Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

Tüm Zamanların En İyi Yabancı Diziler Listesi: IMDB 8.3 Üzeri Efsane Yabancı Dizi Önerileri | 2018

En iyi yabancı diziler hangileridir ? En çok izlenen yabancı diziler hangileri ? En iyi diziler hangileri ? İzlenmesi gereken diziler hangileri ? sorularınıza cevap niteliğinde bir liste oluşturmaya karar verdim. Türk dizi sektörünün özellikle son zamanlardaki kendini tekrar eden yapımlarını gördükçe, her birimiz için dizi önerileri hatta yabancı dizi önerileri aramak kaçınılmaz oldu.

İşte tam da bu noktada sizlere gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler sıralaması hazırlamayı uygun buldum. Listedeki filmlerin bilgilerinde uluslararası sinema platformu IMDB kaynak alınmış olup, dizinin konusu ile ilgili kısa bir özeti sizler için hazırladım.

Umarım bu dizi tavsiyeleri listemizden sonra bu dizilerden bazıları, sizler için de en güzel yabancı diziler dendiğinde akla gelir. İyi seyirler dilerim.

20- Dark

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler – Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler – Dark

IMDB Puanı : 8.3 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2017 – Almanya

Ortalama Bölüm Süresi: 60 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 1

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular : Oliver Masucci (Ulrich Nielsen) , Karoline Eichhorn (Charlotte Doppler) , Jördis Triebel (Katharina Nielsen) , Louis Hofmann (Jonas Kahnwald) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 20.sırasında ilk sezonuyla ortalığı adeta kasıp kavurmuş olan Dark‘a yer vermek istedim. Aslında diziyi, en iyi gerilim dizileri ya da en iyi bilim kurgu fantastik diziler listelerinde görenleriniz belki de çoktan izlemiştir bile. Netflix’in yer verdiği ilk alman yapımı dizi olma özelliği taşıyan Dark , konusu ve işleyişi bakımından akıllara hemen Stranger Things’i getirse de aslında birbirinden oldukça farklı yapımlar.

Dizinin Konusu

2019 yılında Almanya’nın Winden kasabasındayız, küçük bir kasaba olması dolayısıyla herkes birbirini yakından tanıyor. Kasabada yakın zamanda Erik isimli bir genç kayboluyor ve olaylar bu şekilde başlıyor. Tüm kasabanın tedirgin olmaya başlamasıyla eski defterler bir bir açılmaya başlıyor. Şöyle ki Erik kasabadan kaybolan ilk çocuk değil. Uzun yıllar önce yaşanan benzeri bir kayıp vakasıyla birlikte çeşitli benzerlikler akıllara bambaşka sorular getiriyor.

“Kim, neden, nasıl, önemli değil. Önemli olan, ne zaman?” cümlesiyle tanıtımı yapılan dizi adından da anlaşılacağı gibi oldukça karanlık ve gizemli yönler barındırıyor olsa da bu bulmacayı çözmeye çalışmak izleyicilere büyük bir keyif veriyor.

Ben dizilere akıl yürütmeyi, kafa yormayı, çözmeyi severim diyenler; yabancı dizi önerileri olarak bu diziye mutlaka şans tanımalı. Henüz ilk sezonunu geride bırakmasına rağmen, en çok izlenen diziler arasına giren ve en iyi yabancı diziler IMDB sıralamasında hızla yükselen bu dizi, bir anda sizi kendisine bağlayabilir.

19- The IT Crowd

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

Yabancı Dizi Önerileri – Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler – The IT Crowd

IMDB Puanı : 8.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2006 – İngiltere

Ortalama Bölüm Süresi: 25 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular : Chris O’Dowd (Roy Trenneman) , Richard Ayoade (Maurice Moss) , Katherine Parkinson (Jen Barber) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 19.sırasında yabancı dizi önerileri olarak yer vermek istediğim bir diğer dizi, şüphesiz izleyen herkesin gönüllerinde taht kurmuş hatta bazılarımızın gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisi olarak nitelendirdiği bir ingiliz kara mizahı The IT Crowd var. Bir döneme damga vurmuş sitcom , 2013 yılında finalini yaparak sevenlerini ne kadar üzse de bir çok sahnesi hala dün gibi aklımızda.

Dizinin Konusu

Reynholm Industries ‘in IT departmanında çalışan Roy ve Moss , bir çok şirkette olduğu gibi sadece sorun olduğu zaman aranan bir departman olmalarından dolayı ofisleri bile büyük bir plazanın bodrum katındadır. Sadece bilgisayarları bozulduğu yada problemle karşılaşıldığı zaman irtibata geçilen bu destek ekibi, şirketteki birçok kişi tarafından tanınmıyor bile. Bu durumu kabullenmiş olan ve umursamayan ikilimiz bir gün büyük bir sürprizle karşılaşıyor.

Teknolojiden ve bilgisayarlardan zerre anlamayan ve acil bir işe ihtiyacı olan Jen , bir anda IT ekibinin müdürü olarak işe başlıyor ve olaylar gelişiyor.

Teknolojik ürünlerde yaşadığımız problemlerdeki klişemiz ” Kapatıp açmayı denediniz mi? ” repliğiyle bile sizi kahkahalara boğacak bu dizi, kesinlikle bir şansı hak ediyor. Komedi dizi önerileri arayanlar için kesinlikle izlenmesi gereken diziler arasında.

18- Westworld

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En Çok İzlenen Yabancı Diziler Sıralaması – En İyi Diziler – Westworld

IMDB Puanı : 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2016 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 62 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 2

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Evan Rachel Wood (Dolores Abernathy) , Thandie Newton (Maeve Millay) , Jeffrey Wright (Bernard Lowe) , James Marsden (Teddy Flood) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 18.sırasında yeni sayılabilecek ve efsane olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir HBO dizisi Westworld var. Yapay zeka teması ve olağanüstü işleyişiyle birçok izleyici için daha şimdiden en iyi bilim kurgu dizileri ve en iyi gerilim dizileri arasında kendine yer bulurken, aynı zamanda bugüne kadar yayınlanmış en pahalı televizyon dizileri arasında. Westworld , her ne kadar 1973 yapımı  aynı ismi taşıyan kült filmin uyarlaması olsa da, orijinalinden oldukça farklı bir işleyişe sahip.

Dizinin Konusu

Tanıtımı ” Yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera ” olarak yapılan dizi, bilmediğimiz bir gelecekte geçiyor. İnsanoğlu artan teknolojik imkanlar ve geliştirilmiş yapay zeka ile birlikte bir sanal dünya yaratıyor. Zenginler için büyük bir oyun alanından, bir simülasyon dünyadan bahsetmek mümkün.

İçerisinde çeşitli senaryolar barındıran bu oyun alanına katılan herkes, oyunu istediği gibi yönlendirebiliyor. Çünkü yapay zekalar “dışarıdan gelenlere” zarar vermek dışında rolleri gereği belirli şeyleri yapıyorlar. Yapay zekalar, bu western havası yaratılan oyunda yönetenlerin senaryolarına uyuyorlar. Ama bir gün güncelleme yapılan sistemlerde arızalar olmaya başlıyor. İşte dizinin tanıtımında geçen Yapay zekanın doğuşu tam da bu demek.

Kısa zamanda en çok izlenen diziler arasına giren Westworld ; yapay zekaya, teknolojik gelişmelere merak duyan biriyseniz, ilerleyen zamanlarda nasıl bir dünya olacağını düşünmek sizi heyecanlandırıyorsa tam da bu konuda aradığınız en iyi dizi tavsiyesi olabilir.

17- Better Call Saul

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması – Dizi Önerileri – Better Call Saul

IMDB Puanı : 8.7 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2015 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 46 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Michael Mando (Nacho Varga) , Bob Odenkirk (Jimmy McGill) , Jonathan Banks (Mike Ehrmantraut) , Rhea Seehorn (Kim Wexler) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 17.sırasında bir çok otorite tarafından en iyi diziler listesinin başını çeken Breaking Bad ‘in 62 bölümlük yayın hayatının 43 bölümünde oynamış olan başarılı avukat, önemli yan karakterlerden Saul Goodman’ın ilk zamanlarını konu alan Better Call Saul dizisi var. Breaking Bad dizisinin finaliyle birlikte sevenleri eminim, bu güzel ve başarılı yapıma sıkı sıkıya sarılmışlardır. Tür olarak Breaking Bad gibi kara mizah ve drama arasında bir çizgide olan dizi, ilk çıkacağı zamanlar tereddütle yaklaşılsa da kendisini kısa zamanda izleyiciye kabul ettirdi.

Dizinin Konusu

Öncelikle avukatımızın gerçek adı aşina olduğumuz Saul Goodman değil, Jimmy McGill. Ünlü avukatımızın Walter White ile tanışmadan önceki hayatına tanıklık ettiğimiz dizide, Breaking Bad ‘den tanıdığımız bir çok ismi görmek mümkün. Başta Mike Ehrmantraut olmak üzere, No-Doze , Gonzo ve Tuco Salamanca dizide bizleri karşılıyor.

Albuquerque, New Mexico’da çekilen dizi, Jimmy’nin kendisi ve evde bakmak zorunda olduğu Elektromanyetik Hiper Sensitive hastası olan abisi için para kazanma gayreti ile başlarken, Jimmy daha fazlasını başarabileceğine olan inancını hiç yitirmiyor. İlk başlarda abisinin şirketinde depoda çalışmaya başlayan Jimmy, bir taraftan da üniversitede okuyarak avukat oluyor. İşte asıl hikaye tam da burada başlıyor.

Eğer hayatın içinden bir hikaye arıyorsanız, nam-ı değer Saul Goodman‘ın  hikayesi tam da izlenmesi gereken diziler listenizde olması gerekenlerden.

16- Friends

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En Çok İzlenen Yabancı Diziler – En İyi Diziler – Friends

IMDB Puanı : 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 1994 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 22 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 10

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Jennifer Aniston (Rachel Green) , Courteney Cox (Monica Geller) , Lisa Kudrow (Phoebe Buffay) , Matt LeBlanc (Joey Tribbiani) , Matthew Perry (Chandler Bing) , David Schwimmer (Dr.Ross Geller) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 16.sırasında bir çoğumuzun izlemiş olduğu, izlemeyenlerin de muhakkak duyduğu ve bazı sahnelerine denk geldiği, bir döneme damga vurmuş ve kendinden sonraki HİMYM başta olmak üzere sitcomları büyük ölçüde etkilemiş Friends dizisi var. En popüler yabancı diziler dendiği zaman akla ilk gelenlerden birisi şüphesiz popülaritesini hiçbir zaman yitirmeyen Friends’tir.

Dizinin Konusu

New York’ta yaşayan 6 arkadaşın 20li yaşlardan 30lu yaşlara gelene dek hayatlarının dinamiklerini (sevinç, üzüntü, heyecan, mutluluk, vs …) arkadaşlıkları ile harmanlayarak bize sunan dizi, adeta arkadaşlığın tanımını sil baştan yazıyor. Arkadaşlar aile midir? Arkadaşlar için neler feda edilir ? Arkadaşlar hayatımızın tam olarak neresinde kalıyor ? sorularını bize 10 koca sezon boyunca adeta tane tane anlatan dizi aynı anda birçok duyguyu iç içe katarak bizlere aktarıyor.

Bir çok sitenin anketinde en çok izlenen yabancı diziler oylamasında başı çeken bu başarılı sitcomu henüz izlemediyseniz, mutlaka izlenmesi gereken diziler listenize eklemelisiniz.

15- Vikings

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

Yabancı Dizi Önerileri – En İyi Yabancı Diziler IMDB – Vikings

IMDB Puanı : 8.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2013 – İrlanda / Kanada

Ortalama Bölüm Süresi: 44 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Gustaf Skarsgård (Floki) , Katheryn Winnick (Lagertha) , Alexander Ludwig (Bjorn Lothbrok) , Travis Fimmel (Ragnar Lothbrok) , Clive Standen (Rollo) , Alex Høgh Andersen (Ivar) , Jordan Patrick Smith (Ubbe) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 15.sırasında büyük bir izleyici kitlesine sahip İrlanda-Kanada ortak yapımı Vikings var. En iyi tarihi diziler dendiği zaman listeleri alt üst eden yapım, 8.Yüzyıl ile 11.Yüzyıl arasındaki vikinglerin tarihsel sürecini bizlere oldukça başarılı bir gerçeklikle yansıtmaktadır.

Dizinin Konusu

Dizi, başrolümüz  Ragnar’ın o zamanlar kulaktan kulağa bir efsane gibi yayılan Batı’nın zenginliklerine ulaşarak, basit bir çiftçi olarak yaşadığı sefalet içerisindeki hayatından kurtulmak istemesiyle başlıyor. Rüyasında savaş tanrısı Odin’i gören Ragnar, seçilmiş kişi olduğu fikriyle uyanıyor. Yöneteceği güçlü bir orduyu arkasına alarak hayallerini gerçekleştirmek istese de önüne bir çok zorluk çıkıyor.

Vikinglerin savaşçı ve ölümden korkmayan hatta savaşta ölmenin en onurlu ölüm olduğu inancına sahip olduğunu net bir şekilde gördüğümüz dizide, Ragnar’ın hayallerini gerçekleştirmek uğruna korkusuz ve kararlı tutumuna şahit olurken, bilinmezliğe olan yolculuğunun da en yakın tanığı olmak istemez misiniz ?

Her ne kadar en popüler yabancı diziler içerisinde bilinirliği yüksek bir dizi olsa da bu listede Vikings ‘e yer vermemek ayıp olurdu. Tarihi ve savaş temalı yabancı diziler ilginizi çekiyorsa ya da bir başkaldırının hikayesine tanık olmak isterseniz , sizleri hemen bu tarafa alalım.

14- House M.D.

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En Güzel Yabancı Diziler – Amerikan Dizileri – House M.D.

IMDB Puanı : 8.8 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2004 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 44 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Hugh Laurie (Dr. Gregory House) , Omar Epps (Dr. Eric Foreman) , Robert Sean Leonard (Dr. James Wilson ), Jesse Spencer (Dr. Robert Chase) , Lisa Edelstein (Dr. Lisa Cuddy) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 14.sırasında bizlere, hastane havasını bile sevdirecek House M.D. var. Şüphesiz çoğumuz hastane ortamını sevmeyiz fakat en iyi medikal diziler kategorisinde tüm dünyaca kabul görmüş, hatta medikal dizilerin izlenebilirliğini göstermiş olan dizi; tabi ki bu başarısını Altın Küre, Humanitas Prize ve Emmy ödülleriyle de taçlandırmıştır.

Dizinin Konusu

New Jersey eyaletinde bir hastanede Nefroloji ve Enfeksiyon hastalıkları uzmanımız, dizinin başrolü Dr. Gregory House, sağ bacağından rahatsızlığı olan, bundan dolayı tam bir ağrı kesici bağımlısı, muazzam derecede zeki, böbürlenmeyi de çok seven, huysuz ve asosyal bir karakterdir. Tüm bu olumsuz yönlerine rağmen Hugh Laurie’nin hayat verdiği Dr.House karakteri sizi kısa zamanda kendine hayran bırakır.

Diziye konu olan hastalıkların bazılarına tanı koymak dahi çok zorken; Dr.House , uzman hekimlerden oluşan ekibinin de yardımıyla, adeta bulmaca çözer gibi tüm bu hastalıkları zaman zaman da riskler alarak çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Yürüttüğü operasyonlar ne kadar başarılı olsa da doktorumuzun yapısı ve risk almayı seven yönü bir süre sonra problemleri beraberinde getiriyor.

Eğer henüz House M.D. yi izlemediyseniz , dahi ve asosyal karakterler size de etkileyici geliyorsa, bir de problem çözmeyi seven bir kişiliğiniz varsa kesinlikle en iyi dizi tavsiyesi budur demek hiç de yanlış olmayacaktır. Yabancı dizi önerileri olarak bir diğer tavsiyemdir.

13- Bron/Broen

Yabancı Dizi Tavsiyeleri

En Güzel Yabancı Diziler – En İyi Diziler – Bron / Broen

IMDB Puanı : 8.6 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2011 – Danimarka/İsveç

Ortalama Bölüm Süresi: 60 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Sofia Helin (Saga) , Rafael Pettersson (John) , Sarah Boberg (Lillian) , Dag Malmberg (Hans) , Kim Bodnia (Martin) , … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 13.sırasında Danimarka/İsveç ortak yapımı soluksuz izlenecek bir polisiye-drama dizisi Bron/Broen var. Danimarkalıların polisiye dizilerini ve yarattıkları kusursuz gerçekliği bilenler elbette bu diziyi de biliyor.

Öncesinde yine bir danimarka yapımı olan Forbrydelsen ile söze başlamak isterim. Forbrydelsen ile başlayan ve muazzam bir hava yakalayan Danimarka polisiyesi, bir anda tüm dünyayı kasıp kavurdu. Öyle ki kısa süre sonra Forbrydelsen ‘in amerikan uyarlaması The Killing çekildi. Tahmin edeceğiniz üzere Bron/Broen ‘ın da nur topu gibi bir amerikan uyarlaması var: The Bridge . Hiç şüphesiz en iyi diziler , orijinal dizilerdir ama tercih elbette size kalmış. Bu bilgilerin ışığında hemen dizimizin konusuna gelelim.

Dizinin Konusu

Bron, isveççe ; Broen, danca köprü anlamına geliyor. Yani Bron/Broen ismi adından da anlaşılacağı üzere köprü ortak paydasında başlıyor olup, bahsi geçen köprü ise Malmö ile Kopenhag arasındaki, tüm ekonomik katkıları ile birlikte bir çok  sorunu da beraberinde getiren Øresund köprüsü. Kimliği belirsiz bir şahıs tarafından köprünün tam ortasına bırakılan bir kadın cesediyle başlayan hikaye, Malmö Emniyeti’nden cinayet masası dedeftifi Saga Norén ve Kopenhag Emniyeti’nden cinayet masası dedeftifi Martin Rohde ‘nin olay mahaline intikal etmesiyle birlikte tam anlamıyla başlangıcını yapıyor.

İki ülke emniyet teşkilatı tarafından ortak yürütülen soruşturmada, bulunan her ipucu ile birlikte bu cinayet üzerindeki ayrıntılar çoğalır ve aslında bu cinayetin sanılanın aksine daha planlı ve ayrıntılı olduğu ortaya çıkar.

Bir parantez de Saga Norén için açmakta fayda var. İnsan ilişkileri zayıf, hatta bir çok duygudan yoksun vaziyette, verilen görevleri ve işini her şeyin üzerinde tutan, yeri gelince yemek yemeyi bile görev misali yapan Saga, aynı zamanda sıradışı bir zekaya, olay çözme yeteneğine sahip oldukça başarılı bir dedektif. Dizi de hiçbir zaman konusu geçmese de Asperger Sendromlu olduğu her halinden açıkça belli olan Saga, hiç unutmayacağınız ve hatırladıkça gülümseyeceğiniz bir sözü ise adeta zihninize kazıyor : ” Saga noren länskrim malmö ”

Yabancı dizi önerileri içerisinde belki de adını en az duyduğunuz yapımlardan birisi olan Bron/Broen , polisiye dizileri sevmeseniz bile sizi etkisi altına alacak bir güce sahip, izlerken çok büyük keyif alacak ve heyecan duyacaksınız. İzlenmesi gereken diziler listenize eklemeyi , bir şans vermeyi kesinlikle unutmayın.

12- Shameless

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması – IMDB En İyi Diziler – Shameless

IMDB Puanı : 8.7 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2011 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 46 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: William H. Macy (Frank Gallagher) , Emmy Rossum (Fiona Gallagher) , Ethan Cutkosky (Carl Gallagher) , Shanola Hampton (Veronica Fisher) , Jeremy Allen White (Lip Gallagher) , Steve Howey (Kevin Ball) , Emma Kenney (Debbie Gallagher) , Cameron Monaghan (Ian Gallagher) , … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 12.sırasında alışılmışın dışında aile yaşantısıyla ve olağanüstü oyunculuk performanslarıyla dünya çapında büyük bir izleyici kitlesine kavuşmuş ve halen devam etmekte olan Shameless var. Yabancı dizi önerileri için listemde yer vermekten büyük keyif aldığım, Gallagher ailesinin hayatının trajikomik bir biçimde ele alındığı dizi, yakın zamanda ülkemize de Bizim Hikaye adıyla uyarlanan dizinin orijinali. Tabi ki dizinin orijinalini göz önüne alırsak, böyle bir dizinin bire bir uyarlamasının ülkemizde prime time’da bir kanalda gösterilmesini beklemek, imkansızdan da öte denilebilir.

Dizinin Konusu

 Altı çocuk ve bir babadan oluşan ailenin trajikomik aile yaşantısını konu edinen dizi de ; alkol, uyuşturucu, cinsellik ve eşcinsellik gibi öğelere sıkça rastlıyoruz. Chicago’nun güneyinde yaşayan ailenin babası Frank, alkol bağımlısıdır. Kardeşlerin en büyüğü Fiona ise babasından boşalan otorite boşluğunu doldurmak zorunda kalan kişi olup, ailesinin geçimine ve kardeşlerinin okumasına kendisini adamıştır.

Aile zaman zaman eğlenceli olaylar yaşasa da çoğu zaman dert ve sıkıntıları başlarından eksik olmaz. Gallagher ailesi aslında görünenin aksine birbirine kuvvetle bağlıdır ve her şeyin üstesinden gelmek için ellerinden geleni hep birlikte yapacaklardır.

Puanında da anlaşılacağı üzere IMDB en iyi yabancı diziler kategorisinden 8 yıldır inmeyen bir efsaneden bahsediyoruz. Sizler de keyifli vakit geçirmek için izlenecek diziler arıyorsanız Gallagher ailesiyle tanışmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

11- Peaky Blinders

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En Çok İzlenen Diziler – İngilizce Diziler – Peaky Blinders

IMDB Puanı : 8.8 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2013 – İngiltere

Ortalama Bölüm Süresi: 60 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Cillian Murphy (Thomas Shelby) , Paul Anderson (Arthur Shelby) , Helen McCrory (Aunt Polly) , Sophie Rundle (Ada Shelby) , Ned Dennehy (Charlie Strong) , Joe Cole (John Shelby) , …  (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 11.sırasında yabancı dizi önerileri adına yer vermek istediğim bir diğer dizi, suç/drama türünde ayakları tarihsel dayanaklarla yere sapasağlam basan bir çete dizisi: Peaky Blinders. Güçlü oyuncu kadrosu ve senaryosuyla Shelby ailesinin aksiyon ve heyecan dolu hayatına tanıklık ettiğimiz dizi, Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış İngiltere dönemini de oldukça iyi bir şekilde yansıtıyor.

Dizinin Konusu

Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış İngiltere’de suç çeteleri baş göstermiştir. Bu çetelerin belki de en ünlüsü Birmingham’da, soygunculuk ve at yarışı ile adından söz ettiren Peaky Blinders’dır. Aynı zamanda Birmingham sokaklarının da kontrolünü elinde bulunduran çete, polislere rüşvet vererek gücü ellerinde tutmaktadır. Bir soygunda yaptıkları hatanın sonucunda, yeni bir dedektifin şehre görevlendirilmesiyle artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Gerçek bir çete hikayesinden yola çıkan dizi, izleyicideki kurmaca algısını daha ilk bölümden yıkarak, gerçekliğiyle izleyiciden tam not almıştır. Eğer aklınızda soru işaretleri varsa, şüphesiz en çok izlenen yabancı diziler içinde kendine yer bulan Peaky Blinders ‘a bir şans vermeniz gerekiyor.

10- Dexter

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler 2018 – Dünyanın En İyi Dizileri – Dexter

IMDB Puanı : 8.7 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2006 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 53 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Michael C. Hall (Dexter Morgan) , Jennifer Carpenter (Debra Morgan) , David Zayas (Angel Batista) , James Remar (Harry Morgan) , C.S. Lee (Vince Masuka) , Luna Lauren Velez (Maria Laguerta) , … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 10.sırada hepimize kendini bir şekilde sevdiren soğukkanlı katilimiz Dexter var. Dizi konusu itibariyle özellikle yayımlandığı dönem itibariyle bir çok olumlu olumsuz eleştiri toplamış olup, 8 başarılı sezonun ardından ekranlara veda etmiştir. Jeff Lindsay‘in Darkly Dreaming Dexter isimli romanından uyarlanan dizi de çizilen katil profili, bir çok ezberi bozmuştur.

Dizinin Konusu

Başrolümüz Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisidir. Dexter karanlık geçmişinin etkisiyle, insani duygular ve hislerden uzak, insanlarla birlikte yaşamaya kendini zorlayan, normal görünmeye çalışan ama aksine içten içe hiç de normal olmayan bir karakter. Dexter küçük yaşta annesini kaybettikten sonra kendisini evlat edinen polis memuru Harry Morgan ile yaşamını sürdürürken, Harry’nin kızı Debra ile birlikte büyüyecektir.

Harry , Dexter’ın kana olan ilgisini fark ettikten sonra, onun daha büyük yanlışlara sürüklenmesini istemediği için ona birtakım altın kurallar öğretir. Kuralların ilki masum insanları asla öldürmemektir. Dexter, içindeki kan tutkusunu, Harry’nin altın kurallarına uyarak, kötü katilleri öldürmek için kullanır ve büyük bir seri katil doğmuş olur.

Titizlikle yazılmış senaryosu ve başarılı oyuncu kadrosuyla yabancı dizi önerileri arayanlara ilaç gibi gelecek olan Dexter , sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

9- The Sopranos

En Çok İzlenen Yabancı Diziler Sıralaması – En Popüler Yabancı Diziler – The Sopranos

En Çok İzlenen Yabancı Diziler Sıralaması – En Popüler Yabancı Diziler – The Sopranos

IMDB Puanı : 9.2 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 1999 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 55 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: James Gandolfini (Tony Soprano) , Lorraine Bracco (Dr. Jennifer Melfi) , Edie Falco (Carmela Soprano) , Michael Imperioli (Christopher Moltisanti) , Dominic Chianese (Junior Soprano) , Steven Van Zandt (Silvio Dante ) , Tony Sirico (Paulie ‘Walnuts’ Gualtieri) , Robert Iler (A.J. Soprano) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 9.sırada bir mafya draması olan The Sopranos var. Suç ve Drama temalarıyla ön plana çıkan , HBO tarafından yayınlanmış olan 6 sezonluk başarılı bir geçmiş ile 2007 yılında ekranlara veda eden dizi, ilk çıktığı dönemden itibaren efsane yabancı diziler arasında kendisine yer bulmuştur.

Dizinin Konusu

New Jersey’de yaşayan, İtalyan-Amerikan bir mafya ailesi olan Sopranoların lideri Tony Soprano, gerçekleştirmek istediği hedefleri doğrultusunda hiçbir mücadeleden kaçınmaz ve geri adım atmaz ; bizlere de suç, şiddet, sadakat ve sevgi kavramlarının aynı potada eridiği bir seyirlik ortaya çıkarır. Özellikle dizinin ilk bölümünden itibaren, Tony’nin ara sıra geçirdiği baygınlıklardan ötürü gittiği psikiyatrist Dr. Melfi ile arasında geçen diyaloglar  ve üzerinden şekillenen konuşmalar, bizlere Tony’i yıllardır tanıyormuşuz hissi vermektedir.

Ayrıca Tony Soprano’nun mafya yaşamı üzerinden ailesiyle birlikte neler yaşadığı , karşılarına çıkan zorlukları nasıl aştıkları, nasıl kenetlendikleri de gayet başarılı bir şekilde izleyiciye aktarılmakta , heyecan unsuru her zaman üst seviyede olmaktadır.

Aradığım dizi kah güldürsün kah hüzünlendirsin , pata küte mafya dizisi aramıyorum sonuçta mafya bile olsa insani duygular da olmalı diyorsanız, aradığınız yabancı dizi önerileri için doğru yerdesiniz, Soprano Ailesi tam da aradığınız dizi.

8- The Walking Dead

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

Yabancı Dizi Önerileri – En Güzel Yabancı Diziler – The Walking Dead

IMDB Puanı : 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2010 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 44 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Andrew Lincoln (Rick Grimes) , Norman Reedus (Daryl Dixon) , Melissa McBride (Carol Peletier) , Lauren Cohan (Maggie Greene) , Chandler Riggs (Carl Grimes) , Danai Gurira (Michonne) , Steven Yeun (Glenn Rhee) , Alanna Masterson (Tara Chambler)  …  (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 8.sırada gelmiş geçmiş en iyi zombi dizisi olarak kabul edilen ve 2010 yılında ekranlara geldiği günden bugüne listelerin üst sıralarında kalmayı başarmış The Walking Dead var. Hala yayın hayatına devam eden efsane dizi , dünya çapında büyük bir izleyici kitlesine sahip dizilerden bir diğeri. Yapımcısı Robert Kirkman’ın aynı adlı çizgi romanından televizyona uyarlanan The Walking Dead , her ayrıntısıyla mükemmelliğini belli etse de özellikle ekibinin, zombi makyajları konusundaki başarısı dünya çapında bir üne kavuşmalarını sağladı.

Dizinin Konusu

Dizi, Atlanta ve Georgia eyaletlerinde geçmektedir. Zombi salgınını konu edinen dizide, insanlar salgın nedeniyle zombiye dönüşerek, gerçek benliklerini yitirmişlerdir. Dizide ‘Aylaklar’ adı verilen bu zombiler, normal insanlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Etrafta buldukları insan ve hayvanları yiyerek beslenen Aylaklar, aynı zamanda normal insanları ısırarak onların da Aylak olmalarına neden olmaktadırlar.

Normal insanların bulunduğu grubun liderliğini ise Şerif yardımcısı Rick Grimes yapmaktadır. Bu amansız hayat mücadelesinin içerisinde Rick Grimes’in amacı ise kaybolan eşi ve çocuğuna kavuşabilmektir. Dizi hikayesi itibariyle çaresizliğin insan psikolojisi üzerine etkilerini de bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.

The Walking Dead , salt korku yada gerilim öğeleri üzerinden etiketlenecek basit bir yapım kesinlikle değil. Eğer böyle bir yanılgıya sahipseniz, izleyeceğiniz birkaç bölümle birlikte ne kadar yanıldığınızı fark edeceksiniz. En iyi yabancı diziler , en iyi diziler , en çok izlenen yabancı diziler listelerinden 8 yıldır inmeyen bir başyapıttan bahsediyoruz. Kesinlikle bir şansı hak ediyor.

7- Prison Break

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması – Amerikan Dizileri – Prison Break

IMDB Puanı : 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2005 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 44 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Dominic Purcell (Lincoln ‘Linc’ Burrows) , Wentworth Miller (Michael Scofield) , Robert Knepper (Theodore ‘T-Bag’ Bagwell) , Amaury Nolasco (Fernando Sucre) , Sarah Wayne Callies (Sara Tancredi) , Wade Williams (Brad Bellick) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 7.sırada bir döneme damga vurmuş , hala etkisini hissettiren yapımlardan biri olan Prison Break var. 2005 yılında seyirciyle buluşan dizi soluksuz izlettiği 4 sezonun ardından 2009 yılında yaptığı final bölümüyle ekranlara veda etmişti. Aradan geçen 8 yılın ardından 2017 yılında 5.sezonuyla sevenlerine tekrar merhaba diyen dizi, sona eren 5.sezonun ardından 6.sezonun çekimlerine de hız vermeye başladı.

Hala birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi diziler listesindekendisine üst sıralarda yer bulan dizi, heyecanın, aksiyonun ve gerilimin bir an olsun azalmadığı bölümleriyle, izleyicilere bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor.

Dizinin Konusu

Dizi, inşaat mühendisi Michael Scofield ve idama mahkum edilen abisi Lincoln Burrows’un hikayesi üzerinden dallandırılmaktadır. Başkan yardımcısının kardeşinin cinayetinden hüküm giyen ve idam gününü bekleyen Lincoln, suçunu asla kabul etmez ve büyük bir komplonun tam ortasında yapayalnız kalmıştır.

Michael, abisinin suçlamalarında bulduğu açıklarla birlikte, kendisini bir anda abisini hapisten kurtarmak için planlar yaparken bulur. Her ayrıntısını incelikle düşünerek , ilmek ilmek yaptığı planları, vücuduna dövme yaptıran Micheal, işlediği küçük suçla birlikte abisinin de bulunduğu Fox River Hapishanesi’nde soluğu alır ve olaylar gelişmeye başlar.

Prison Break için yazılacak çok fazla şey var ama kelimeler ile ifade edilmesi de bir o kadar güç olsa gerek. Dünyada en çok izlenen diziler içerisinde olan bu özel diziyi, henüz izlemediyseniz, zaman kaybetmeden izlemelisiniz, uykusuz geçecek geceleriniz için de hazırlıklı olmanızda fayda var.

6- Lost

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En Çok İzlenen Diziler – Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler – Lost

IMDB Puanı : 8.4 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2004 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 44 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Jorge Garcia (Hugo ‘Hurley’ Reyes) , Josh Holloway (James ‘Sawyer’ Ford) , Yunjin Kim (Sun-Hwa Kwon) , Evangeline Lilly (Katherine ‘Kate’ Austen) , Terry O’Quinn (John Locke) , Naveen Andrews (Sayid Jarrah) , Matthew Fox (Dr. Jack Shephard ) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 6.sırada , yabancı dizi önerileri adına yer vermek istediğim , yayınlandığı dönemden bugüne adından hala söz ettiren, özgün konusu ve başarılı oyuncu performanslarıyla dünya dizi tarihine adını altın harflerle yazdıran Lost var. Dizi oldukça başarılı 6 sezon 121 bölümle ekranlara 2010 yılında veda etmişti. Macera, gerilim, bilim kurgu ve drama gibi birçok türü bünyesinde barındıran dizi, izleyicileri de bir dönem ekranlara kilitlemeyi başarmıştı.

Dizinin Konusu

Sidney’den kalkan ve Los Angeles’e uçan bir yolcu uçağının Güney Pasifik’te gizemli ve tropikal bir adaya düşmelerini ve hayatta kalan 48 kazazedenin yaşadıklarını konu edinir. Adanın gizemi son ana kadar kendini korurken, her bölüm bir kazazedenin kendi hayatına ilişkin donelere de eklemeler yapılarak dizinin ana senaryosu güçlendiriliyor.

Birbirinden oldukça farklı hayatlara ve mesleklere sahip bu insanlar sadece hayatta kalmanın savaşını vermekle kalmayıp , kısa zamanda fark edecekleri adadaki mistik güçlere ve tehlikelere karşı da birlik olmak zorundadırlar.

Türkiye’de birçok kişinin yabancı dizi izlemeye başlamasını sağlayan Lost , birçok insanın en iyi yabancı diziler listesinin belki de en başında yer alıyor. Her ne kadar diziyi izlemediyseniz bile, dizinin bir dönem epeyce ”Lost çok bozdu” geyiğine tanık olmuşsunuzdur. Siz onlara kulak asmayın, Lost izlenmesi gereken yabancı diziler içerisindedir.

5- Oz

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler IMDB – Yabancı En İyi Diziler – Oz

IMDB Puanı : 8.7 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 1997 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 55 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Ernie Hudson (Warden Leo Glynn) , J.K. Simmons (Vern Schillinger) , Lee Tergesen (Tobias Beecher) , Dean Winters (Ryan O’Reily) , George Morfogen (Bob Rebadow) , Terry Kinney (Tim McManus) , Harold Perrineau (Augustus Hill) …  (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 5.sırada seçtiğim hapishane temalı, efsane dizi Oz var. Şimdiye kadar izlediğiniz tüm hapishane dizileri ve hapishane filmleri bir tarafta dursun, Oz diğer tarafta. Oz dizisi size hapishanenin en acımasız, en gerçek yönlerini hiç de yumuşatma amacı gütmeden, olduğu şekilde gösteriyor. İşte Oz dizisini ayıran ve özel yapan temel nokta da tam olarak bu. Ekranlara geldiği dönemlerde yükselen , popüler yabancı dizi furyasının altında kalmış olan yapımın kısa süre içerisinde değeri anlaşılıyor ve ciddi bir izleyici kitlesine ulaşıyor. HBO kanalından 6 sezon boyunca yayınlanan dizi, 2003 yılında finalini yaparak ekranlara veda etmiştir.

Dizinin Konusu

Tam adı Oswald State Correctional Facility olan yüksek güvenlikli  Amerikan hapishanesine,  mahkumlar kısaca OZ adını vermiştir. OZ , acımasız hapishane koşulları içerisinde mahkumların psikolojisini ayrıntılı bir şekilde ele alan oldukça gerçekçi ve sert bir dizidir. Amerikan hapishanelerinde oluşan gruplaşmalar göz önünde bulundurularak; Naziler , İtalyanlar , Zenciler , Müslümanlar , İrlandalılar , Eşcinseller , Latinler , Motorcular ve kendi halinde takılan diğer mahkumların güç ve otorite savaşının iskeletini oluşturduğu dizi de; uyuşturucu, seks, rüşvet , çete kavgaları vb… olaylara artık tamamen gözleriniz alışıyor.

Suçluları topluma kazandırabileceğini ve değiştirebileceğini düşünen idealist bir yönetici Tim McManus‘un yaşadıklarına da tanık olacağınız dizi de, ertesi gün hiçbir şey aynı kalmayacak. Tahmin edilmesi zor olay örgüsü, yan rol olarak değerlendirilemeyecek başrol performanslarına sıkça tanık olacağınız dizinin, konuyu olağanüstü işleyişiyle, eminim herkesin kendince haklı yönlerini keşfedip, herkese hak vermeye başlayacaksınız.

Hapishane dizilerini seven biriyseniz, gerçeklik olgusu sizi de cezbediyorsa, yabancı dizi önerileri içerisinden Oz sizin için en uygun tercih olacaktır.

4- Sherlock

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

En İyi Yabancı Diziler IMDB – En Güzel Yabancı Diziler – Sherlock

IMDB Puanı : 9.2 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2010 – İngiltere/Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 88 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) , Martin Freeman (Dr. John Watson) , Una Stubbs (Mrs. Hudson) , Rupert Graves (DI Lestrade) , Louise Brealey (Molly Hooper) , Mark Gatiss (Mycroft Holmes) … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 4.sırada Dünyanın en ünlü hayali dedektifi Sherlock Holmes ‘ün günümüze başarıyla uyarlanmış dizisi Sherlock var. Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınan Kızıl Dosya hikayesiyle günümüze kadar gelen , defalarca televizyon dizilerine ve sinema filmlerine konu olan efsanevi dedektif Sherlock Holmes , 2010 yılında günümüze uyarlanmış ve modernize edilmiş haliyle seyirciyle buluştu. 4 sezon boyunca devam eden dizi, şuan için final yaptı gibi görünüyor.

Tüm dünyada geniş bir izleyici ve hayran kitlesine sahip dizinin devam edeceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Dizinin Konusu

Sherlock Holmes, Londra’da yaşamaktadır. Olaylar günümüzde geçmektedir. Birtakım tesadüfler sonrasında, eskiden orduda doktorluk yapan John ile dedektifimiz Sherlock’un yolları kesişir. Sherlock Holmes ve Dr.John Watson , Sherlock ‘un 221b Baker Sokağı‘ndaki evinde yaşamaya ve ev arkadaşı olmaya başlarlar.

Şehirde olan birtakım esrarengiz cinayetler sonrasında polis teşkilatı bu olayları aydınlatmak ve suçluları ortaya çıkarmak adına, olayları çözme yetisi bir hayli güçlü ve kıvrak bir zekaya sahip olan Sherlock’tan yardım isterler. Sherlock’un ayrıntıları çok kısa zamanda fark etme özelliği ve zekası , John’un deneyim ve hırsıyla birleştiğinde cinayetler teker teker çözülmeye başlayacaktır.

Yabancı dizi önerileri listemde yer vermekten büyük keyif aldığım Sherlock Holmes için çok da fazla bir şey söylemeye gerek olmasa da, Sherlock dizisi konuları işleyişi ve başarılı görsel detaylarıyla büyüleyici bir şölen. İzlenmesi gereken diziler listenizde üstlere yazmanızı tavsiye ederim.

3- Breaking Bad

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

Yabancı Dizi Önerileri – En Çok İzlenen Yabancı Diziler – Breaking Bad

IMDB Puanı : 9.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2008 – Amerika

Ortalama Bölüm Süresi: 49 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Devam Ediyor Mu: Hayır (Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında)

Oyuncular: Bryan Cranston (Walter White) , Anna Gunn (Skyler White) , Aaron Paul (Jesse Pinkman) , Dean Norris (Hank Schrader) , Betsy Brandt (Marie Schrader), RJ Mitte (Walter White JR.) …  (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 3.sırada birçok otorite ve izleyici tarafından gelmiş geçmiş en iyi dizi ve gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi yakıştırmaları yapılan gerçek bir başyapıt olan Breaking Bad var. Hiç şüphesiz izleyen herkes, dizi bittikten sonra büyük bir boşluğa düşmüş hissine kapılmıştır.

2008 yılında yayın hayatına başlayan dizi, kısa sürede dünya çapında bir üne kavuştu. 5 sezon boyunca aksamayan hikayesi, düşmeyen heyecan ve gerilimi ile herkese büyük bir keyif veren dizi, 2013 yılında final bölümüyle ekranlara veda etti. Başarılı oyunculuk performansları ve sürprizleriyle ise akıllarda kalıcı bir yer edindi.

Dizinin Konusu

Oldukça sıradan bir hayata ve aile yaşantısına sahip olan Walter White, bir lisede kimya öğretmenidir. Yaşadığı maddi zorluklardan dolayı okuldan arta kalan sürede ek iş olarak oto yıkamacılığı da yapan Walter, artan şikayetlerinden dolayı doktora gitmeye karar verir, yapılan testler ve tetkikler sonucunda ileri safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Çok fazla ömrü kalmadığının farkında olan Walter, kendisinden sonra ailesinin maddi sıkıntı yaşamaması için bir şeyler yapmaya karar verir.

Haberlerde gördüğü, metamfetamin yani uyuşturucu işine girmeye karar verir ve ona bu yolda eşlik edecek kişi, eski öğrencisi Jesse Pinkman‘dır. Kimya öğretmeni olduğu için oldukça saf bir uyuşturucu elde eden Walter, uyuşturucu piyasasına hakim Jesse yardımıyla kısa sürede oldukça iyi paralar kazanmaya başlar. Ölümüne az bir süre kalan ve kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünen Walter, uyuşturucu işiyle birlikte başta kendisi olmak üzere etrafındaki herkesi değiştirecektir.

Tüm dünyada geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Breaking Bad ‘i henüz izlemediyseniz kesinlikle çok şey kaybettiğinizi söylemeliyim. En çok izlenen yabancı diziler içerisinde en üst sıralarda yer alan bu kült diziyi en kısa zamanda izlemeye başlamalısınız.

2- Game Of Thrones

Yabancı Dizi Tavsiyeleri - Yabancı Dizi Önerileri

İzlenecek En İyi Yabancı Diziler IMDB – En Güzel Yabancı Diziler – Game Of Thrones

IMDB Puanı : 9.5 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2011 – Amerika/İngiltere

Ortalama Bölüm Süresi: 57 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Peter Dinklage (Tyrion Lannister) , Lena Headey (Cersei Lannister) , Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) , Kit Harington (Jon Snow) , Sophie Turner (Sansa Stark) , Maisie Williams (Arya Stark) , Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) , … (Devamını, tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

En iyi yabancı diziler listesi 2.sırada televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden birisi olan , bütün dünyayı kasıp kavuran ve etkisi altına alan dizi Game of Thrones var. 2011 de yayınlanmaya başlayan ve oldukça yüksek bütçelerle çekilen dizi, Amerikalı yazar George R. R. Martin’in ilki 1986 senesinde basılan epik fantezi roman serisinden uyarlandı.

Dizi; Malta, Hırvatistan, Kuzey İrlanda, Fas ve İzlanda’daki mekanlar ile Belfast’taki bir stüdyoda çekilmektedir. 8 sezondur devam eden dizi, Türkiye’de de oldukça yüksek bir izleyici kitlesine sahip dizilerin başında gelmektedir.

Dizinin Konusu

Yazların ve kışların anormal derecede uzun sürebildiği , hatta kışların neredeyse bir ömür sürebildiği Westeros‘un efsanevi kıtasında , yedi krallık vardır. Bu krallıklar , bir şehirden Demir Taht’tan idare edilmektedir. O tahta oturan tüm dünyanın hakimi olmaktadır. Bölgelerde ise krala yemin ederek sadık yaşayan aileler vardır. Her ailenin başında Lordlar ve Lordlara yemin ederek sadık bir şekilde yaşayan halklar vardır. Stark hanedanına ait Kıştepesi’nin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un hemen ardında tekin olmayan güçler toplanmaya başlamışlardır.

Demir Taht’ın kralı ölümünden hemen önce Eddard Stark’ı güneye davet etmiştir. Eddard Stark, kendisini bir anda, Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikaları ve oyunları arasında bulur. Artık dostuyla düşmanını, doğru ile yanlışı ayırt edecek yetiye sahip değildir. Kış, sadece Starklar için değil Yedi krallık için de uğursuz bir şekilde gelmektedir, taht mücadeleleri bu kez çok daha çetin ve zorlu bir şekilde geçecektir.

Game of Thrones , ülkemizde ve dünyada bilinirliği en yüksek dizilerden birisi olmakla birlikte, en çok izlenen diziler arasında. Hala izlememiş olanlara tavsiye ederim. Olağanüstü olay örgüsü ve öngörülemez sezon finalleriyle, adından daha uzun yıllar söz ettirecek gibi görünüyor.

1- Black Mirror

En Güzel Yabancı Diziler - Yabancı Dizi Önerileri

Son Zamanların En İyi Yabancı Dizileri – En İyi Yabancı Diziler Listesi – Black Mirror

IMDB Puanı : 8.9 / Fragman

Yapım Yılı ve Ülkesi : 2011 – İngiltere

Ortalama Bölüm Süresi: 60 dk

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Devam Ediyor Mu: Evet

Oyuncular: Daniel Lapaine , Hannah John-Kamen , Michaela Coel , Beatrice Robertson-Jones … (Her bölüm farklı bir oyuncu kadrosu olduğu için tüm listeyi şuradan görebilirsiniz.)

Geldik en iyi yabancı diziler listesi ilk sıraya. Elbette herkesin zevkleri ve fikirleri görecelidir, fakat benim için gelmiş geçmiş en iyi dizi , Black Mirror . 2011 yılında yayın hayatına başlayan dizi, ilk 2 sezonundan sonra Netflix tarafından satın alınmış ve 3.sezon itibariyle yayın hayatına bu kanaldan devam etmektedir. Dizi, bilim kurgu temelli olmakla birlikte , her bölüm birbirinden farklı konulara farklı bir bakış açışıyla yaklaşmaktadır.

Dizinin Konusu

Her bölüm ve her konu farklı olsa da Black Mirror temel iskeletinde, modernleşen ve teknolojik açıdan gelişen dünyadaki paranoyaya ışık tutmaktadır. Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker: “Teknoloji bir ilaç ise ki bir ilaca benziyor, peki tam olarak yan etkileri nelerdir? Black Mirror dizisi keyif ile huzursuzluk arasındaki bu alanda kurgulanıyor” diyerek aslında diziyi bir nevi özetlemiştir.

Her bölümde teknolojinin gelişimiyle orantılı, gelecekte olması öngörülebilir temellere dayalı senaryolar ile günlük yaşamımıza getireceği kolaylıkları, bilim kurgu fikirleriyle ortaya koyuyor. Sonlara doğru bu teknolojilerin yanlış amaçlara hizmet edebileceğini bizlere gösteriyor. Hatta böylesine gelişmiş teknolojilerin aslında hayatımızı kolaylaştırmanın aksine, bizi giderek tembelleştirdiğini, bazen kötü birtakım huylarımızı ortaya çıkardığını, bazen de bilmememiz gereken bazı şeyleri öğrenmemize sebebiyet vereceğini ve tüm bunların doğal olarak olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de drama fikirleriyle işlemektedir.

Her bölümü film gibi ” diye bir tabir vardır. İşte o tabirin tam karşılığı Black Mirror dizisidir. En iyi yabancı bilim kurgu dizileri , en iyi yabancı diziler ve en iyi diziler listelerimin ilk sıralarını süsleyen Black Mirror ‘u izlemeyenleriniz varsa şiddetle tavsiye ediyorum. İyi seyirler dilerim.

Listede olmayan ve mutlaka izlenmesi gereken diziler içerisinde gördüğünüz yabancı dizi tavsiyelerinizi, yorum olarak yazabilir ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Sizler için oluşturduğum tüm zamanların en iyi filmleri listesine de, buradan göz atabilirsiniz.

7 Yorumlar

  1. Çisem Eylül 5, 2018
  2. Darko Eylül 5, 2018
  3. hogir Ekim 6, 2018
  4. can akan Ekim 6, 2018
  5. ünal Ekim 6, 2018
  6. irfandal Ekim 12, 2018
  7. Aktüel Mart 4, 2019

Cevap bırakın

%d blogcu bunu beğendi: