Oscar’ı, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı, En İyi Film Müziği Oscar’ı, En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ı)  başta olmak üzere ulusal ve uluslararası saygın festivallerden birçok ödül

The Godfather: Part III , 7 dalda Oscar adayı olmasına rağmen ödül alamasa da, ulusal ve uluslararası saygın festivallerden birçok ödül

ile taçlandırmış ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden olduğunu kanıtlamıştır.

Filmin Konusu

İkinci dünya savaşının bittiği yıllarda, Amerika’da mafyaların kuvvetlendiği bir döneme girilir. Sicilyalı olan Corleone Ailesi, Don Vito Corleone’nin başında olduğu kalabalık ve güçlü bir ailedir. Amerika’ya yerleştikten sonra karşılarına çıkan zorluklarla mücadele etmekten çekinmeyen ve dişini gösteren Corleone’ler , kısa zamanda saygınlıklarını kazanırlar. Bu saygınlık birçok dostluğu ve işi beraberinde getirecek, Don Corleone yargıçlar ve senatörler ile yakın ilişkiler kuracaktır. Bu ilişkiler sayesinde Don Corleone’nin çözemeyeceği iş yoktur.

Bir gün Don Corleone’nin kapısı çalınır ve “Türk” lakaplı Solozzo ziyaretine gelir. Solozzo, Corleone’ye uyuşturucu işiyle ilgili büyük bir teklifte bulunur fakat Corleone bu teklifi reddeder. Bunun üzerine New York’un güçlü ailelerinden bazılarını da arkasına alan Solozzo ile Corleone Ailesi arasında büyük bir savaş başlayacaktır.

The Godfather serisinin neden bu kadar sevildiğini hiç düşündünüz mü? Gelmiş geçmiş en güzel filmler arasında olmasının sırrı nedir? Unutulmaz filmlerden olmasının altında yatan gerçek sebep nedir? Çünkü, salt bir mafya filmi değildir. Samimi ve en önemlisi gerçekçidir. “Ailesiyle vakit geçirmeyen adam, asla gerçek adam olamaz” der, duygularını ve değerlerini göz ardı etmez. İşte bu yüzden, her geçen yıl değerine değer katmaya devam etmektedir. IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250’de serinin ilk filmi 2.sırada, serinin ikinci filmi 3.sırada yer almaktadır. İzleyici nezdinde serinin üçüncü ve son filmi, ilk iki filme göre nispeten sönük kalmış olsa da kesinlikle izlenecek filmler arasındadır. Film önerileri arayanlara ve henüz The Godfather serisini izlememiş olanlara reddedemeyeceği bir teklif yapacağım , sizi muhteşem üç film bekliyor. Bir kez daha düşünün.

1- Modern Times

2018 Filmleri - Onedio Film

Yabancı Filmler Listesi – Unutulmaz Filmler – Modern Times

IMDB Puanı: 8.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi: 1936 – Amerika

Türü: Komedi , Dram , Aile

Filmin Süresi: 1 saat 27 dk

Yönetmen: Charles Chaplin

Senaryo: Charles Chaplin

Oyuncular : Charles Chaplin (A Factory Worker), Paulette Goddard (A Gamin), Henry Bergman (Cafe Proprietor), Tiny Sandford (Big Bill), Chester Conklin (Mechanic) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Unutulmaz filmler listesi 1.sırada yer alan ve bana göre gelmiş geçmiş en iyi film ise Modern Times. Dünya sinemasına katkıları göz önünde bulundurulduğunda, Charlie Chaplin için söylenecek her kelimenin yetersiz kalacağını düşünmekteyim. Acıyı, mutluluğu, sorunları, sevgiyi ve insana dair ne varsa her şeyi, sinemanın diliyle evrenselleştiren Charlie Chaplin , tüm dünyadaki insanları ortak paydada birleştiren önemli bir değerdir.

Chaplin’in birçok filminde olduğu gibi yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmi Modern Times ise gerçek bir başyapıttır. Hem ele aldığı konu hem de verdiği mesajlar itibariyle, çekildiği günden bugüne tam 82 yıl geçmiş olsa da geçerliliğini korumakta olup, modern dünya düzeninde korumaya da devam edecek gibi görünmektedir. Charlie Chaplin, kısa filmler de dahil toplam 88 filmde rol almış olup, büyük kısmını kendi yazmış ve yönetmiştir. ” The Kid, The Great Dictator, City Lights, The Gold Rush, Monsieur Verdoux ” sinema filmleri ise mutlaka izlenmesi gereken filmler olup, dünya sinema tarihindeki en iyi filmler arasındadır. Her biri ayrı ayrı unutulmaz filmlerdir.

Filmin Konusu

1929 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayarak tüm dünyayı derinden etkileyen Dünya Ekonomik Bunalımı diğer adıyla Büyük Ekonomik Buhran yaşanmaktadır. Milyonlarca insan işsizlik ve açlıkla boğuşmaktadır. Tam da bu döneme, makineleşmenin etkisi de eklenince işsizlik katlanarak artarken, toplumsal ve ekonomik koşullar farklı bir boyut kazanmıştır.

Chaplin, bir fabrikanın montaj bölümünde inanılmaz bir tempoda çalıştırılan ve tempoya ayak uydurmakta oldukça zorlanan bir işçidir. Sakarlıkların , şanssızlıkların ve türlü yanlış anlaşılmaların sonucunda dikkatleri üzerine çeker, akıl sağlığı yerinde olmadığına kanaat getirilir ve akıl hastanesinin yolunu tutar. Bu henüz başlangıçtır. Hastaneden çıktığında da şanssızlıklar peşini bırakmaz.

Sanayi devriminin sonucu olan makineleşme ile çalışma hayatındaki insandan beklenti, işinde minimum hata ve maksimum verimdir. İnsan makineden farksızdır , işinde uzmanlaşır ve verimliliği esastır. Modern Zamanlar filmi, insan doğasında meydana gelen bu tektipleşme ve makineleşme olgusunu ele almaktadır. Dev makineler ve bantlar arasında çalışan insanlar, sistemin çarklarının dönmesini sağlayan makine parçalarından farksızdır. Charlie Chaplin’in sinema filmlerinin hemen hemen hepsinde görülen sisteme karşı duruş ise özellikle Modern Times filminde ayyuka çıkmıştır. Bu nedenle Chaplin sinemasını, sadece komedi filmleri olarak değerlendirmek doğru değildir.

En güzel filmler listemin ilk sırasında yer vermekten büyük mutluluk duyduğum Modern Times ise IMDB En İyi Unutulmaz Filmler Listesi Top 250 ‘de 37.sırada yer almaktadır. Film önerileri arıyorsanız ve Chaplin sinemasına yabancıysanız tereddüt etmenize gerek yok. Kelimenin tam anlamıyla unutulmaz filmlerden biri olan Modern Times, bu serüven için mükemmel bir başlangıç olacak.

Listede olmayan ve olması gerektiğini düşündüğünüz unutulmaz filmleri , en iyi filmler arasında gördüğünüz yerli – yabancı filmleri yorum olarak yazabilir , film önerileri yapabilir ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Sizler için oluşturduğum tüm zamanların en iyi yabancı diziler listesine de, buradan göz atabilirsiniz.

5 Yorumlar

  1. Atakan Demircioğlu Haziran 16, 2019
  2. Savaş Ağustos 1, 2019
  3. Oğuz Şubat 8, 2020
  4. Furkan Şubat 19, 2021
  5. Aleyhtar Haziran 25, 2021

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: